Przejdź do treści

Fotowoltaika Gdańsk – porównaj instalatorów

Ryszard Jesionowski:

fotowoltaika gdańsk

Zobacz ceny fotowoltaiki w Gdańsku oraz dowiedz się jaka jest opłacalność montażu instalacji PV. W artykule dowiesz się również ile produkuje fotowoltaika w Gdańsku rocznie oraz dziennie, jaki jest najlepszy kąt i kierunek montażu paneli słonecznych, oraz jakie są dostępne dofinansowania.

  1. Cena fotowoltaiki w Gdańsku
  2. Ile produkuje fotowoltaika w Gdańsku?
  3. Czy fotowoltaika w Gdańsku się opłaca?
  4. Konserwacja paneli fotowoltaicznych w Gdańsku
  5. Instalatorzy fotowoltaiki w Gdańsku
  6. Dofinansowania do fotowoltaiki w Gdańsku

Cena fotowoltaiki w Gdańsku

Instalacje fotowoltaiczne w Gdańsku mają ceny zbliżone do cen w innych dużych miastach w Polsce. Poniżej ceny przykładowych zestawów fotowoltaicznych o mocach 10 kW oraz 7 kW.

Cena fotowoltaiki 10 kW w Gdańsku

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW cena z montażem w Gdańsku wynosi od 30.000 zł do 37.000 zł. Ceny wahają się w zależności od zastosowanych komponentów oraz firmy instalacyjnej.
Zestaw fotowoltaiczny 10 kW z magazynem energii 10 kWh to cena na ogół od 55.000 zł wzwyż.

Cena fotowoltaiki 7 kW w Gdańsku

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW cena z montażem w Gdańsku wynosi od 23.000 zł do 29.000 zł.
Zestaw fotowoltaiczny PV 7 kW z magazynem energii 5 kWh to cena zwykle powyżej 46.000 zł.

Aktualne ceny instalacji fotowoltaicznych znajdziesz w materiale Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna.

Ile produkuje fotowoltaika w Gdańsku?

W Gdańsku, pomimo swojego położenia na północy kraju, fotowoltaika produkuje ilość prądu porównywalną miastami położonymi bardziej na południu.

Kierunek paneli fotowoltaicznych południe

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW w Gdańsku produkuje ok. 10.605 kWh rocznie – kierunek paneli fotowoltaicznych południowy. Najlepszy kąt dla fotowoltaiki w Gdańsku to 41 stopni, a najlepszy kierunek to 3 stopnie na wschód.

Poniżej wykres fotowoltaiki 10 kW w Gdańsku:

fotowoltaika gdańsk wykres fotowoltaiki 10 kW
Wykres fotowoltaiki 10 kW w Gdańsku. Źródło: PVGIS

Ile produkuje fotowoltaika 10 kW dziennie w Gdańsku? Fotowoltaika 10 kW wyprodukuje dziennie ok. 29 kWh średnio przez cały rok. Największa produkcja dzienna jest w czerwcu 45 kWh, a najmniejsza w grudniu 8 kWh dziennie.

Kierunek paneli fotowoltaicznych zachód

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW w Gdańsku panele na zachód wyprodukuje ok. 8.189 kWh rocznie, przy kącie nachylenia 35 stopni. Najlepszy kąt dla fotowoltaiki w kierunku zachodnim w Gdańsku to 0 stopni, czyli panele fotowoltaiczne ułożone poziomo. Wówczas produkcja prądu wyniesie 8.692 kWh.

Instalacja PV pod kątem 0 stopni wymaga jednak mycia paneli, gdyż gromadzi się na nich brud – gdy panele słoneczne są ułożone poziomo, deszcz ani śnieg nie wywołują samooczyszczającego efektu. Dodatkowo, niektórzy producenci wyłączają gwarancję dla montażu przy takim kącie nachylenia.

Czy fotowoltaika w Gdańsku się opłaca?

Na opłacalność montażu paneli słonecznych wpływ ma cena instalacji PV, poziom autokonsumpcji, oraz cena odkupu przez elektrownię prądu z fotowoltaiki. Generalnie, im wyższy poziom autokonsumpcji, tym większa opłacalność.

