Przejdź do treści

Falowniki fotowoltaiczne Fronius

Ryszard Jesionowski:

falowniki fotowoltaiczne fronius

Fronius to jeden z najbardzieji renomowanych producentów falowników do fotowoltaiki. Ich inwertery od lat uchodzą za synonim jakości i solidności. Poniżej recenzja dostępnych modeli.

 1. Początki firmy Fronius
 2. Falownik hybrydowy Fronius GEN24 Plus
 3. Magazyn energii do falownika Fronius
 4. Technologia SnapInverter: Fronius Symo i Primo
 5. System zarządzania energią Fronius
 6. Gwarancja na inwertery Fronius
 7. Ceny falowników Fronius
 8. Podsumowanie

Początki firmy Fronius

Założony w 1945 roku w Austrii Fronius rozpoczął działalność jako warsztat naprawy odbiorników radiowych oraz sprzętu elektrycznego, krótko potem rozpoczął produkcję ładowarek do baterii a następnie transformatorów spawalniczych. Od lat dziewięćdziesiątych specjalizuje się w falownikach do fotowoltaiki. Pierwszy model inwertera Fronius pojawił się na rynku w 1995 roku, był to Fronius Sunrise.

falownik fronius sunrise
Falownik Fronius Sunrise – moc 1,5 kW, waga ok. 25 kg

Od tamtego czasu Fronius mocno się rozwinął i jest obecnie wiodącym producentem inwerterów fotowoltaicznych.

Fronius posiada w Polsce dwa biura: w Gliwicach (otwarte w 2012 r.) oraz w Gdańsku (otwarte w 2020 r).

Fronius jest firmą rodzinną zatrudniającą ponad 5.400 pracowników na całym świecie. Firma szczyci się posiadaniem zakładów produkcyjnych wyłącznie w Europie: w Austrii oraz w Czechach.

Falownik hybrydowy Fronius GEN24 Plus

Trójfazowy falownik Fronius Symo GEN24 Plus (oraz jego jednofazowy odpowiednik Fronius Primo GEN24 Plus) to falowniki hybrydowe, czyli umożliwiające podłączenie magazynu energii oraz pracę w trybie awaryjnym (gdy wystąpi przerwa w dostawie prądu).

Fronius GEN24 Plus – zakres mocy

Dostępne są falowniki trójfazowe Symo GEN24 o mocach 3, 4, 5, 6, 8 i 10 kW oraz jednofazowe Primo GEN24 o mocach od 3 do 6 kW (w Polsce w praktyce 3 oraz 3,6 kW).

Sprawność falownika Fronius

Jednym z ważniejszych parametrów falownika solarnego jest sprawność. W kartach katalogowych producenci wymieniają dwie sprawności: maksymalną oraz europejską (ważoną). Ważniejsza jest sprawność europejska, gdyż z grubsza odpowiada warunkom pogodowym. Sprawność maksymalna jest sprawnością laboratoryjną, czyli rzadko kiedy osiąganą.

Falowniki trójazowe Fronius GEN24 charakteryzują się sprawnościami europejskimi od 96,7% (Fronius 3 kW), do 97,9% (Fronius 10 kW). Są to wartości zbliżone do konkurencji.

Elementem wpływającym na wydajność falownika jest algorytm zmniejszający wpływ zacienienia na pracę paneli fotowoltaicznych. Algorytm wyszukuje punkt pracy maksymalnej, wspólny dla szeregu paneli (MPPT – Maximum Power Point Tracker), poprzez odpowiednie dopasowanie napięcia (V – wolt) i prądu (A – amper). Napięcie i natężenie przepływu prądu zmienia się wraz z natężeniem promieniowania słońca i wraz z temperaturą. Algorytm poszukuje punktu pracy, w którym moc instalacji fotowoltaicznej będzie największa. W falownikach Fronius, algorytm nazwano Dynamic Peak Manager.

zacienienie paneli fotowoltaicznych
Algorytm Dynamic Peak Manager potrafi zmniejszyć straty produkcji energii o 2% – 4% rocznie z powodu zacienienia od lukarny. Źródło: Fronius

Wg danych firmy Fronius, korzyści ze stosowania Dynamic Peak Managera gdy moduły fotowoltaiczne znajdują się w pobliżu komina wynoszą 1 – 2% dodatkowej produkcji energii elektrycznej rocznie, natomiast gdy na dachu znajduje się lukarna, korzyści mogą wzrosnąć do nawet 2 – 4% rocznie. Algorytm domyślnie uruchamia się co 10 minut.

