Przejdź do treści

Głębokość rozładowania baterii (DoD)

Ostatnia aktualizacja: 17 lipiec 2022 roku

DOD akumulatora

Baterie stają się coraz bardziej popularnymi dodatkami do systemów fotowoltaicznych dzięki korzyściom jakie dostarczają użytkownikom. Umożliwiają magazynowanie energii elektrycznej w przypadku awarii sieci, zwiększają stopień wykorzystania systemów wyspowych (off-grid) oraz zwiększają opłacalność produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej szczególnie w przypadku rozliczeń w systemie net-billingu.

Wraz z rosnącą ofertą dostępnych magazynów energii, pojawiają się pytania jak je porównywać: które są najlepsze, czy też które są najbardziej odpowiednie dla Ciebie. Jednym z najistotniejszych parametrów dotyczących magazynów energii jest głębokość rozładowania (DoD – Depth of Discharge).

  1. O czym mówi głębokość rozładowania baterii
  2. Co to jest liczba cykli ładowań / rozładowań
  3. Głębokość rozładowania – porówanie magazynów energii do fotowoltaiki
  4. Który magazyn energii będzie odpowiedni dla Ciebie?
  5. Podsumowanie

O czym mówi głębokość rozładowania baterii

Głębokość rozładowania baterii informuje o poziomie rozładowania baterii w stosunku do nominalnej pojemności baterii. Na przykład, jeśli mamy magazyn energii LG RESU o pojemności 10 kWh i wykorzystamy 9 kWh, wówczas poziom rozładowania (DoD) wynosi 90%.

Im częściej bateria jest ładowana i rozładowywana, tym bardziej skraca się jej żywotność. Nie zaleca się całkowitego rozładowywania baterii ponieważ wpływa to negatywnie na jej żywotność. Wielu producentów baterii specyfikuje maksymalny rekomendowany poziom rozładowania baterii w celu uzyskania optymalnych parametrów pracy.

Jeżeli producent magazynu energii o pojemności 10 kWh zaleca maksymalny poziom rozładowania w wysokości 80%, wówczas nie powinno się wykorzystywać więcej niż 8 kWh bez ponownego ładowania. Wartość poziomu rozładowania jest istotna ponieważ czym jest ona wyższa tym więcej energii zmagazynowanej w baterii można wykorzystać. Coraz częściej nowoczesne magazyny energii litowo-jonowe umożliwiają rozładowanie do 100%.

Co to jest liczba cykli ładowań / rozładowań

Liczba cykli ładowania i rozładowania baterii zależy od tego jak dużą część pojemności baterii wykorzystujemy. Jeżeli regularnie rozładowujesz baterie w niewielkim stopniu, będzie ona miała więcej cykli niż jeżeli często rozładowujesz ją całkowicie.

Głębokość rozładowania baterii ma wpływ na żywotność mierzoną liczbą cykli ładowań i rozładowań. W poniższej tabeli można znaleźć szacunki dotyczące liczby cykli baterii litowo-jonowych typu NMC / LiPO4 zanim jej pojemność spadnie do 80% pojemności nominalnej. Cykl ładowania oraz rozładowania (DoD) składa się z pełnego naładowania po którym następuje rozładowanie do poziomu wskazanego w tabeli.

Głębokość rozładowania (DoD)Liczba cykli (NMC / LiPO4)
100%300 – 600
80%400 – 900
60%600 – 900
40%1000 – 3000
20%2000 – 9000
10%6000 – 15000
Liczba cykli w funkcji głębokości rozładowania (DoD)
Źródło: Current Li-Ion Battery Technologies in Electric Vehicles and Opportunities for Advancements

Baterie litowo-jonowe nie mają co prawda tzw. efektu pamięci charakterystycznego dla starszych typów baterii, jednak głębokość rozładowania może mieć wpływ na liczbę cykli jaką bateria może zrealizować.

100% DoD oznacza całkowite rozładowanie baterii, natomiast 10% oznacza minimalne rozładowanie. Proporcje sugerowałyby 10-krotną różnicę w liczbie cykli, jednak badania wskazują na co najmniej 20-krotną różnicę.

Głębokość rozładowania – porówanie magazynów energii do fotowoltaiki

Poniżej w tabeli znajduje się porównanie niektórych baterii pod względem głębokości rozładowania, czyli pod względem pojemności użytkowej:

Magazyn energiiPojemność nominalna [kWh]Głębokość rozładowania (DoD)Pojemność użytkowa [kWh]
LG RESU 10HPrime10100%10
LG RESU7H795%6,6
Huawei Luna20005100%5
Sofar Amass GTX50005,1290%4,6

Który magazyn energii będzie odpowiedni dla Ciebie?

Głębokość rozładowania jest ważnym parametrem jaki bierzemy pod uwagę porównując magazyny energii. Nie jest jednak jedynym.

Oprócz DoD oraz związanego z nim kosztu, innym istotnym kryterium jest to czy bateria będzie odpowiednia do konkretnej sytuacji. Bateria o małej pojemności będzie tańsza ale jest odpowiednia jeśli próbujesz zmniejszyć opłaty za rachunki za prąd. Planując jednak instalację wyspową (off-grid) potrzebna będzie bateria o większej pojemności (ewentualnie zestaw baterii). Użytkownicy doświadczający awarii sieci elektroenergetycznej również mogą wziąć pod uwagę magazyn energii o więszkej pojemności.

Podsumowanie

  • Głębokość rozładowania (DoD) informuje o poziomie rozładowania baterii w stosunku do nominalnej pojemności baterii
  • Głębokość rozładowania ma wpływ na żywotność baterii
  • Głębokie rozładowywanie baterii wpływa na zmniejszenie liczby cykli życia baterii


Może Cię zainteresować