Przejdź do treści

Panele fotowoltaiczne Jinko Solar – opinie, ceny

Ryszard Jesionowski:

panele fotowoltaiczne Jinko Solar opinie

Panele fotowoltaiczne Jinko Solar to jedne z najczęściej instalowanych modułów PV w Polsce i na świecie. Charakteryzują się konkurencyjnymi cenami oraz dobrą jakością a jednocześnie Jinko Solar jest jedną z firm wiodących w badaniach i rozwoju technologii fotowoltaicznych.

A jak ich moduły wypadają na tle konkurencji? Czy warto je montować? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 1. Podstawowe informacje
 2. Moduły fotowoltaiczne
 3. Oceny PVEL modułów Jinko Solar
 4. Gwarancja
 5. Ceny
 6. PodsumowanieJinko Solar – podstawowe informacje

Jinko Solar to chiński producent modułów fotowoltaicznych z kategorii Tier 1. Panele fotowoltaiczne Jinko charakteryzują się dobrą jakością i konkurencyjnymi cenami. Niestety brak polskiej infolinii, z której klient mógłby skorzystać, np. w przypadku zniknięcia instalatora z rynku.

Kluczowe wskaźniki

Panele fotowoltaiczne Jinko
Testy Instytutu PVEL Top Performerlaureat nieprzerwanie od 2014 r.
Numer infolinii w Polscebrak
Od kiedy istnieje2006 r.

Testy przeprowadzane przez Instytut PVEL to najbardziej wiarygodne badania trwałości modułów fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Historia Jinko Solar

Firma Jinko Solar została założona w 2006 roku jako producent odlewów monokryształów krzemu. W 2010 roku Jinko Solar zadebiutował na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku. W 2016 r. firma została po raz pierwszy największym producentem modułów solarnych na świecie, utrzymując pozycję lidera przez cztery lata z rzędu.

panele fotowoltaiczne Jinko wielkość sprzedaży
Porównanie rozwoju sprzedaży paneli Jinko oraz LONGi

Jinko Solar posiada 11 zakładów produkcyjnych w Chinach oraz 3 poza Chinami: w Malezji, Wietnamie oraz w USA. Zdolności produkcyjne wynoszą 90 GW modułów fotowoltaicznych rocznie, z czego na fabryki zagraniczne przypada 8 GW. W Jinko zatrudnionych jest 46 000 osób.

Jinko Solar zakłady produkcyjne i biura
Biura Jinko Solar na świecie

W 2022 roku Jinko sprzedał moduły fotowoltaiczne o mocy 43 GW zajmując trzecie miejsce w rankingu największych producentów modułów solarnych na świecie. Pierwsze miejsce przypadło LONGi Solar z wynikiem 46 GW, a drugie Trina Solar z rezultatem podobnym do Jinko – 43 GW.

Dla porównania – na koniec maja 2023 r., łączna moc mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączonych w Polsce wynosiła 9,9 GW.

Stabilność finansowa Jinko Solar

Panele fotowoltaiczne charakteryzują się wieloletnimi gwarancjami, których ważność przekracza czasami 20 lat. Dlatego warto sprawdzić, czy dany producent generuje zyski czy straty. Jeżeli firma ma straty, to o ile nie jest to przejściowa sytuacja, może oznaczać w przyszłości kłopoty z realizacją praw gwarancyjnych, gdyby zaszła taka potrzeba.

Organizacja PV Tech w swoim raporcie branżowym ModuleTech oceniła Jinko na poziomie AAA, czyli najwyższym możliwym. Do przeprowadzenia analizy PV Tech uwzględnia m. in. wielkość sprzedaży, rentowność oraz procesy produkcyjne.

Nieco inną ocenę wystawiła firma audytorska Sinovoltaics. W tym przypadku sytuacja finansowa Jinko została oceniona jako podwyższonego ryzyka. Dokonując oceny finansowej, Sinovoltaics skupia się na aspektach finansowych przedsiębiorstwa i dzieli firmy na trzy kategorie:

 • strefa bezpieczna (safe zone),
 • strefa podwyższonego ryzyka (grey zone), oraz
 • strefa niebezpieczeństwa (distress zone).

Agencja Bloomberg przez osiem kolejnych lat oceniała Jinko Solar jako bankowalną – developerzy budujący farmy fotowoltaiczne mogli bez problemu uzyskać finansowanie farmy z modułami Jinko. Bloomberg nie przewiduje zatem dla Jinko problemów finansowych w najbliższej przyszłości.

