Przejdź do treści

Magazyn energii BYD HVS/HVM – recenzja, ceny

Ostatnia aktualizacja: 21 lipiec 2022 roku

Magazyn energii BYD cena

BYD oznacza Buduj Swoje Marzenia (Build Your Dreams) – a jednym z marzeń BYD jest być numerem 1 magazynach energii do fotowoltaiki.

BYD wymienia również inne rozwinięcie skrótu – Bring Your Dollars, czyli przynieś swoje dolary.

 1. Firma BYD
 2. Wysokonapięciowe magazyny energii BYD
 3. BYD HVS
 4. BYD HVM
 5. Zalety i wady
 6. Monitoring
 7. Gwarancja
 8. Cena
 9. Podsumowanie

Firma BYD

Pochodzący z Chin BYD został założony w 1995 roku i wprowadzony na giełdę w Hong Kongu w 2002 roku. Firma rozpoczęła swoją działalność jako producent baterii a w 2003 roku wkroczyła na rynek motoryzacyjny.

W 2022 roku BYD został światowym liderem sprzedaży samochodów elektrycznych pod względem ilości sprzedanych pojazdów, spychając Teslę na drugie miejsce. Oprócz tego, wyprzedził południowokoreański LG zajmując drugie miejsce w świecie w produkcji baterii do samochodów elektrycznych.

BYD zatrudnia obecnie 230.000 osób na całym świecie a jednym z jego akcjonariuszy jest Warren Buffet.

BYD był pierwszym chińskim producentem baterii litowo-jonowych, a dodatkowo produkuje baterie NiMH.

Wysokonapięciowe magazyny energii BYD HVS / HVM

BYD był pierwszym producentem, który zaoferował modułową budowę magazynów energii do fotowoltaiki pracujących z wysokim napięciem. Od tamtego czasu upowszechniły się magazyny energii pracujące z napięciami rzędu setek woltów. Powodem była ich wyższa sprawność w porównaniu z akumulatorymi niskonapięciowymi oraz niższe koszty. Systemy fotowoltaiczne pracują na ogół z napięciami 400 – 600V w związku z tym napięcie na baterii nie wymagało już tak dużej konwersji przez co zmalały straty (aczkolwiek w praktyce różnice często są minimalne, np. zarówno wysokonapięciowe akumulatory BYD HVS/HVM jak i niskonapięciowe BYD HVL mają sprawność – tzw. round-trip efficiency – powyżej 96%).

Seria produktowa HV (Wysokie Napięcie – High Voltage), druga generacja wprowadzona na rynek w 2020 roku, jest systemem modularnym i umożliwia szeregowe łączenie poszczególnych modułów bateryjnych. Występuje w dwóch wariantach: HVS oraz HVM. Dostępne pojemności wynoszą 5,1 – 10,2 kWh (HVS) oraz 8,3 – 22,1 kWh (HVM).

Wymienione powyżej pojemności to tzw. pojemności użyteczne do dyspozycji użytkownika. Pojemności nominalne mogą być ok 10% większe ze względu na charakterystykę baterii litowo-jonowych oraz negatywny wpływ głębokiego rozładowania na żywotność.

BYD HVS – mały wysokonapięciowy (High Voltage Small) magazyn energii

Zestaw HVS składa się z 2 do 5 modułów akumulatorowych HVS połączonych szeregowo, dzięki czemu pojemności użyteczne wynoszą od 5,1 do 12,8 kWh. Istnieje możliwość równoległego połączenia do 3 identycznej wysokości zestawów HVS.

magazyn energii BYD HVS
Magazyny energii BYD HVS

Akumulatory BYD HVS (High Voltage Small) zbudowane są na bazie modułu bateryjnego o pojemności 2,56 kWh. Można zatem najpierw zakupić zestaw o pojemności np. 7,68 kWh i jeśli okaże się, że jest zbyt mały dokupić kolejny moduł uzyskując 10,24 kWh.

BYD HVS 5.1 cena

Maksymalnie można zestaw rozbudować do pojemności 38,4 kWh (trzy równolegle połączone HVS 12.8).

Dane techniczne magazynu energii BYD HVS prezentują się następująco:

BYD HVS cena
Parametry techniczne Battery-Box Premium HVS

Magazyny energii BYD HVS mogą współpracować z następującymi falownikami: Fronius, GoodWe, KOSTAL, SMA, Sungrow, KACO, Ingeteam oraz Solis. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dopuszczalne pojemności i konfiguracje dla poszczególnych modeli falowników.

