Przejdź do treści

Panele fotowoltaiczne Canadian Solar – recenzja

Ryszard Jesionowski:

panele fotowoltaiczne Canadian Solar recenzja

Canadian Solar to producent paneli fotowoltaicznych zaliczany do kategorii Tier 1. Pomimo nazwy, panele fotowoltaiczne kupione w Polsce najprawdopodobniej nie zostały wyprodukowane w Kanadzie. Firma została jednak założona w Ontario, w Kanadzie i obecnie jest jednym z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie.

  1. Informacje o firmie Canadian Solar
  2. Finanse
  3. Moduły fotowoltaiczne Canadian
  4. Testy PVEL modułów Canadian
  5. Gwarancja
  6. Ceny
  7. PodsumowanieInformacje o firmie Canadian Solar

W 1987 roku, założyciel Canadian Solar, Shawn Qu, zarabiał niecałe 10 USD tygodniowo, pracując jako nauczyciel w Pekinie. W tym samym roku uzyskał stypendium na Uniwerystecie Manitoba w Kanadzie, dokąd się przeniósł. W 2001 roku założył firmę Canadian Solar.

Obecnie Canadian jest jednym z największych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie, a oprócz tego produkuje własne inwertery oraz magazyny energii do zastosowań farmowych, przemysłowych oraz domowych.

Firma jest również mocno zaangażowana w budowę farm solarnych. Zbudowała instalacje farmowe o mocy przekraczającej 7 GW w 20 krajach.

Canadian Solar posiada polski oddział zlokalizowany w Warszawie, nie jest jednak dostępna polska wersja strony www (stan na maj 2023 r.).

Kluczowe wskaźniki

Panele fotowoltaiczne Canadian Solar
Badania Instytutu PVEL Top Performerbrak danych
Numer infolinii w Polscebrak
Od kiedy istnieje2001 r.

Wyróżnienie instytutu PVEL Top Performer – parametr opisuje ile testów zakończyło się pozytywnie na sześć możliwych, np. 1/6 oznacza jeden test zaliczony, a pięć niezaliczonych. Więcej na ten temat w dalszej części.

Historia firmy Canadian Solar

Założony w 2001 roku w Guelph, Ontario w Kanadzie Canadian Solar, jest jedną z dłużej działających firm w branży. W 2006 roku firma zadebiutowała na giełdzie NASDAQ w Nowym Jorku.

W 2021 roku Canadian złożył wniosek o emisję swoich akcji na giełdzie w Szanghaju, jednak planowana na 2022 r. emisja została przesunięta i prawdopodobnie nastąpi w bieżącym roku. Canadian Solar jest jedynym liczącym się producentem modułów PV, którego akcje nie są notowane w Chinach. Jinko Solar, JA Solar i Trina przeniosły swoje notowania już wcześniej z Nowego Jorku do Szanghaju.

W 2022 roku zdolności produkcyjne modułów wyniosły 32 GW, natomiast ogniw fotowoltaicznych ok. 19,8 GW. Pomimo posiadania już znaczących zdolności produkcyjnych, Canadian, podobnie jak pozostali liczący się producenci modułów intensywnie inwestuje w rozbudowę swoich zdolności produkcyjnych. Zgodnie z zapowiedziami, do końca 2024 roku, firma zamierza zwiększyć zdolności produkcyjne ogniw do 60 GW, a modułów do 75 GW rocznie.

Dla porównania łączna moc mikroinstalacji fotowoltaicznych zainstalowanych w Polsce do końca 2022 roku wyniosła 9,3 GW, natomiast łączna moc wszystkich instalacji PV w Polsce przekroczyła w tamtym czasie 12 GW.

Biura i zakłady produkcyjne Canadian Solar

Canadian posiada siedemnaście fabryk w większości znajdujących się w Chinach. Pozostałe lokalizacje to: Kanada, Indonezja, Wietnam oraz Brazylia..

Canadian Solar biura i zakłady produkcyjne
Biura i fabryki Canadian Solar

Firma zatrudnia ponad 14.000 osób i jest obecna w 20 krajach i regionach na 6 kontynentach. Canadian sprzedał moduły fotowoltaiczne o mocy 90 GW do ponad 150 krajów.

Finanse Canadian Solar

Canadian Solar osiągnął w 2022 roku sprzedaż w wysokości niemal 7,5 miliarda USD, co oznacza wzrost o 42% w stosunku do poprzedniego roku. Wynik uzyskano sprzedając moduły o mocy 21,1 GW. Firma zarobiła na czysto 240 milionów USD, co biorąc pod uwagę ogromne inwestycje w nowe zakłady produkcyjne jest dobrym wynikiem.

