Przejdź do treści

Mikroinwertery Hoymiles – recenzja, porównania, ceny

Ryszard Jesionowski:

mikroinwertery Hoymiles

Myśląc o fotowoltaice, pierwsze co przychodzi do głowy to panele fotowoltaiczne – wiadomo, są najbardziej widoczne. Jednak inwertery są ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej – pozwalają uzyskać z paneli jak największe ilości prądu. Hoymiles zajmuje się produkcją inwerterów, a konkretnie mikroinwerterów, które kontrolują pracę pojedynczych paneli PV.

 1. Początki Hoymiles
 2. Oferta produktowa
 3. Zalety i wady mikroinwerterów
 4. Gwarancja
 5. Główni konkurenci
 6. PodsumowaniePoczątki Hoymiles

Firma Hoymiles powstała w Chinach w 2012 roku i od początku swojego istnienia skupiała się na produkcji mikrofalowników – technologii, opracowanej w celu uzyskania z modułów solarnych jak nawiększej produkcji prądu.

Po ponad 10 latach rozwoju, Hoymiles stał się globalną firmą, obecną w ponad 110 krajach i regionach. W grudniu 2021 roku Hoymiles zadebiutował na giełdzie Shanghai Stock Exchange STAR Market, skupiającej wyłacznie firmy z branży zaawansowanych technologii.

mikroinwertery Hoymiles

Hoymiles zatrudnia obecnie ponad 500 osób, w tym 60 osób w dziale badań i rozwoju.

Mikrofalowniki Hoymiles

Hoymiles posiada w swojej ofercie mikroinwertery zarówno jednofazowe jak i trójfazowe.

W przypadku konkurencyjnych produktów, na ogół do jednego mikrofalownika można podłączyć jeden panel fotowoltaiczny. W przypadku Hoymiles moduły solarne są podłączane do osobnego MPPT, czyli dla każdego modułu jest wyznaczany punkt pracy maksymalnej i każdy moduł może pracować niezależnie od pozostałych aby uzyskiwać jak największą wydajność, oraz posiada indywidualny monitoring.

Trzeba jednak pamiętać o wykluczeniach gwarancji na panele fotowoltaiczne w przypadku ich montażu w cieniu.

Mikroinwertery jednofazowe Hoymiles

mikroinwertery Hoymiles

Seria mikroinwerterów jednofazowych HM-400/800/1500 umożliwia podłączenie jednego, dwóch lub czterech paneli fotowoltaicznych. Są to maksymalne ilości modułów PV jakie można podłączyć. Mikrofalowniki HM-1000, HM-1200, oraz HM-1500 umożliwiają podłączenie do czterech paneli, będą jednak funkcjonować również z dwoma czy trzema panelami. Posiadają stopień ochrony IP67, więc można je montować na zewnątrz budynku.

Seria HMS-600/1500/2000 jest kolejną generacją po serii HM. Umożliwia współpracę z modułami solarnymi o większych mocach oraz większych prądach. Dodatkowo mikrofalowniki posiadają zewnętrzne antenki zwiekszające zasięg modułu komunikacyjnego. Podobnie jak w przypadku serii HM, mikrofalowniki zostały podzielone na trzy kategorie, umożliwiające podłączenie jednego, dwóch lub czterech modułów fotowoltacznych.

Ceny mikroinwerterów jednofazowych Hoymiles

Poniżej przedstawiamy średnie ceny mikrofalowników Hoymiles:

Seria HM

HM-700 – 1.000 zł

HM-800 – 1.150 zł

HM-1200 – 1.600 zł

HM-1500 – 1.400 zł

Seria HMS

HMS-500 – 700 zł

HMS-1000 – 1.200 zł

HMS-2000 – 1.550 zł

Mikroinwertery trójfazowe Hoymiles

Hoymiles posiada w ofercie również mikrofalownik trójfazowy. Producent twierdzi, iż jest to pierwszy na świecie mikrofalownik trójfazowy z regulatorem mocy biernej.

Mikroinwerter trójfazowy Hoymiles HMT-2250 kosztuje ok. 1.800 zł.

Monitoring Hoymiles – DTU

monitoring Hoymiles

Mikrofalowniki Hoymiles umożliwiają monitoring na poziomie poszczególnych modułów. Dane z mikrofalowników są gromadzone w DTU za pośrednictwem transmisji bezprzewodowej i przesyłane do platformy monitorującej: S-Miles Cloud.