Jako przykład weźmy inwertery Fronius. Z akumulatorami BYD HVS nie współpracuje Symo Hybrid, natomiast Symo GEN24 Plus może być podłączony do zestawów HVS 5.1, 7.7 oraz 10.2. Zestaw HVS 12.8 nie jest jednak kompatybilny ze względu na zbyt wysokie napięcie magazynu energii. Falownik Primo GEN24 Plus jest kompatybilny tylko z HVS 5.1 oraz HVS 7.7.

Istotnym parametrem są moce jakie można uzyskać podczas zarówno ładowania jak i rozładowania akumulatorów. Wysoka moc ładowania umożliwia krótki czas ładowania natomiast moc rozładowania pozwala na zasilanie odpowiedniej ilości odbiorników (szczególnie gdy falownik jest w trybie pracy wyspowej podczas awarii sieci).

W poniższej tabeli można znaleźć dopuszczalne konfiguracje Primo GEN24 oraz Symo GEN24 z BYD HVS oraz możliwe do uzyskania moce ładowania / rozładowania.

magazyn energii BYD HVS plus Fronius
Fronius w zestawie z BYD HVS – moce maksymalne ładowania oraz rozładowania

Jak widać baterie BYD mogą pracować z dużymi mocami dzięki czemu czas ładowania jest krótki a dodatkowo, podczas awarii sieci pracując wyspowo, do dyspozycji jest stosunkowo dużo mocy. W niektórych przypadkach moce ładowania oraz rozładowania są większe niż moc nominalna falownika, np. dla Symo GEN24 6.0 Plus wynosi 6,22 kW (moc falownika to 6 kW).

BYD HVM – średni wysokonapięciowy (High Voltage Medium) magazyn energii

magazyn energii BYD HVM

Akumulatory BYD HVM (High Voltage Medium) zbudowane są na bazie modułu o pojemności 2,76 kWh. Pojemności zestawów wynoszą od 8,28 kWh do 22,08 kWh. Maksymalnie magazyn energii BYD HVM można rozbudować do pojemności 66,24 kWh (trzy równolegle połączone HVM 22,1).

BYD HVM 8.3 cena
Parametry techniczne Battery-Box Premium HVM

Podobnie jak w przypadku HVS, bateria HVM współpracuje z określonymi falownikami: Fronius, GoodWe, KOSTAL, SMA, Sungrow, KACO, Ingeteam oraz Solis. Tutaj również należy się upewnić co do konfiguracji.

Korzystając z przykładu Froniusa: BYD HVM można łączyć z Symo Hybrid (wszystkie zestawy), Symo GEN24 Plus – wszystkie zestawy oprócz HVM 8.3 (napięcie z magazynu energii może być zbyt niskie przy niskim naładowaniu akumulatora), natomiast Primo GEN24 Plus współpracuje ze wszystkimi zestawami oprócz HVM 8.3 oraz HVM 22.1.

Moce dostępne dla określonych konfiguracji z falownikami Symo GEN24 Plus oraz Primo GEN24 Plus znajdują się w tabeli poniżej.

akumulator BYD HVM plus Fronius
Fronius w zestawie z BYD HVM – moce maksymalne ładowania oraz rozładowania

Jak widać w przypadku HVM dysponujemy mniejszą mocą niż w HVS. Inwerter Symo GEN24 5.0 Plus w zestawie z HVS 10.2 dysponuje mocą 5,2 kW natomiast w zestawie z HVM 11.0 mamy do dyspozycji jedynie 2,56 kW. Dla osoby, która bierze pod uwagę pracę falownika w trybie wyspowym (awaria sieci) oraz może chcieć zasilać w takiej sytuacji np. czajnik elektryczny plus lodówkę i komputer, to 2,56 kW może się okazać niewystarczające.

Baterie HVS oraz HVM nie mogą był łączone ze sobą – nie będą współpracować, co gorsza, próba łączenia tych baterii może zakończyć się utratą gwarancji.

Zalety i wady baterii BYD HVS / HVM

Baterie serii HV są wykonane w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP). Jest to najczęściej stosowana technologia w magazynach energii ponieważ baterie typu LFP charakteryzują się najwyższą dopuszczalną temperaturą pracy przez co ryzyko powstania ognia jest bardzo niewielkie.

W przypadku pojawienia się ognia instrukcja obsługi informuje:

Magazyn energii 10kW cena

Baterie BYD HV można rozładowywać w 100% (w praktyce system sterowania zachowa niewielką ilość energii, jednak nie ma to większego znaczenia dla różnicy pomiędzy nominalną a użyteczną pojemnością).