Moduły fotowoltaiczne Jinko Solar

Podobnie jak konkurencja, Jinko posiada serie produktowe przeznaczone do zastosowań domowych, komercyjnych oraz farmowych.

panele fotowoltaiczne Jinko Tiger, Tiger Pro, Tiger Neo wymiary

Serie produktowe Jinko obejmują:

 • Tiger – przeznaczone głównie do zastosowań domowych oraz komercyjnych; degradacja 0,55% rocznie, temperaturowy wsp. mocy -0,35 %/0C
 • Tiger Pro – większe gabarytowo od Tiger, przeznaczone do zastosowań komercyjnych oraz farmowych, degradacja 0,55%, temperaturowy wsp. mocy -0,35 %/0C
 • Tiger Neo – wysokowydajne moduły do zastosowań domowych, komercyjnych oraz farmowych; degradacja 0,40%, temperaturowy wsp. mocy -0,30 %/0C

Seria Jinko Tiger oraz Tiger Pro

Panele fotowoltaiczne serii Jinko Tiger oraz Tiger Pro to flagowe produkty Jinko, obejmujące zakresem moce od 360W do 480W w przypadku serii Tiger oraz od 395W do 545W dla serii Tiger Pro. Są to obecnie podstawowe produkty Jinko Solar wykonane w technologii ogniw połówkowych.

Gwarancja produktowa na panele serii Jinko Tiger wynosi 15 lat.

Seria Jinko Tiger Neo

Jinko bardzo szybko zastępuje dominującą do niedawna technologię PERC, technologią ogniw typu N. Dzięki temu możliwe było zwiększenie mocy modułów Jinko oraz ich wydajności – moduły o takiej samej mocy wykonane w nowej technologii, wyprodukowały 5,69% energii więcej niż moduły w starej technologii. Dodatkowo, poprawiła się również wydajność przy niskim natężeniu promieniowania słońca – czyli przede wszystkim praca modułów zimą.

Jeżeli zatem, jest mało miejsca na dachu i potrzebne są moduły o wysokiej sprawności oraz wydajności, warto rozważyć zakup Jinko Tiger Neo. Przed decyzją, dobrze jest porównać oferty z modułami w nowej i starej technologii, gdyż mogą się różnić cenowo i nie zawsze nowa technologia będzie opłacalne ekonomicznie.

Standardowo spadek mocy w pierwszym roku działania modułu wynosi ok. 1 – 3%. W kolejnych latach spadek jest mniejszy i na ogół nie przekracza 1% rocznie. Natomiast w panelach serii Tiger typu N utrata mocy wynosi poniżej 1% w pierwszym roku a w kolejnych latach poniżej 0,45%.

Jinko Solar gwarantuje zachowanie sprawności w wysokości 87,4% po 30 latach funkcjonowania modułu PV serii Tiger Neo.

Jinko Solar gwarancja wydajności liniowej
Wykres spadku mocy w panelach fotowoltaicznych Jinko Tiger typu N

Oceny PVEL modułów Jinko Solar

Jinko Solar znajduje się w czołówce producentów paneli fotowoltaicznych testowanych przez PVEL – renomowaną organizację zajmującą się badaniem modułów fotowoltaicznych. Udział w procedurze testowania modułów przez PVEL jest dobrowolny – producenci paneli PV sami zgłaszają chęć wzięcia udziału w konkursie. Wyniki publikowane są co roku.

panele fotowoltaiczne Jinko Solar ranking PVEL
Najwyższej oceniani producenci modułów solarnych – fragment rankingu PVEL

Jinko jest jednym z dwóch producentów modułów PV przechodzących rokrocznie pozytywną weryfikację od 2014 roku. Jest to dowód potwierdzający bardzo dobrą jakość paneli Jinko.

Gwarancja Jinko Solar

Gwarancja produktowa na panele PV Jinko Solar wynosi od 12 do 15 lat co jest obecnie standardem wśród liczących się producentów modułów fotowoltaicznych. Wyjątkiem są moduły serii Jinko Tiger z czarnym podkładem (full black) dla których gwarancja wynosi 25 lat.