Canadian Solar od lat znajduje się w zestawieniu Bloomberg Tier 1. Trzeba jednak pamiętać, że lista Tier-1, nie jest oceną kryteriów jakościowych producenta paneli solarnych. Jest to analiza parametrów finansowych stosowana przez banki, w celu oceny wiarygodności finansowej producenta. Na jej podstawie banki dokonują oceny ryzyka budowy farmy fotowoltaicznej, wykorzystującej moduły ocenianego producenta. Obecność na liście Tier 1 świadczy jednak o dobrej sytuacji finansowej firmy i pozytywnie rokuje na przyszłość, co może mieć znaczenie, gdyby pojawiła się konieczność np. złożenia reklamacji.

Panele fotowoltaiczne Canadian Solar

Canadian posiada w ofercie całą gamę produktów.

Podstawowa seria produktowa to HiKu, która występuje w wielu wariantach.

Panele jednostronne HiKu

canadian solar moduły fotowoltaiczne jednostronne HiKu
Moduły fotowoltaiczne jednostronne Canadian Solar

Wszystkie moduły Canadian wykonane są w technologii half-cut, czyli ogniw fotowoltaicznych przeciętych na pół, co pozwala zwiększyć moc modułu oraz umożliwia nieco wydajniejszą pracę w częściowym zacienieniu.

Seria HiHero w technologii HJT

Moduły serii HiHero zbudowane są w technologii HJT. Moduły wykonane w technologii HJT dopiero niedawno pojawiły się na rynku. Ogniwa fotowoltaiczne HJT, w przeciwieństwie do klasycznych ogniw krzemowych posiadają połączenie monokrystalicznego krzemu z tzw. warstwą amorficzną. Ich główna zaleta to wzrost sprawności modułu, co z kolei umożliwia wzrost mocy.

Seria TOPHiKu w technologii TOPCon

TOPHiKu6 z kolei wyprodukowano w oparciu o technologię TOPCon. Ogniwa w wykonane w technologii TOPCon, to podobnie jak ogniwa HJT nowy produkt na rynku, pozwalający na znaczny wzrost sprawności.

Seria HiKu6 i 7 – ogniwa PERC

Moduły HiKu6 oraz HiKu7 to można powiedzieć klasyczne moduły PERC. Technologia PERC, która do niedawna dominowała na rynku, obecnie z każdym rokiem traci na znaczeniu. Jednak jej największą zaletą jest jej dojrzałość. Znane i opanowane są problemy występujące w ogniwach PERC, więc jeżeli sprawność modułów nie jest priorytetem, tzn. nie ma problemu z miejscem do montażu paneli fotowoltaicznych, to korzystniej finansowo jest wybrać właśnie klasyczne HiKu6.

HiKu All-Black

panel fotowoltaiczny canadian solar all-black
Estetyczny moduł serii All-Black

Jeśli estetyka dachu ma istotne znaczenie, wybierz moduły w wersji All-Black. Wyglądają bardzo elegencko, szczególnie na ciemnym dachu. Jednak ze względu na to, iż bardziej nagrzewają się podczas pracy, mają nieco mniejszą wydajność, tzn. produkują nieco mniej prądu niż standardowe wersje.

Moduł All-Black to klasyczny moduł monokrystaliczny z czarnym podkładem oraz czarną ramą wykonany w technologii PERC, umożliwiającej zwiększenie mocy, dzięki dodatkowej warstwie pasywacyjnej w dolnej części ogniwa fotowoltaicznego.

Panele dwustronne BiHiKu

panele fotowoltaiczne Canadian Solar dwustronne BiHiKu
Moduły fotowoltaiczne dwustronne Canadian Solar

Jeżeli istnieje możliwość montażu modułów na gruncie, lub ewentualnie na płaskim dachu, warto rozważyć montaż modułów dwustronnych. Można dzięki nim uzyskać większą produkcję prądu – produkcja prądu odbywa się zarówno na powierzchni górnej jak i spodniej modułu. Produkują prąd nawet gdy są pokryte śniegiem. Canadian oferuje serię modułów dwustronnych BiHiKu, które korzystają z tych samych technologii PERC oraz TOPCon co moduły jednostronne.

Sprawność paneli fotowoltaicznych Canadian

Panele serii HiHero wykonane w technologii HJT oraz TOPHiKu6 w technologii TOPCon, osiągają sprawność wynoszącą 22,5%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Jednak sprawność modułu na ogół nie ma większego znaczenia jako kryterium wyboru, o ile dostępna jest wystarczająca powierzchnia do montażu modułów. Moduły o wysokiej sprawności kosztują na ogół sporo więcej od swoich odpowiedników o mniejszej sprawności.

