Przejdź do treści

Magazyn energii LG Chem RESU – recenzja, ceny

Ostatnia aktualizacja: 18 maj 2022 roku

magazyn energii LG Chem RESU recenzja

LG Chem (obecnie nazywany LG Energy Solution) rozpoczęło produkcję baterii litowo-jonowych w 1999 roku. Obecnie firma oferuje systemy magazynowania energii do wielu branż w tym samochodów elektrycznych czy telefonów komórkowych.

Pod koniec 2020 roku nastąpiła zmiana nazwy z LG Chem na LG Energy Solution a słowo “Chem” zniknęło z nazwy baterii.

W poniższym artkule porównujemy dostępne na rynku magazyny energii LG RESU.

  1. Jak działa magazyn energii LG Chem RESU
  2. Modele baterii LG RESU
  3. Zalety i wady
  4. Gwarancja
  5. Cena
  6. PodsumowanieJak działa magazyn energii LG Chem

W instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii jedna lub więcej baterii LG Chem RESU są podłączone do falownika fotowoltaicznego i ładowane prądem stałym płynącym bezpośrednio z paneli pv.

Pojemność baterii wynosi od 6,5 do 16 kilowatogodzin (kWh) w zależności od wybranego modelu. Istotne jest aby zwrócić uwagę, iż wymienione pojemności są wartościami nominalnymi, natomiast pojemności użytkowe są niższe (z wyjątkiem modelu Prime 16H). Na przykład LG RESU 13 ma pojemność nominalną 13,1 kWh natomiast pojemność użytkową 12,4 kWh.

magazyny energii LG Chem RESU

W ciągu słonecznego dnia instalacja PF wytwarza więcej prądu niż wynosi jego zużycie w domu. Zmagazynowana w ciągu dnia energia elektryczna może być wykorzystana do zasilania domu wieczorem czy w nocy gdy słońce już nie świeci. Można również ustawić baterię na utrzymywanie minimalnej ilości prądu na wypadek awarii sieci np. wskutek wichury.

Starsze baterie RESU 10H były podzielone na dwie podkategorie przystosowane do współpracy z konkretnymi producentami falowników. Modele z końcówką “-C” pracowały z inwerterami SMA Sunny Boy Storage, natomiast modele z końcówką “-R” pracowały z falownikami Fronius, Huawei oraz Solar Edge.

Nowe magazyny energii LG Chem RESU 10H Prime oraz 16H Prime pracują z rozmaitymi falownikami od Froniusa i SMA przez Sungrow czy GoodWee po Solis.

Modele baterii LG RESU

Poniżej przedstawiamy zestawienie danych technicznych dotyczących magazynów energii LG Chem.

ModelLG Chem RESU 7HLG Chem RESU 10H PrimeLG Chem RESU 16H Prime
Pojemność nominalna [kWh]79,616
Pojemność użyteczna [kWh]6,69,616
Moc maksymalna (ciągła) [kW]3,55,07,0
Moc szczytowa 10 sek [kW]5,07,011,0
Napięcie robocze [V]350 – 450350 – 450350 – 450
Sprawność95%>90%>90%
Wymiary [mm]744 x 692 x 206504 x 817 x 295504 x 1086 x 295
Waga [kg]75111159
Gwarancja60% pojemności po 10 latach70% pojemności po 10 latach70% pojemności po 10 latach
Wydajność energetyczna [MWh]19,63254
Karta produktuLG Chem RESU 7H karta katologwaLG Chem RESU 10H Prime karta katologowaLG Chem RESU 16H Prime karta katologowa

Pełna oferta LG Energy Storage System jest dostępna na stronie producenta, natomiast karty katalogowe wymienionych modeli znajdują się w załącznikach LG Chem RESU 7H, LG Chem RESU 10H Prime oraz LG Chem RESU 16H Prime.

Zalety i wady LG RESU

Do zalet baterii LG RESU można zaliczyć możliwość zastosowania magazynu energii zarówno w instalacjach PV przyłączonych do sieci (on-grid) jak i wyspowych (off-grid).

Ze względu na zastosowanie technologii NMC (litowo-niklowo-manganowy tlenek kobaltu z ang. lithium manganese cobalt oxide) bateria jest dość zwarta, jednak technologia NMC charakteryzuje się nieco krótszą żywotnością oraz degraduje (traci sprawność) szybciej niż inne technologie np. litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4).

