Przejdź do treści

Magazyn energii sonnen – recenzja, ceny

Ostatnia aktualizacja: 19 wrzesień 2022 roku

sonnen magazyn energii

Niemiecki sonnen (nazwa celowo z małej litery) to jeden z wiodących producentów litowo-jonowych magazynów energii do fotowoltaiki.

Ich produkty to kategoria premium jednak biorąc pod uwagę wszystkie parametry baterii cena może okazać się konkurencyjna.

  1. Firma sonnen
  2. sonnenBatterie 10
  3. Zalety i wady
  4. Monitoring magazynu energii
  5. Gwarancja
  6. Cena
  7. Podsumowanie

Firma sonnen

Firma sonnen powstała w 2010 roku w Niemczech, w małej miejscowości Wilpolsried w pobliżu granicy z Lichtensteinem i obecnie jest jednym z największych producentów domowych magazynów energii na świecie.

Sonnen posiada biura w pięciu krajach: Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, USA oraz Australia.

bateria sonnen
Lokalizacje sonnen na świecie

Od 2019 roku właścicielem sonnen jest Royal Dutch Shell.

sonnenBatterie 10

sonnenBatterie 10 to najnowsza generacja popularnych magazynów energii zasilanych prądem zmiennym (AC-coupled). Liczba dziesięć oznacza właśnie kolejną, dziesiątą już generację, która pojawiła się na rynku w 2020 roku. Dziewiąta generacja zadebiutowała w 2018 roku. Seria sonnenBatterie jest przeznaczona na rynek gospodarstw domowych oraz komercyjnych.

Moc ładowania oraz rozładowania baterii wynosi 4,6 kW (lub 3,4 kW dla najmniejszej pojemności 5 kWh) a dostępne pojemności katalogowo wynoszą 5 kWh, 10 kWh oraz 20 kWh.

Moc ładowania 4,6 kW oznacza, iż potrzeba ponad 2 godzin aby naładować do pełna baterię o pojemności 10 kWh (w przypadku jej pełnego rozładowania). Jeśli chodzi o zasilanie odbiorników w domu, to jest to na ogół w zupełności wystarczająca moc.

magazyn energii sonnen

sonnenBatterie 10 podobnie jak poprzednie generacje wykorzystuje technologię litowo-żelazowo-fosforanową (LFP), która uchodzi za najbezpieczniejszą w dziedzinie domowych magazynów energii do fotowoltaiki. Ogniwa baterii sonnen pochodzą albo od Sony albo od PylonTech.

Magazyn energii może funkcjonować również w trybie pracy wyspowej, dostępne będzie jednak zasilanie tylko jednej fazy. Aby funkcjonalność była dostępna potrzebny jest sonnenProtect 4000. Czas potrzebny na przejście w w tryb off-grid wynosi ok 5 sekund.

Powyższe pojemności to tzw pojemności użyteczne. Aby chronić baterię li-ion przed przyspieszonym zużyciem, pojemności użyteczne w sonnen stanowią 90% tzw. pojemności nominalnej.

Stopień ochrony urządzenia wynosi IP30 czyli nie można baterii montować na zewnątrz, gdyż nie ma żadnej ochrony przed wodą.

Do poprawnego funkcjonowania akumulatora potrzebny jest zewnętrzny inwerter fotowoltaiczny. W związku z tym, iż jest to magazyn energii na prąd zmienny, sonnenBatterie może współpracować praktycznie z każdym falownikiem, czyli jest to bardzo dobre rozwiązanie dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych z klasycznymi falownikami (nie hybrydowymi).

Sprawność baterii wynosi 96,8%, natomiast sprawność inwertera zabudowanego w magazynie energii wynosi 95% a zatem tzw. round trip efficiency wynosi blisko 92%. Trzeba jednak pamiętać, iż są to wartosci maksymalne, a wraz ze zmianą poziomu naładowania baterii ulega zmianie moc ładowania / rozładowania oraz straty występujące podczas tych procesów, zatem rzeczywista wartość round trip efficiency może być niższa. Sprawność całego systemu powinna dodatkowo uwzględniać sprawność zewnętrznego falownika.

sonnen karta produktu

Zakładając wobec tego, iż sprawność systemu wynosi 85% to produkując i magazynując np. 5.000 kWh energii rocznie z paneli pv, do dyspozycji z magazynu energii pozostaje 4.250 kWh.