Operatorem sieci energetycznej w Gdańsku jest Energa. Prąd w taryfie G11 w Energa ma od 1 lipca 2024 r. kosztować 1,39 zł/kWh (cennik Energa Obrót oraz cennik Energa Operator). Tak wysoka cena prądu powoduje wzrost opłacalności montażu fotowoltaiki.

Poniżej wykres opłacalności fotowoltaiki w Gdańsku, w zależności od poziomu autokonsumpcji.

fotowoltaika gdańsk opłacalność
Instalacja PV 10 kW – cena 30.000 zł, instalacja PV + bateria – 55.000 zł, cena odkupu energii z fotowoltaiki – 0,3 zł/kWh

Jak widać na wykresie, wzrost autokonsumpcji energii z instalacji fotowoltaicznej z 20% do 30% powoduje skrócenie okresu spłaty z 5,8 roku do 4,8 roku.

Tak wysoka opłacalność może nieco dziwić, ale wynika z bardzo wysokiej ceny prądu: 1,39 zł/kWh. Dlatego, im większa będzie autokonsumpcja, tym mniej prądu trzeba będzie kupić, płacąc tak wysoką cenę.

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej, aby opłacalność była jak najwyższa, dowiesz się z artykułu o opłacalności montażu instalacji PV.

Z kolei w przypadku montażu instalacji PV z magazynem energii, wzrost autokonsumpcji z 40% do 50% powoduje skrócenie okresu spłaty z 7,5 roku do 6,5 roku.

W tym przypadku dobór wielkości instalacji PV ma również kluczowe znaczenie dla rentowności. Jednak dodatkowo dochodzi magazyn energii. Dobór wielkości magazynu energii należy dokładnie przeanalizować – kupując zbyt duży akumulator wydajemy więcej pieniędzy, a autokonsumpcja w pewnym momencie już praktycznie nie wzrasta.

Praktyczne wskazówki o tym jak duży powinien być akumulator znajdziesz w artykule o tym jak dobrać magazyn energii.

Powyższe wyliczenia przeprowadzono przy założeniu braku dotacji i ulgi termomodernizacyjnej.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych w Gdańsku

Jeżeli panele słoneczne są zamontowane pod kątem min. 10 stopni, na ogół nie wymagają mycia. Jeżeli jednak w pobliżu znajduje się droga piaskowa, lub inne źródło zapylenia, a do tego jest długa przerwa w opadach deszczu, można wziąć pod uwagę mycie paneli.

Warto jednak sprawdzić w warunkach gwarancyjnych czy nie ma wymogu dokonywania przeglądów. Niektórzy producenci paneli fotowoltaicznych lub falowników posiadają takie zapisy.

Jeżeli poszukujesz firmy zajmującej się serwisem, konserwacją lub myciem paneli fotowoltaicznych, wypełnij formularz poniżej. Przekażemy Twój kontakt do doświadczonej firmy, która się z Tobą skontaktuje.

Instalatorzy fotowoltaiki w Gdańsku

W Gdańsku i w okolicach zarejestrowanych jest ponad 120 firm jako dostawca sprzętu do pozyskiwania energii słonecznej.

Jeżeli poszukujesz instalatora fotowoltaiki, skorzystaj z formularza – współpracujemy z instalatorami, którzy są już minimum dwa lata na rynku, posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie oraz własne ekipy montażowe.
Nie musisz na własną rękę szukać instalatorów. Zrobimy to za Ciebie.Ważnymi kryteriami, które należy wziąć pod uwagę, są doświadczenie firmy instalacyjnej, opinie klientów, długość i zakres gwarancji oraz koszt usług pogwarancyjnych.

Dofinansowania do fotowoltaiki w Gdańsku

Obecnie, miasto Gdańsk nie oferuje dotacji do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych.

Można natomiast skorzystać z programów ogólnopolskich: Mój Prąd oraz Czyste Powietrze. Mój Prąd 6.0 ma zostać uruchomiony w drugim kwartale 2024 roku. Dodatkowo, wydatki na panele słoneczne można odliczyć od od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.


Może Cię zainteresować