AFCI – Ochrona przed łukiem elektrycznym w systemach fotowoltaicznych

Pomiędzy panelami fotowoltaicznymi płynie prąd stały, który może skutkować powstaniem łuku elektrycznego. AFCI jest rodzajem urządzenia nasłuchowego, które ma się aktywować, gdy wykryje szum wskazujący na możliwość powstania łuku. Łuk powoduje wzrost temperatury w instalacji elektrycznej, który może doprowadzić do stopienia się np. izolacji, a nawet powstania ognia.

System AFCI w falownikach Fronius ma za zadanie wyłączyć falownik, gdy wykryje możliwość powstania łuku elektrycznego.

PV Point Fronius – zasilanie rezerwowe

Falownik Fronius GEN24 umożliwia zasilanie odbiorników podczas awarii sieci bez potrzeby zakupu magazynu energii. Odbywa się to za pomocą gniazda zwanego PV Point.

pv point fronius

PV Point to gniazdo zasilane fotowoltaiką podczas awarii sieci. Zasilanie z PV Point nie wymaga podłączenia magazynu energii, będzie jednak dostępne jedynie w ciągu dnia, gdy świeci słońce. Prąd na jednej fazie będzie dostępny w gniazdku montowanym w pobliżu falownika.

Maksymalna moc dostępna z PV Point to 3 kW o ile instalacja fotowoltaiczna wytworzy taką moc z paneli fotowoltaicznych. 3 kW wystarczy do zasilania lodówki, ładowarki do telefonu, czy komputera i jeszcze pozostanie rezerwa.

System chłodzenia Fronius

Inwertery Fronius zawsze słynęły z solidności. Nie inaczej jest w przypadku GEN24. Jednym z najważniejszych parametrów pracy falownika jest odpowiednia temperatura robocza elementów elektronicznych wpływająca na żywotność oraz wydajność pracy. Szczególnie jeśli chodzi o falowniki hybrydowe, które wykonują podwójną pracę w porównaniu do klasycznych inwerterów.

Fronius szacuje, że dzięki aktywnemu chłodzeniu, możliwe jest osiągnięcie 20 lat eksploatacji falownika.

Inwertery GEN24 wyposażono w solidnych rozmiarów wentylator, pracujący jednak znacznie ciszej niż w starszych modelach serii Snapinverter.

Inwerter Fronius GEN24

Fronius oferuje również wersję falownika Fronius GEN24. W porównaniu do Fronius GEN24 Plus nie posiada on funkcji falownika hybrydowego, natomiast można poprzez instalację oprogramowania tą funkcjonalność dokupić później.

Fronius oferuje zatem możliwość zakupu wersji Fronius GEN24, który pracuje jak zwykły falownik, a po jakimś czasie rozszerzyć do wersji GEN24 Plus. Opcja jest dostępna w niektórych krajach i w Polsce jeszcze jej nie ma.

Magazyn energii do falownika Fronius

Falowniki fotowoltaiczne Fronius współpracują z magazynami energii BYD.

Baterie BYD w połączeniu z falownikami Fronius GEN24 pozwalają na bardzo szybkie ładowanie i rozładowanie, czyli można zasilać równocześnie dużo urządzeń. W tabeli poniżej wymienione są czasy ładowania / rozładowania dla różnych konfiguracji inwerterów i baterii (kliknij obrazek aby powiększyć).

czas ładowania baterii fronius
Czasy ładowania / rozładowania Fronius plus BYD

Na przykład bateria 11 kWh może zostać naładowana inwerterem o mocy 6 kW od zera do pełna w przeciągu ok. 2,5 godziny (przy odpowiedniej pogodzie).

Zobacz przewodnik po magazynach energii do domu. Dowiesz się jaka jest opłacalność, jak dobrać wielkość baterii, jaka jest żywotność i wiele więcej.

Wydajność systemu magazynowania energii Fronius plus BYD

falowniki fotowoltaiczne fronius z magazynem energii
Falownik Fronius z magazynem energii BYD

W 2024 roku falownik Fronius 10 kW z magazynem energii BYD zajął trzecie miejsce pod względem sprawności trójfazowych systemów magazynowania. Dla użytkownika ma to znaczenie o tyle, że system magazynowania energii Fronius plus BYD ma mniejsze straty energii niż znaczna większość pozostałych systemów na rynku.