Jeżeli zakupiłeś instalację fotowoltaiczną z modułami Jinko a Twojego instalatora nie ma już na rynku, odpowiedzialność za obsługę gwarancji spoczywa na Jinko. Ponieważ w Polsce Jinko nie posiada oddziału, zgłoszenie reklamacyjne należy wysłać na adres email lub pocztą tradycyjną na adres biura w Europie znajdującego się najbliżej miejsc instalacji.

Aby gwarancja mogła być uznana, montaż modułów Jinko należy przeprowadzić zgodnie z warunkami opisanymi w gwarancji oraz w instrukcji montażu. Jednym z warunków jest brak zacienienia modułów.

Wybór niezacienionego miejsca montażu

Co prawda gwarancja o tym nie wspomina, ale instrukcja montażu informuje, aby nie montować paneli Jinko w miejscach zacienionych.

2.2.2. Wybór miejsca montażu

….

Wybierając miejsce montażu, unikaj drzew, budynków czy przeszkód, które mogą rzucać cień na moduły fotowoltaiczne szczególnie podczas miesięcy zimowych, gdy słońce jest najniżej nad horyzontem. Zacienienie powoduje stratę produkcji, nawet pomimo tego, iż zamontowane fabrycznie diody bocznikujące będą taką stratę minimalizować.

Instrukcja montażu nie mówi tego wprost, ale montaż paneli PV Jinko w zacienionym miejscu może być problemem w przypadku rozpatrywania zgłoszenia reklamacyjnego – częste załączanie diody bypass (w wyniku pojawiania się cienia) może przyczynić się do jej przedwczesnego uszkodzenia. Dlatego lepiej upewnić się u instalatora, w jaki sposób Jinko rozpatruje tego typu reklamacje.

Mycie modułów solarnych Jinko

Instrukcja montażu Jinko sugeruje mycie modułów raz w roku, a w warunkach dużego zapylenia nawet częściej. Wiadomo jednak, że zabrudzenie modułów mocno zależy od ich kąta nachylenia oraz od lokalizacji. Dane od użytkowników sugerują, iż w większości przypadków mycie modułów nie ma większego wpływu na produkcję energii.

Kontrola złącz i kabli

Instrukcja montażu paneli fotowoltaicznych Jinko Solar zaleca, aby co sześć miesięcy przeprowadzić konserwację prewencyjną modułów. Ma to polegać na sprawdzeniu, czy klej trzymający skrzynki przyłączeniowe jest szczelny oraz czy nie ma uszkodzeń oraz korozji okablowania.

Takie kontrole są jednak możliwe w praktyce jedynie w instalacji na gruncie. Na dachu nie ma praktycznych możliwości sprawdzenia trwałości kleju na skrzynce przyłączeniowej.

Dbałość o środowisko – tablica wyników SVTC (Solar Scorecard)

Organizacja pod nazwą Silicon Valley Toxic Coalition, w skrócie SVTC opracowuje ranking producentów paneli fotowoltaicznych biorąc pod uwagę odpowiedzialność środowiskową oraz odpowiedzialność społeczną biznesu.

W 2014 roku, kiedy to po raz pierwszy opublikowano Solar Scorecard, Jinko Solar znalazło się poza zestawieniem, uzyskując poniżej 10 punktów (na 100 możliwych).

Kolejna edycja Solar Scorecard, opublikowana rok później, umożliwiła uzyskanie 53 punktów i zajęcie przez Jinko 14 miejsca.

Ostatnia dostępna edycja pochodzi z 2018 roku. Wówczas Jinko Solar znalazło się na pierwszym miejscu, uzyskując 100 punktów na 100 możliwych.

Jinko Solar ceny

Moduły solarne Jinko są dostępne w konkurencyjnych cenach. Na przykład moduł MM405-54HLD-MBV o mocy 405W kosztuje ok. 460 zł netto, a moduł JKM435N-54HL4R-B o mocy 435W to wydatek ok. 490 zł netto.

Podsumowanie

 • Jinko Solar jest chińskim producentem z kategorii Tier 1, który oferuje bardzo konkurencyjne cenowo moduły fotowoltaiczne. Jest też jednym z największych producentów modułów PV na świecie.
 • Gwarancja produktowa na większość paneli PV wynosi 15 lat co jest standardem w branży.
 • Pomimo iż Jinko nie zalicza się do kategorii Premium, ich produkty cechują się bardzo wysoką jakością. Jinko kontroluje cały proces produkcji paneli fotowoltaicznych: od ingotów krzemowych po gotowy panel PV.


Może Cię zainteresować