W tabeli porównanie sprawności modułów Canadian w stosunku do konkurencji:

Producent modułu PVMoc modułuSprawność
Canadian HiHero440W22,5%
Risen Titan420W21,8%
REC Alpha Pure410W22,2%
LONGi LR4-66HPH420W21,0%
JA SolarJAM60S20/MR390W21,0%
Q Cells Q.Peak Duo G-10380W21,2%
Trina Vertex S+425W21,9%

Sprawność modułu fotowoltaicznego mówi o tym, jak dużą powierzchnię na dachu zajmują moduły solarne. Czym wyższa sprawność, tym mniej zajmują miejsca. Na przykład, jeżeli instalacja z modułami o sprawności 20% zajmuje 20 metrów kwadratowych dachu, moduły o sprawności 22% zajmą 19,6 metra kwadratowego.

Gwarancja na moc

Moduły fotowoltaiczne z upływem czasu tracą moc. Jeszcze do niedawna standardem był ubytek 20% mocy na przestrzeni 25 lat. Obecnie jest to już bliżej 15%, w przypadku niektórych modułów nawet poniżej 10%.

Najpopularniejsza seria modułów do zastosowań dachowych to HiKu6 Mono PERC 395W – 420W. Gwarancja na moc wyjściową wynosi 25 lat, przy czym w pierwszym roku spadek mocy nie powinien przekroczyć 2%, a w kolejnych latach nie powinien być większy niż 0,55%. Wydajność modułów Canadian HiKu6 Mono powinna wynieść minimum 84,8% po 25 latach. W tabeli poniżej znajduje się porównanie ubytku mocy wybranych modułów.

Producent modułu PVMoc po 25 latach w stosunku do mocy nominalnej
Canadian HiKu6 Mono84,8%
Risen Titan84,8%
REC Alpha Pure92,0%
LONGi LR4-66HPH80,7%
JA SolarJAM60S20/MR84,8%
Q Cells Q.Peak Duo G-1086,0%
Trina Vertex S+84,8%
Spadek mocy po 25 latach w wybranych modułach fotowoltaicznych

Gwarancja na moc, nazywana również gwarancją na wydajność, ma na celu zapewnienie określonej wielkości produkcji energii elektrycznej uzyskiwanej z modułu fotowoltaicznego. Czym wyższa jej wartość po 25 latach, tym lepiej. Moduł solarny o gwarancji na moc w wysokości 86% jest lepszy od modułu o gwarancji na moc 80%.

Temperaturowy współczynnik mocy oraz moc w NOCT

Parametry znamionowe modułów, np. moc 400W są określane dla idealnych warunków pogodowych. Aby mieć możliwość porównania parametrów pracy w rzeczywistych warunkach, stworzono parametr NOCT oraz NMOT (używane zamiennie). Parametry wyznaczone w warunkach NOCT pozwalają zorientować się, jak moduł solarny pracuje w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Współczynnik temperaturowy mocy, podobnie jak NOCT umożliwia ocenę pracy modułu w rzeczywistych warunkach. Moduły Canadian HiKu6 Mono posiadają współczynnik temperaturowy mocy wynoszący -0,34%/0C co jest dobrym wynikiem.

Producent modułu PVMoc modułuWspółczynnik temp. mocyMoc w NOCT
Canadian HiKu6 Mono420W-0,34%/0C315W
Risen Titan400W-0,34%/0C303W
REC Alpha Pure400W-0,26%/0C305W
LONGi LR4-66HPH420W-0,35%/0C298W
Q Cells Q.Peak Duo ML G-10400W-0,34%/0C300W
Trina Vertex S+400W-0,30%/0C305W

Temperaturowy współczynnik mocy mówi o tym, o ile zmniejszy się moc modułu PV wraz ze wzrostem temperatury (im niższa temperatura tym więcej prądu produkują moduły PV). Czym niższa wartość współczynnika tym lepiej, np. współczynnik -0,26%/0C jest lepszy od -0,35%/0C.

Oceny PVEL modułów Canadian

Organizacja pod nazwą PVEL, od 2014 roku corocznie przeprowadza testy paneli fotowoltaicznych w celu oceny ich jakości. Jest to obecnie najbardziej wiarygodne źródło informacji dotyczące żywotności modułów solarnych. Panele Canadian pojawiły się w kategorii “Top Performer” dotychczas tylko raz, w 2020 roku.

Organizacja PVEL na ogół udostępnia na swojej stronie www, wyniki testów przeprowadzonych dla konkretnych modułów. Niestety, dla modułów Canadian informacje nie są dostępne. Być może dlatego, że ostatnie pozytywnie zakończone testy Canadian odbyły się w 2020 roku. PVEL nie upublicznia informacji, jeśli moduł PV nie przeszedł pozytywnej oceny.

Gwarancja produktowa na panele fotowoltaiczne Canadian

Canadian Solar posiada biuro w Polsce co może być istotne, w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba reklamacji modułów, a instalatora, który dokonał montażu nie będzie już na rynku.