Porównanie sprawności systemów magazynowania energii różnych producentów odbywa się co roku i jest przeprowadzane przez uniwersytet HTW w Berlinie.

Praca w trybie wyspowym (off-grid)

Hybrydowy Fronius może pracować w trybie zasilania rezerwowego. W przypadku awarii sieci nastąpi automatyczne przełączenie w tryb pracy rezerwowej w czasie poniżej 60 sekund, na ogół 20 – 30 sekund. Przejście w tryb pracy awaryjnej trwa znacznie dłużej niż w większości konkurencyjnych falowników hybrydowych, jednak może to być zaletą.

Niektóre systemy magazynowania energii są tak szybie, że umożliwiają przełączenie się na tryb awaryjny, że użytkownik tego nie zauważy. Nie mając świadomości, że jest awaria sieci, można szybko rozładować magazyn energii. Natomiast wiedząc, że korzysta się z zasilania bateryjnego, można ograniczyć zużycie prądu i wydłużyć dostępny czas.

Zobacz, na ile czasu wystarczy magazyn energii.

Dozwolony czas pracy w trybie awaryjnym wynosi 15% całkowitego czasu pracy.

Technologia SnapInverter: Fronius Symo i Primo

Falowniki fotowoltaiczne Fronius generacji SnapInverter wyróżniają się prostym i przemyślanym systemem montażu. Dzięki temu zarówno instalacja jak i konserwacja są bardzo proste.

Trójfazowe falowniki Symo dostępne są w mocach od 3 do 20 kW natomiast jednofazowe Primo są dostępne od 3 do 8,2 kW. Mogą być montowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Jednym z charakterystycznych elementów falowników Fronius są wentylatory chłodzące. O ile w starszych modelach falowników wentylator pracował ze stałą prędkością obrotową, to w SnapInverterach prędkość obrotowa wentylatora jest regulowana automatycznie zależnie od temperatury. Utrzymywanie niskiej temperatury jest o tyle istotne, że:

 • wpływa na żywotność elementów elektroniki – czym wyższa temperatura tym krótszy średni czas wystąpienia awarii, oraz
 • wpływa na wielkość produkcji prądu – falowniki ograniczają moc wyjściową po przekroczeniu określonej temperatury, a zatem gdy jest zbyt ciepło, w celu ochrony komponentów falownik zmniejszy generowaną moc.

System zarządzania energią Fronius

Rozliczanie nadwyżek energii w systemie net-billing faworyzuje autokonsumpcję (zużycie energii bezpośrednio w domu, zamiast odsprzedaż do sieci). Fronius umożliwia uzyskiwanie bardzo wysokiego poziomu autokonsumpcji dzięki rozbudowanemu systemowi zarządzania energią.

ProduktModelWłaściwościZalety
Smart MeterMonitoruje przepływ energiiZlicza energię pobraną i oddaną oraz przesyła dane do solar.web. Dostarcza informacje o nadwyżce energii z fotowoltaiki
WattpilotŁadowarka do samochoduUmożliwia ładowanie samochodu elektrycznego nadwyżką energii z fotowoltaiki, unikając odsprzedaży energii do sieci
OhmpilotRegulator zużycia energiiWykorzystuje nadwyżkę energii z fotowoltaiki do podgrzewania wody
Solar.webPortal monitoringu instalacji PVInformuje o pracy systemu w czasie rzeczywistym

Smart Meter

Fronius Smart Meter to licznik, który monitoruje nadmiar energii z fotowoltaiki eksportowanej do sieci, jednocześnie dostarczając w czasie rzeczywistym informacje o zużyciu energii. Zrozumienie profilu energetycznego, w jaki sposób produkujesz i zużywasz energię, jest kluczem do sukcesu w obniżaniu rachunków.

Ponadto inne urządzenia ekosystemu firmy Fronius wymagają informacji dostarczanych przez licznik Fronius Smart Meter, aby mogły w pełni wykorzystać swój potencjał. Licznik Fronius Smart Meter można uważać za niezbędne narzędzie przy zakupie systemu zarządzania energią z falownikiem Fronius.