Baterie litowo-jonowe zastosowane w LG Chem mogą być codziennie rozładowywane w 95% a pomimo tego charakteryzują się długą żywotnością. Zgodnie z deklaracją producenta po 10 latach magazyn energii LG Chem RESU 7H będzie posiadał 60% nominalnej pojemności.

Baterie LG Chem RESU są zasilane prądem stałym (DC-coupled) czyli bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych. Jest to bardziej efektywne rozwiązanie niż zasilanie po przekształceniu prądu na przemienny (AC-coupled).

Różnice pomiędzy bateriami zasilanymi przez inwerter hybrydowy (DC-coupled) a podłączonymi bezpośrednio do sieci (AC-coupled) wyjaśniamy w artykule w linku.

W grudniu 2021 roku LG Energy Solution ogłosiło w USA wezwanie do wymiany baterii pochodzących z konkretnych serii produkcyjnych po zarejestrowaniu pięciu przypadków pojawienia się ognia w bateriach.

LG Chem RESU gwarancja

Gwarancja LG Chem zapewnia, że bateria będzie posiadać co najmniej 60% energii znamionowej w przypadku baterii LG Che RESU 7H oraz minimum 70% energii znamionowej w przypadku baterii LG Chem RESU Prime (10H oraz 16H). Jednak powyższe wartości będą gwarantowane jedynie w przypadku, gdy wydajność enegretyczna nie zostanie przekroczona. W przypadku baterii LG Che RESU 7H wydajność energetyczna wynosi 19,6 MWh.

Podział na wydajność energetyczną oraz lata gwarancji jest o tyle istotny, iż gdybyśmy codziennie ładowali i rozładowywali baterię, wówczas parametr wartości energetycznej osiągniemy wcześniej niż po 10 latach. Aby bateria była w gwarancji przez całe dziesięc lat należy z niej pobierać 5,36 kWh dziennie czyli 77% nominalnej pojemności. W Polsce, ze względu na okresy zimowe, gdy na ogół nie udaje się w pełni naładować baterii można przyjąć 250 pełnych cykli ładowania w roku co daje nam 68% pojemności nominalnej czyli mieścimy się w warunkach gwarancji.

Z kolei magazyny energii nowej generacji LG Chem RESU 10H Prime umożliwia codzienne rozładowywanie baterii w 91%.

Z upływem czasu pojemność magazynu energii LG Chem maleje i jest to proces powszechnie występujący w magazynach energii wszystkich producentów. Podobnie zachowują się również baterie w telefonach komórkowych czy w laptopach. Gdy nasz telefon ładujemy regularnie po pewnym czasie zauważymy iż bateria wyczerpuje się coraz szybciej.

Magazyn energii LG Chem RESU cena

Magazyny energii LG Chem, podobnie jak innych producentów, nie są tanie, jednak w ostatnich latach wyraźnie widać trend w kierunku niższych cen.

Dodatkowo, można wykorzystać dotację z programu Mój Prąd 4.0.

Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej na giełdzie energii, inwestycja w magazyn energii staje się coraz bardziej atrakcyjna. Dotyczy to jednak przede wszystkim prosumentów funkcjonyjących w systemie net-billingu. W przypadku osób, które rozliczają się na zasadzie opustów obecnie nie ma korzyści finansowych uzasadniających montaż magazynu energii. Chyba że, wraz z coraz częściej występującymi wichurami, które skutkują awariami sieci, coraz powszechniejsze staną się wyłączenia prądu. Wówczas magazyn energii może nam zapewnić światło w domu.

ModelLG Chem RESU 7HLG Chem RESU 10H PrimeLG Chem RESU 16H Prime
Cena21.600 zł25.800 zł35.900 zł

Do powyższych cen należy doliczyć koszt montażu magazynu energii.

Podsumowanie

  • Ceny magazynów energii LG Chem wachają się w zakresie od 21.600 zł do 35.900 zł
  • Produkowane od 2021 roku baterie LG Chem RESU Prime mają lepszą wydajność energetyczną od swoich poprzedników
  • Baterie LG Chem kwalifikują się do programu Mój Prąd 4.0


Może Cię zainteresować