Zalety i wady baterii sonnenBatterie 10

Baterie serii HV są wykonane w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP). Jest to najczęściej stosowana technologia w magazynach energii ze względu na najwyższą dopuszczalną temperaturą pracy dzięki czemu ryzyko powstania ognia jest niewielkie.

W 2019 roku, sonnen ogłosił inicjatywę eliminacji kobaltu z baterii. Kobalt jest kontrowersyjnym pierwiastkiem ze względu na kwestie etyczne dotyczące jego wydobycia. Jest również toksyczny.

Jak już wcześniej wspomniano bateria sonnenBatterie 10 nie może być montowana na zewnątrz budynku ze względu na niski stopień ochrony. Dodatkowo, temperatury pracy wynoszą od minus 5 do plus 45 stopni, co dodatkowo zmusza do instalacji w budynku.

sonnenBatterie 10 posiada wentylatory chłodzące w związku z czym może generować hałas. Można się spodziewać iż wentylatory będą pracować jedynie w okresach intensywnego ładowania lub rozładowywania jednak niektórzy użytkownicy wolą unikać montażu akumulatora w pokoju właśnie ze względu na generowany dźwięk.

Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając magazyn energii do fotowoltaiki.

Monitoring magazynu energii sonnenBatterie 10

sonnen posiada dość zaawansowaną aplikację do monitoringu i zarządzania magazynem energii. System analizuje profil zużycia energii elektrycznej użytkownika oraz prognozę pogody, w celu maksymalizacji zużycia własnego prądu wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej.

bateria sonnen cena

Jako tzw. inteligentny system magazynowania energii, sonnenBatterie dąży do maksymalizacji wykorzystania prądu wytworzonego z własnej instalacji fotowoltaicznej i minimalizacji zakupu energii z sieci. Akumulator magazynuje nadwyżkowy prąd powstały w instalacji PV, który w danym momencie nie jest wykorzystywany i umożliwia jego późniejsze wykorzystanie. Wieczorem i w nocy można używać zmagazynowaną w ciągu dnia energię elektryczną. W ten sposób następuje obniżenie rachunków za energię.

Magazyn energii sonnenBatterie gwarancja

Gwarancja na magazyny energii sonnenBatterie wynosi 10 lat lub 10.000 pełnych cykli. Biorąc pod uwagę, iż średniorocznie bateria realizuje ok 200 cykli (głównie ze względu na małą ilość energii z instalacji PV zimą), ten drugi parametr jest raczej niemożliwy do uzyskania. Być może jest to bardziej chwyt marketingowy. W 2021 roku sonnen pochwalił się, iż ich baterie zrealizowały 28.000 pełnych cykli ładowania / rozładowania (trzeba jednak pamiętać iż, sama ilość cykli nie jest jedynym kryterium zużycia akumulatora – więcej na temat żywotności akumulatorów litowo-jonowych można znaleźć w linku).

sonnen gwarantuje, iż w okresie gwarancji pojemność magazynu energii nie ulegnie zmniejszeniu poniżej 80% wartości nominalnej co jest bardzo dobrym wynikiem na tle konkurencji.

Część konkurencji gwarantuje utrzymanie minimum 60% lub 70% pojemności nominalnej lub też gwarancję krótszą niż 10-letnia. Producenci posługują się parametrem wydajności energetycznej, który może ograniczać okres trwania gwarancji.

Magazyn energii sonnenBatterie 10 cena

Magazyny energii sonnen nie należą do najtańszych, chociaż seria sonnenBatterie jest produktem ekonomicznym producenta.

Magazyn sonnenBatterie 10 o pojemności 5 kWh kosztuje ok 38.000 zł brutto.

Podsumowanie

  • Firma sonnen jest producentem wysokiej jakości magazynów energii cechujących się bardzo dużą liczbą cykli ładowania / rozładowania.
  • sonnenBatterie 10 jest magazynem na prąd zmienny więc można go stosować z dowolnym falownikiem.
  • sonnenBatterie 10 w połączeniu z sonnenProtect może pracować w trypie wyspowym zasilając 1 fazę.


Może Cię zainteresować