Przejdź do treści

Czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Ryszard Jesionowski:

odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Śnieg. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Mieszkając w Polsce, nie da się uniknąć śniegu podczas zimowych miesięcy. Jeśli jesteś właścicielem instalacji fotowoltaicznej, możesz się zastanawiać, w jaki sposób śnieg na Twoich panelach fotowoltaicznych wpłynie na produkcję energii i czy warto panele odśnieżać?

  1. Ile prądu z fotowoltaiki w zimie?
  2. Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych
  3. Ile śniegu wytrzyma panel fotowoltaiczny?
  4. Podsumowanie


Ile prądu z fotowoltaiki w zimie?

Najlepiej sięgnąć do danych statystycznych. Wg portalu PVGIS, w okresie zimowym pomiędzy grudniem a lutym, produkcja energii z fotowoltaiki wynosi ok. 9,5% – 13,3% produkcji rocznej. Najsłabszy jest grudzień ok. 2,3% – 3,8%, kolejne miesiące są nieznacznie lepsze: styczeń 2,8% – 4,3%, a luty 4,4% – 5,2% rocznej produkcji energii.

Wielkość produkcji prądu zimą uzależniona jest m. in. od tego, jaka jest sprawność paneli przy niskim natężeniu promieniowania słonecznego.

wykres produkcji prądu z fotowoltaiki w Gdańsku
Wykres produkcji prądu dla instalacji 10 kW w Gdańsku. Źródło: PVGIS.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych pod kątem produkcji energii nie będzie zatem na ogół opłacalne – koszt wynajęcia specjalistycznej ekipy do odśnieżania, przewyższy zyski z produkcji prądu.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Jak widać z danych statystycznych, instalacja fotowoltaiczna w okresie zimowym produkuje niewiele energii. Straty produkcji powstałe w wyniku zaśnieżenia nie są na ogół znaczące, dlatego większość osób paneli PV nie odśnieża. Czy zatem warto odśnieżać panele?

W jaki sposób odśnieżyć panele fotowoltaiczne?

Jeśli jednak komuś bardzo zależy na odśnieżaniu paneli PV, to przede wszystkim należy się upewnić, czy można to zrobić bezpiecznie. Jeżeli dach jest wysoki i nie można w sposób bezpieczny na niego wejść, to raczej nie warto podejmować ryzyka. Utrata zdrowia, tym bardziej utrata życia, jest zupełnie niewarta odśnieżania.

Próbując odśnieżać panele z drabiny od dołu, szczególnie gdy zgromadziła się większa warstwa śniegu, może spowodować mini lawinę z dachu. W takiej sytuacji ryzykujemy upadek z drabiny.

Znacznie bezpieczniej jest odśnieżać z góry. Można do tego celu wykorzystać pomost przy kalenicy, jeżeli jest zamontowany na dachu.

Pomost przy kalenicy

Będąc na pomoście, trzeba się zabezpieczyć uprzężą alpinistyczną. W ten sposób można bezpiecznie przystąpić do odśnieżania paneli fotowoltaicznych.

Budując nowy dom, warto pomyśleć o dojściu serwisowym do instalacji fotowoltaicznej, czyli montażu wyłazu dachowego w odpowiednim miejscu, oraz schodów dekarskich i pomostu. Gdyby w czasie długich lat eksploatacji instalacji PV, zaszła potrzeba wymycia paneli czy serwisowania instalacji, takie dojście serwisowe może znacznie ułatwić dostęp do modułów, szczególnie gdy dach jest wysoki a dojście od dołu jest utrudnione.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW w słoneczny, grudniowy dzień może wyprodukować 20 kWh lub więcej. Jeżeli zatem któregoś dnia spadnie dużo śniegu, ale na kolejne dni zapowiadana jest słoneczna, ale mroźna pogoda, usunięcie śniegu z paneli fotowoltaicznych pomoże zwiększyć produkcję prądu.

Ceny odśnieżania dachu skośnego wynoszą na ogół od 5 zł/m2 do 10 zł/m2, w zależności od miejscowości oraz wielkości dachu.

Jak zrzucić śnieg z paneli fotowoltaicznych?

Odśnieżać można jedynie wierzchnią warstwę śniegu, próba usuwania tego co przymarzło, może uszkodzić moduły. Poza tym, gdy moduł już jest częściowo odśnieżony, promienie słoneczne spowodują produkcję prądu, która z kolei wywoła wzrost temperatury modułu solarnego i roztopienie pozostałości śniegu. Zeskrobywanie lodu nie pomoże, a może zaszkodzić.

Na ogół wystarczy, aby część modułu PV była wolna od śniegu a zacznie on pracować.

Panele fotowoltaiczne osiągają sprawność konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną na poziomie 20% – 25%. Pozostała część energii słonecznej jest zamieniana na ciepło. Z tego powodu ogniwa fotowoltaiczne nagrzewają się podczas pracy i są cieplejsze, zwykle o ok. 200C od temperatury otoczenia. Z tego też powodu, gdy tylko zacznie płynąć przez moduły prąd, ich temperatura wzrośnie i śnieg zacznie topnieć.

Po opadach śniegu, moduły fotowoltaiczne są bardzo dobrze wymyte. Śnieg powoduje usunięcie zabrudzeń – brud przywiera do śniegu i spływa podczas topnienia.

Ile śniegu wytrzyma panel fotowoltaiczny?

Poza sytuacjami szczególnymi, ciężar śniegu nie spowoduje uszkodzenia modułów fotowoltaicznych. Większość obecnie produkowanych modułów solarnych, może wytrzymać obciążenie 5 400 Pa, czyli ok. 550 kg / m2 (pod warunkiem, że klemy montażowe zostały zamontowane zgodnie z instrukcją montażu).

Rozmiar paneli fotowoltaicznych może mieć wpływ na ich wytrzymałość – obecne panele są często znacznie większe i cięższe niż dawniej, a do tego, ramka modułu stanowiąca fundament ich trwałości jest istotnie mniejsza.

Z informacji na stronie Państwowe Straży Pożarnej można się dowiedzieć, iż jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700 – 800 kg, a lodu ok. 900 kg. O ile zatem nie ma intensywnych i długotrwałych opadów śniegu, przeplatanych odwilżami, które zamienią śnieg w lód, panelom nie powinno nic się wydarzyć.

Podsumowanie

  • Jeśli chodzi o odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, to najlepiej zastosować strategię dzieci: samo się posprząta.
  • Osoby, które mimo wszystko chcą odśnieżać panele, najbezpieczniej zrobią to spychając śnieg z góry, zamiast odśnieżając z dołu dachu.
  • Odśnieżać można jedynie wierzchnią śniegu, należy unikać zdrapywania przymarzniętego śniegu.


Może Cię zainteresować