Przejdź do treści

Magazyn energii Qcells Q.HOME

Ostatnia aktualizacja: 5 listopad 2022 roku

bateria q cells q home

Qcells, podobnie jak kilku innych producentów paneli fotowoltaicznych, poszerzył swoją ofertę o magazyny energii. Qcells zrobił to z większym powodzeniem niż większość pozostałych producentów i w ostatnim czasie wprowadził na rynek kolejną generację magazynów energii Q.Home.

 1. Magazyn energii Q.Home CORE H4
 2. Magazyn energii do istniejących instalacji Q.Home CORE A4
 3. 15-letnia gwarancja
 4. Podsumowanie

Magazyn energii Q.Home CORE H4

Nowa generacja domowych magazynów energii Qcells charakteryzuje się estetycznym wzornictwem i mocno różni się od poprzedniej – Q.Home G2. System Q.Home Core H4 wykorzystuje baterie wysokonapięciowe (HV – high voltage) o pojemności 6,8 kWh i możliwości rozładowania do 95%. Można połączyć maksymalnie trzy baterie uzyskując 20,5 kWh pojemności co jest w na ogół wystarczające dla większości gospodarstw domowych. Zastosowano ogniwa bateryjne Samsunga wykonane w technologii litowo-jonowej NCA. Bateria posiada 15-letnią gwarancję.

akumulator q cells q home
Q.HOME CORE. Źródło: Qcells

Akumulator Qcells pracuje z jednofazowym falownikiem hybrydowym Q.VOLT o mocy 4,6 kW (co oznacza, iż na dzisiaj nie da się go przyłączyć w Polsce). Falownik charakteryzuje się bardzo szybkim czasem przejścia w tryb wyspowy (gdy wystąpi awaria sieci), wynoszącym ok. 0,1 sekundy.

Magazyn energii do istniejących instalacji Q.Home CORE A4

Qcells wprowadził na rynek również magazyn energii na prąd zmienny, czyli taki, który można podłączyć od istniejącej instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności wymiany falownika na hybrydowy (retrofit). Wariant akumulatora na prąd zmienny nazywa się Q.Home Core A4 i z wyglądu nie różni się od wariantu klasycznego, na prąd stały, poza różnicami w przyłączach. Posiada również pojemność 6,86 kWh, pracuje jednofazowo a czas przejścia w tryb pracy wyspowej wynosi poniżej 0,1 sekundy.

15-letnia gwarancja Qcells CORE

Większość magazynów energii dostępnych obecnie na rynku posiada 10-letnie gwarancje, jednak Qcells jest jednym z pierwszych producentów, który zdecydował się na jej wydłużenie. Gwarancja na modele CORE H4 oraz A4 wynosi 15 lat. Z opisu warunków gwarancji można się dowiedzieć, iż gwarantowana wydajność energetyczna wynosi:

 • 17,4 MWh do 10. roku,
 • 21,5 MWh do 15. roku.

Natomiast gwarantowany SOH baterii (State of Health) wynosi:

 • 80% do 10. roku eksploatacji,
 • 70% do 15. roku eksploatacji.

Podsumowanie

 • Bardzo ładne i estetyczne wykonanie baterii Qcells
 • Magazyny energii Qcells są dostępne zarówno w wersji na prąd stały jak i zmienny, czyli w przypadku istniejących instalacji PV nie trzeba wymieniać falownika
 • Bardzo długa gwarancja przy zachowaniu dobrych parametrów technicznych (niska degradacja baterii z upływem czasu).


Może Cię zainteresować