Przejdź do treści

Falownik SMA – recenzja, opinie, ceny

Ryszard Jesionowski:

falownik SMA

SMA to jeden z najdłużej istniejących producentów inwerterów solarnych. Jeszcze kilka lat temu SMA była wzorem do naśladowania, pozostawiając konkurencję daleko w tyle. Później zarząd podjął kilka nienajlepszych decyzji i obecnie firma należy co prawda do czołówki producentów, ale do pozycji lidera jej daleko. Poniżej znajdziesz wszystko co ważne na temat SMA.

 1. Informacje o firmie SMA
 2. Finanse
 3. Falowniki SMA
 4. Gwarancja
 5. Ceny
 6. Opinie
 7. PodsumowanieInformacje o firmie SMA

SMA specjalizuje się w produkcji falowników do instalacji fotowoltaicznych. W 2010 roku SMA wypracowała obrót przekraczający 1,9 miliarda EUR, ale w 2014 roku było to już zaledwie 800 milionów EUR. W zakończonym roku księgowym 2022 firma wypracowała niemal 1 miliard EUR przychodu.

Jednym z argumentów zakupowych na korzyść SMA dawniej była produkcja w Niemczech. To zaczęło się zmieniać mniej więcej w 2013 roku, gdy SMA zakupiło większościowe udziały w chińskiej firmie Zeversolar. Intencją było zaistnienie SMA na chińskim rynku, jednak produkty Zeversolar pojawiły się również Europie. Zaczęto je wówczas sprzedawać jako SMA wyprodukowane w Chinach, a więc znacznie tańsze. Spowodowało to silną erozję marki SMA.

Inwertery SMA pierwotnie były produkowane wyłącznie w niemieckich fabrykach. Jednak w pewnym momencie część produkcji inwerterów Sunny Boy została przeniesiona do Chin. W grudniu 2018, SMA ogłosiła zamiar zaprzestania produkcji w Chinach. Jednak obecnie niektóre modele falowników SMA nadal są produkowane w Chinach.

W 2022 roku SMA sprzedało falowniki o mocy 12,2 GW zajmując szóstą pozycję wśród największych producentów inwerterów na świecie. Pierwsze miejsce zajął Huawei sprzedając inwertery o mocy 96 GW. Kolejne miejsca przypadły Sungrow, Solis, Growatt oraz GoodWe.

W 2016 r. SMA kupiło 27% akcji producenta falowników i optymalizatorów mocy Tigo Energy Inc. Co ciekawe, w 2022 r. Tigo złożyło pozew o naruszenie własności intelektualnej przeciwko SMA.

Biura i zakłady produkcyjne SMA

W kwietniu 2023 roku, SMA rozpoczęła rozbudowę zakładu produkcyjnego w Niestetal w Niemczech. Zdolności produkcyjne fabryki mają wynieść 20 GW rocznie. Zakończenie budowy planowane jest na początek 2024 roku.

SMA posiada również fabrykę w Polsce, w Modlniczce, nieopodal Krakowa, w której pracuje około 700 osób. Zatrudnienie w SMA na całym świecie wynosi ok. 3.900 pracowników.

Finanse SMA

SMA wypracowało w 2022 roku zysk w wysokości 55,8 miliona EUR przy sprzedaży w wysokości 1,07 miliarda EUR. Jest to znacząca poprawa w stosunku do 2021 r., kiedy to firma zaraportowała stratę 23,2 miliona EUR. W ostatnich latach firma borykała się z problemami w wyniku utraty pozycji lidera, znacznie pogorszyły się wyniki finansowe.

Wydaje się jednak, że SMA największe problemy ma już za sobą i stopniowo ponownie nabiera wiatru w żagle.

Falowniki SMA

Niezależnie od tego, gdzie falowniki są produkowane, SMA to bezpieczny wybór. Wybór, za który trzeba jednak zapłacić – inwertery SMA kosztują więcej niż większość produktów konkurencyjnych.

Podstawowe inwertery SMA do zastosowań domowych oraz komercyjnych to Sunny Boy (falownik jednofazowy), oraz Sunny Tripower (trójfazowy). SMA posiada również w ofercie falownik do instalacji wyspowych (off-grid) zwany Sunny Island.