Hoymiles DTU

DTU (Data Transfer Unit – Jednostka Transmisji Danych) jest urządzeniem łączącym mikroinwertery z platformą monitoringu w celu śledzenia pracy instalacji fotowoltaicznej. DTU zbiera dane produkcyjne z mikrofalowników i przesyła dalej w celu analizy oraz ustalenia ewentualnej przyczyny awarii, jeżeli taka wystąpi.

Moduł komunikacyjny DTU jest opcjonalny. Mikroinwertery Hoymiles będą działać bez DTU, jednak nie będzie możliwości monitoringu pracy poszczególnych modułów solarnych.

Hoymiles oferuje dwa warianty modułu do monitoringu: DTU Lite oraz DTU Pro. Wariant DTU Pro posiada więcej funkcjonalności, np. możliwość kontroli eksportu energii elektrycznej do sieci (co może być przydatne, gdy prosumenci rozliczani w systemie net-billingu będą mieli ujemne ceny sprzedaży prądu).

Moduł komunikacji kosztuje od ok. 800 zł za wersję Lite do ok. 1200 zł za wersję Pro. Posiada jednak stosunkowo krótką gwarancję: 3 lata. Producent oferuje jednak spokój ducha na cały okres żywotności wynoszący 3 lata:

mikroinwertery Hoymiles gwarancja

Po 3-letnim okresie spokoju ducha, najwyraźniej trzeba będzie ponownie sięgnąć do kieszeni, gdyż wyczerpie się cały okres żywotności DTU. Gdy jednak już zakupimy kolejne DTU, będziemy mieli następne 3 lata spokoju ducha.

Zalety i wady mikroinwerterów

Kompaktowa budowa mikroinwerterów Hoymiles pozwala na ich łatwy montaż do szyn montażowych pod panelami fotowoltaicznymi. Są one również szczególnie powszechnie stosowane w bardzo małych instalacjach, składających się z 2 – 4 paneli fotowoltaicznych, popularnie nazywanych instalacjami balkonowymi.

Poniżej zestawienie podstawowych zalet i wad mikroinwerterów.

 • monitoring poszczególnych paneli fotowoltaicznych
 • łatwa rozbudowa systemu fotowoltaicznego,
 • niskie napięcia obwodów prądu stałego,
 • większa produkcja prądu w niektórych sytuacjach, w porównaniu do falowników łańcuchowych,
 • wyższa cena niż w przypadku falowników łańcuchowych,
 • zwiększone ryzyko usterki, z powodu zwiększonej ilości urządzeń w instalacji fotowoltaicznej.

Więcej informacji można znaleźć w osobnym artykule na temat mikroinwerterów.

Gwarancja Hoymiles

Gwarancja na mikroinwertery wynosi 144 miesiące. W ciągu 36 miesięcy od uruchomienia mikroinwertera można nabyć przedłużoną gwarancję na dodatkowe 156 miesięcy. Aby złożyć wniosek o przedłużenie gwarancji, należy skontaktować się z service@hoymiles.com w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Należy upewnić się, że maksymalna moc wejściowa modułu PV nie jest większa niż 135% mocy znamionowej mikroinwertera. Jeżeli moc modułu przekracza tę wartość, mikroinwerter nie uzyska przedłuzenia gwarancji.

Gwarancja na moduł komunikacyjny wynosi, jak już wcześniej wspomniano 36 miesięcy.

Główni konkurenci

W kategorii mikrofalowników Hoymiles rywalizuje przede wszystkim z amerykańskim Enphase. Jednak jeśli chodzi o sterowanie pracą na poziomie modułu fotowoltaicznego (MLPE) Hoymiles konkuruje dodatkowo z producentami optymalizatorów mocy Solar Edge oraz z Huawei a także ewentualnie z Tigo.

Podsumowanie

 • Hoymiles istnieje od ponad 10 lat – firma powstała w 2012 roku.
 • Gwarancja na mikroinwertery Hoymiles wynosi 12 lat i można ją wydłużyć do 25 lat.
 • Mikrofalowniki Hoymiles są bardzo dobrym rozwiązaniem w małych instalacjach balkonowych, składających się z niewielkiej ilości paneli fotowoltaicznych.


Może Cię zainteresować