Wattpilot

fronius wattpilot
Ładowarka Wattpilot. Źródło: Fronius

Wattpilot to ładowarka do samochodów elektrycznych. Jednak w połączeniu z falownikiem Fronius i licznikiem Fronius Smart Meter, Wattpilot w pełni wykorzystuje swoje możliwości. Zapewnia ładowanie samochodu energią z fotowoltaiki lub tanią energią z sieci. Samochód staje się dodatkowym elementem systemu zarządzania energią.

Ohmpilot

Fronius Ohmpilot umożliwia wykorzystanie nadmiaru energii z fotowoltaiki, która nie jest zużywana w domu, do podgrzewania ciepłej wody.

Monitoring SolarWeb

Portal Solarweb to miejsce, w którym profil energetyczny jest widoczny i może być wykorzystany do szczegółowej wizualizacji zużycia energii, diagnostyki systemu, komunikatów serwisowych, alarmów serwisowych, dodatkowych danych i zarządzania energią.

Aplikacja jest bezpłatna, jednak niektóre funkcje są dostępne jedynie w wersji premium.

monitoring fronius
Wygląd portalu Solarweb

Roczny abonament wersji Premium portalu Solarweb wynosi ok. 100 zł. Można jednak w prosty sposób uzyskać dostęp do danych historycznych bez potrzeby zakupu opcji Premium. Wystarczy wybrać z menu zakładkę “Analiza” a następnie zakładkę “Historia” i pojawia się pełen dostęp do danych z każdego dnia pracy inwertera.

fronius monitoring
Portal Solarweb pozwala na dostęp do danych historycznych również w wersji podstawowej

Klikając na konkretny dzień można zobaczyć szczegóły parametrów pracy falownika.

Gwarancja na inwertery Fronius

Gwarancja na falowniki Fronius wynosi standardowo 2 lata, jednak można ją bezpłatnie przedłużyć dokonując rejestracji falownika na portalu Solarweb. Po rejestracji falowniki Fronius do 12,5 kW mają 10 lat gwarancji. Pierwsze pięć lat to tzw. gwarancja Fronius Plus w ramach której, producent pokrywa koszty wysyłki, komponentów oraz serwisu. Kolejne pięć lat to tzw. gwarancja Fronius, która obejmuje koszty komponentów do naprawy falownika. Koszty transportu oraz serwisu są po stronie klienta.

Falowniki fotowoltaiczne Fronius o mocy powyżej 13 kW, po rejestracji mogą mieć 5 lat lub 7 lat gwarancji, w zależności od tego, który wariant zostanie wybrany: gwarancja Fronius Plus (5 lat) czy gwarancja Fronius (7 lat).

Jeśli wystąpi usterka falownika, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z instalatorem, który go montował. Jeśli instalatora już nie ma na rynku, wówczas Fronius może zasugerować lokalnego instalatora, który sprawdzi usterkę. Gdy awaria zostanie potwierdzona, instalator skontaktuje się z Froniusem w imieniu klienta. Od tego momentu Fronius pracuje z instalatorem aby usunąć usterkę.

Ceny falowników Fronius

Poniżej w tabeli zestawienie przybliżonych cen inwerterów wg stanu na marzec 2024 roku.

Model Symo Fronius GEN24 PlusMoc1- / 3-fazowyCena brutto
SYMO GEN24 3.0 Plus3 kW3-fazowy8.900 zł
SYMO GEN24 4.0 Plus4 kW3-fazowy9.500 zł
SYMO GEN24 5.0 Plus5 kW3-fazowy10.700 zł
SYMO GEN24 6.0 Plus6 kW3-fazowy11.900 zł
SYMO GEN24 8.0 Plus8 kW3-fazowy13.700 zł
SYMO GEN24 10.0 Plus10 kW3-fazowy14.300 zł

Wadą inwerterów Fronius jest ich cena, która jest wyższa niż u większości konkurencyjnych producentów.

Zobacz ceny instalacji fotowoltaicznych i co zrobić, aby zapłacić mniej.

Podsumowanie

 • Falowniki Fronius to jedne z najlepszych urządzeń do fotowoltaiki na rynku.
 • Hybrydowy Fronius GEN24 w połączeniu z baterią BYD to jeden z najwydajniejszych systemów magazynowania energii.
 • Wadą falowników Fronius jest ich stosunkowo wysoka cena.


Może Cię zainteresować