Oprócz zastosowań domowych i komercyjnych, SMA produkuje również cały zakres inwerterów centralnych do montażu na farmach fotowoltaicznych.

Falownik jednofazowy SMA Sunny Boy

falownik jednofazowy SMA Sunny Boy

Falownik jednofazowy SMA do zastosowań domowych został nazwany Sunny Boy. Zakres mocy wynosi od 1,5 kW do 3,6 kW (dostępne są również falowniki o mocy powyżej 3,6 kW, ale ze względu na ograniczenia sieci energetycznych, w Polsce nie mają zastosowania).

Falownik trójfazowy SMA Sunny Tripower

falownik trójfazowy SMA Sunny Tripower

Inwerter Sunny Tripower to trójfazowa wersja falownika Sunny Boy, dostępna w szerokim zakresie mocy, przeznaczony zarówno do instalacji fotowoltaicznych do domu, jak i komercyjnych. Producent oferuje wersje Sunny Tripower 3.0, 4.0, 5.0, 6.0, 8.0 oraz 10.0.

Do większych systemów fotowoltaicznych dedykowane są Sunny Tripower 15000TL, 20000TL, oraz 25000 TL. Falowniki te stosowane są od lat i wielokrotnie potwierdziły swoje zalety.

Falownik hybrydowy Sunny Tripower Smart Energy

falownik hybrydowy Sunny Tripower Smart Energy

Falownik hybrydowy Sunny Tripower Smart Energy posiada funkcje klasycznego falownika hybrydowego: umożliwia pracę w trybie awaryjnym poprzez zasilanie odbiorników w osobnym obwodzie. W trybie pracy awaryjnej (back-up) nie ma jednak możliwości ładowania baterii, nawet jeżeli falownik generuje nadwyżkę energii. Falownik bez akumulatora nie działa w trybie back-up.

Falownik hybrydowy Sunny Tripower Smart Energy umożliwia podłączenie akumulatorów wysokonapięciowych. Dzięki temu, w porównaniu do akumulatorów niskonapięciowych, występują mniejsze straty energii niż gdy prąd stały z modułów przekształcany jest w falowniku w przemienny a następnie ponownie, brak dwukrotnego przekształcania prądu. Różnice te są jednak minimalne.

Do Sunny Tripower Smart Energy można podłączyć moduły solarne o mocy do 50% większej, niż moc nominalna falownika. Jest to o tyle korzystne, że przy dobrej pogodzie, nadwyżka energii z modułów fotowoltaicznych nie przepada, ale może zostać zmagazynowana w akumulatorze.

Falownik współpracuje z magazynami energii BYD Battery-Box Premium HVM oraz HVS, LG RESU, BMZ, IBC Solar, Axitec.

Maksymalna moc ładowania / rozładowania zależna jest od mocy falownika i np. dla falownika Sunny Tripower 5.0 Smart Energy moce te wynoszą 7.500 W / 6.000 W odpowiednio.

Duża moc ładowania umożliwia szybkie naładowanie akumulatora. Jeżeli słońce pojawi się na krótki okres, wysoka moc ładowania spowoduje, że bateria zostanie szybko naładowana. Przy małej mocy, czas ładowania znacznie by się wydłużył. Z kolei moc rozładowania umożliwia podłączenie wielu urządzeń jednocześnie.

Inwerter hybrydowy ma krótki czas przełączenia do trybu back up (od 30 ms do 10 s). Zużycie prądu nocą wynosi 44 W, czyli stosunkowo dużo.

Falownik wyspowy Sunny Island

falownik wyspowy Sunny Island

System Sunny Island przeznaczony jest do pracy z akumulatorami niskonapięciowymi 48 V. Sunny Island współpracuje z ponad 20 rodzajami akumulatorów litowo-jonowych oraz wszystkimi rodzajami akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

Sunny Island dostępny jest w trzech wariantach mocy: 3,3 kW, 4,6 kW, oraz 6 kW. Nazewnictwo falowników Sunny Island nieco różni się od wartości mocy znamionowej: odpowiednio Sunny Island 4.4M / 6.0M / 8.0H. Wartości podane w nazwach poszczególnych modeli inwerterów odnoszą się do mocy po stronie prądu przemiennego (AC), uzyskiwanych podczas użytkowania nie dłuższego niż 30 min.