Niezależna praca baterii umożliwia rozbudowę systemu o kolejną baterię w przyszłości aby uzupełnić ubytki pojemności magazynu energii wynikające z utraty pojemności.

W 2022 roku baterie BYD zajęły trzy pierwsze miejsca w konkursie Energy Storage Inspection 2022, najwydajniejszych systemów fotowoltaicznych o mocy 5 kW z magazynami energii przeprowadzonym przez uniwersytet HTW Berlin – Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin. Natomiast w kategorii systemów pv o mocy 10 kW BYD zajął drugie oraz trzecie miejsce.

byd battery-box
Najwydajniejsze magazyny energii w 2022 roku wg HTW Berlin

Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając magazyn energii do fotowoltaiki.

Monitoring magazynu energii BYD

BYD jest jednym z pierwszych producentów, który stworzył portal do monitoringu swoich magazynów energii. W przypadku konkurencyjnych produktów monitoring odbywa się na ogół za pośrednictwem inwertera. Dzięki własnej aplikacji BYD, istnieje możliwość monitoringu pracy poszczególnych modułów bateryjnych, zamiast całego zestawu. Większość inwerterów komunikuje usterkę gdy wystąpił wewnętrzny błąd baterii, natomiast dostęp do monitoringu na poziomie modułu bateryjnego umożliwia wcześniejsze wykrycie potencjalnego problemu.

Magazyn energii 10 kWh
Aplikacja do monitoringu
Źródło: BYD

Gwarancja baterii BYD

Gwarancja na baterie BYD HV wynosi 10 lat. Po upływie 10 lat pojemność baterii powinna wynosić minimum 60% pierwotnej pojemności, chyba że wcześniej zostanie przekroczona wartość wydajności energetycznej.

Na przykład HVS 5.12 posiada wydajność energetyczną w wysokości 15,41 MWh (15 410 kWh) co oznacza ponad 3 000 cykli ładowania / rozładowania. W praktyce rocznie magazyn energii osiąga ok 200 pełnych cykli (głównie ze względu na okres jesienno-zimowy, gdy jest zbyt mało energii słonecznej aby naładować baterię). A zatem raczej wcześniej upłynie 10 lat niż przekroczony zostanie poziom wydajności energetycznej.

Wartości wydajności energetycznej dla poszczególnych modeli można znaleźć w załączonej gwarancji.

Gwarancja może ulec anulowaniu jeśli temperatura otoczenia przekroczy 500C (mało prawdopodobne chyba że bateria będzie zamontowana w nasłonecznionym miejscu) lub spadnie poniżej minus 100C. Oznacza to, iż producent dopuszcza montaż magazynu energii na zewnątrz ale może to być nieco ryzykowne, gdyż zimą w Polsce zdarzają się temperatury poniżej minus 100C. Gwarancja wygaśnie jeśli wynikły usterki na skutek przekroczenia ww. temperatur.

Magazyn energii BYD HVS / HVM cena

Magazyny energii BYD, podobnie jak innych producentów, nie są tanie, jednak w ostatnich latach wyraźnie widać trend w kierunku niższych cen.

Dodatkowo, można wykorzystać dotację z programu Mój Prąd 4.0.

Ceny magazynów energii serii HVS zawierają się w granicach 21.000 – 47.000 zł w zależności od pojemności.

Model bateriiCena brutto
BYD HVS 5.121.100 zł
BYD HVS 7.729.300 zł
BYD HVS 10.237.900 zł
BYD HVS 12.847.000 zł
Ceny magazynów energii BYD HVS

Seria HVM kosztuje od 30.000 do 73.000 zł w zalezności od pojemności.

Model bateriiCena brutto
BYD HVM 8.329.800 zł
BYD HVM 11.039.000 zł
BYD HVM 13.847.400 zł
BYD HVM 16.656.100 zł
BYD HVM 19.364.700 zł
BYD HVM 22.173.400 zł
Ceny magazynów energii BYD HVM

Podsumowanie

 • Firma BYD jest solidnym producentem z wieloletnim doświadczeniem w magazynach energii.
 • Wysokonapięciowe magazyny energii BYD HVS / HVM można używać zarówno w systemach podłączonych do sieci (on-grid) jak i wyspowych (off-grid).
 • Przed rozbudową instalacji fotowoltaicznej o baterie BYD należy się upewnić, że falownik współpracuje z tą baterią


Może Cię zainteresować