Panele fotowoltaiczne posiadają dwa rodzaje gwarancji. Pierwsza – najważniejsza – to gwarancja na produkt, obejmująca materiał oraz wykonanie modułu solarnego. Druga dotyczy spadku wydajności produkcji energii elektrycznej, na ogół w okresie 25 lat.

Procedura reklamacyjna

Gdy wystąpi problem z panelem Canadian Solar, w pierwszej kolejności skontaktuj się z Twoim instalatorem. Jeśli instalatora nie ma już na rynku, zgłoszenia można próbować dokonać poprzez stronę internetową Canadian. Znajduje się tam adres email, na który można wysłać zgłoszenie. Biuro obsługi klienta na Europę jest zlokalizowane w Monachium w Niemczech.

kontakt do obsługi klienta canadian solar

Ograniczenia gwarancji Canadian

Warunki gwarancji oraz instrukcja montażu modułów Canadian zawierają niestety kilka wykluczeń, które w sytuacji, gdy pojawią się problemy mogą prowadzić do nieuznania gwarancji.

Gwarancja Canadian a zacienienie paneli

Warunki ograniczonej gwarancji Canadian Solar są dość jednoznaczne, jeśli chodzi o montaż modułów w miejscach ulegających zacienieniu:

Ograniczona gwarancja … nie odnosi się do wszelkich produktów:

5) które były nieprawidłowo zamontowane, użytkowane, modyfikowane, serwisowane w sposób nieautoryzowany lub które działały jako część nieprawidłowo zaprojektowanego systemu, powodującego ciągłe zacienianie produktów.

Dodatkowo, Gwarancja stwierdza, iż produkty są wolne od wad materiałowych oraz wykonawczych, jeżeli produkty są zamontowane i użytkowane zgodnie z Instrukcją Montażu. Instrukcja Montażu natomiast zabrania montażu modułów w cieniu. Aczkolwiek, znajduje się tam również zapis, iż Gwarancja nie zostanie anulowana, jeżeli zacienienie będzie prawidłowo ograniczane poprzez zastosowanie elektroniki MLPE, czyli mikrofalowników lub optymalizatorów mocy .

A zatem, jeżeli moduł PV został zamontowany w miejscu ulegającym okresowemu zacienianiu, wówczas producent odrzuci reklamację.

Odstęp pomiędzy modułem a dachem

Osoby, które ze względów estetycznych chciałyby, aby moduły były zamontowane jak najbliżej dachu, powinny pamiętać, iż oprócz spadku wydajności paneli fotowoltaicznych mogą narazić się na utratę gwarancji.

W Instrukcji montażu Canadian pojawia się wymóg dotyczący odległości: “wymagana jest minimalna odległość co najmniej 102 mm, pomiędzy ramą modułu a powierzchnią pod modułem.”

Taka odległość umożliwi uniknięcie kondensacji i powstania wilgoci mogącej uszkodzić moduł.

Jak ustrzec się przed utratą gwarancji.

Na co zwrócić uwagę w gwarancjach na panele fotowoltaiczne różnych producentów oraz jakie zawierają wykluczenia znajdziesz w linku.

Eksploatacja modułów Canadian

Instrukcja montażu wymaga regularnej konserwacji paneli fotowoltaicznych Canadian.

Wymagana jest regularna konserwacja modułów aby pozostawały czyste. Należy podjąć szczególne kroki aby uniknąć permanentnego zacienienia pochodzącego od brudu lub innych elementów (np. roślin, ptasich odchodów, itp.).

Instrukcja Montażu w części poświęconej konserwacji posiada zapis, iż okresowo należy sprawdzać poprawność okablowania oraz elementów wsporczych.

Jak ustrzec się przed utratą gwarancji.

Jakiego zakresu czyszczenia i konserwacji oraz przeglądów modułów solarnych wymagją producenci czytaj w linku.

Ceny paneli fotowoltaicznych Canadian

Moduły Canadian HiKu6 Mono kosztują ok. 850 – 1.100 zł brutto.

Cena instalacji fotowoltaicznej z modułami Canadian uzależniona jest od rodzaju zastosowanego falownika, skomplikowania dachu oraz wielkości instalacji, dlatego najlepiej porównać kilka ofert.

Podsumowanie

  • Canadian Solar jest jednym z największych producentów modułów solarnych na świecie.
  • Moduły Canadian pojawiają się w zestawieniu instytutu badawczego PVEL jedynie w 2020. Generalnie, liczący się producenci wysyłają swoje moduły do testowania co roku, Canadian stanowi jednak wyjątek.
  • Canadian nie posiada polskiej strony www, ani polskiego numeru telefonu pod który można zadzwonić w razie problemów.


Może Cię zainteresować