ShadeFix

ShadeFix to oprogramowanie zainstalowane w inwerterach SMA, mające na celu wyszukiwanie punktu mocy maksymalnej – czyli MPP Tracker. ShadeFix ma pomóc w ograniczaniu strat produkcji prądu, gdy na panelu lub panelach pojawi się cień.

SMA chwali się, że w wielu wypadkach, ShadeFix jest skuteczniejszy niż optymalizatory mocy lub mikroinwertery, które sterują pojedynczymi panelami (zamiast łańcuchem paneli).

Sunny Home Manager – system zarządzania energią

SMA Energy System Home lub Sunny Home Manager to system umożliwiający analizowanie produkcji oraz zużycia energii włącznie z zużyciem energii na własne potrzeby.

Sunny Home Manager posiada funkcję pozyskiwania prognoz pogodowych z internetu, dzięki czemu można go zaprogramować w taki sposób, aby uruchamiał odbiorniki w domu (np. pompę ciepła lub grzałkę w bojlerze) w celu zwiększenia autokonsumpcji. Dla osób rozliczających się w systemie net-billing może to przynieść znaczne oszczędności, wykorzystując wyprodukowany prąd na własne potrzeby, zamiast odsprzedawać po niskiej cenie.

Dla realizacji funkcji systemu Sunny Home Manager potrzebny jest rozbudowany licznik energii Sunny Home Manager 2.0. Standardowy licznik energii SMA Energy Meter jest urządzeniem pomiarowym bez funkcji sterujących.

Sunny Home Manager 2.0 umożliwia komunikację z gniazdami EDIMAX (firmy Shelly), np. bezprzewodowe przekaźniki, które pozwalają na uruchamianie urządzeń elektrycznych.

Gwarancja na falowniki SMA

SMA udziela 10-letniej gwarancji na swoje falowniki i jest to typowy okres gwarancyjny w branży. 5 lat gwarancji jest w standardzie. Dodatkowe 5 lat uzyskuje się po rejestracji inwertera w portalu SMA.

10-letni okres gwarancyjny można wydłużyć o kolejne 5, 10 lub 15 lat w zależności od mocy falownika. Ta dodatkowa ochrona jest jednak płatna i można ją zakupić za pośrednictwem formularza zamówienia na stronie internetowej SMA.

Falowniki SMA cena

Przykładowe ceny falowników SMA:

Inwerter hybrydowy SMA Sunny Tripower 10.0 Smart Energy kosztuje ok. 14.800 zł brutto.

Inwerter SMA Sunny Tripower 5.0 kosztuje ok. 6.950 zł brutto.

SMA uchodzi za markę premium, w związku z tym, ceny ich falowników są w wielu wypadkach wyższe od konkurencji.

Falowniki SMA opinie

Poniżej opinie na temat SMA pochodzące z czterech portali:

 • SolarQuotes Australia: 4,6/5 na podstawie 1.458 opinii,
 • EnergySage USA: 3,5/5 na podstawie 6 opinii,
 • Trustpilot (recenzje z kilkudziesięciu krajów): 1,6/5 na podstawie 62 opinii,
 • ProductReview Australia: 2,7/5 na podstawie 7 recenzji.

Jak widać opinie są zróżnicowane. SolarQuotes oraz EnergySage są portalami branżowymi, natomiast Trustpilot i ProductReview to platformy konsumenckie dla dowolnych produktów.

Przed wyborem określonego falownika, warto zapytać instalatora, jakie są jego doświadczenia z reklamowanymi falownikami SMA.

Podsumowanie

 • SMA jest jednym z najstarszych producentów falowników solarnych.
 • Firma SMA uchodzi za wiarygodnego i solidnego producenta, aczkolwiek w ostatnich latach reputacja nieco zmalała.
 • SMA to stosunkowo bezpieczny wybór.


Może Cię zainteresować