Przejdź do treści

Ile kosztuje fotowoltaika?

Ryszard Jesionowski:

cena instalacji fotowoltaicznej

Średnia moc instalacji fotowoltaicznej do domu wynosi w Polsce 7 kW i kosztuje ok. 25.900 tys. zł. Jest to znacząca kwota, jednak można ją obniżyć dzięki podatkowej uldze termomodernizacyjnej oraz dotacjom.

 1. Cena instalacji fotowoltaicznej
 2. Ile kosztuje fotowoltaika – składowe
 3. Co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej
 4. Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej?
 5. Podsumowanie

Cena instalacji fotowoltaicznej

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od jakości komponentów zastosowanych do budowy instalacji PV. Korzystając z analogii z samochodem (większość osób lepiej orientuje się w markach producentów samochodów niż w markach producentów fotowoltaiki), można się spodziewać niższej ceny za fotowoltaiczny odpowiednik Kia, a wyższej za odpowiednik BMW. Każdy musi sam zdecydować, czy warto płacić więcej za BMW niż za Kia.

Poniżej średni koszt instalacji fotowoltaicznych z montażem:

Moc instalacjiCena instalacjiCena zł / kW
3 kW13.900 zł4.633 zł / kW
4 kW18.100 zł4.525 zł / kW
5 kW21.600 zł4.320 zł / kW
6 kW23.800 zł3.867 zł / kW
7 kW25.900 zł3.700 zł / kW
8 kW29.100 zł3.638 zł / kW
9 kW32.000 zł3.556 zł / kW
10 kW35.200 zł3.520 zł / kW

Jeżeli planujesz montaż fotowoltaiki i chcesz otrzymać dopasowane do Twoich potrzeb oferty na instalację fotowoltaiczną, wypełnij formularz, a uzyskasz do trzech ofert od lokalnych instalatorów:Ile kosztuje fotowoltaika – składowe

Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu komponentów. Panele fotowoltaiczne są jednym z nich, ale oprócz paneli warto wiedzieć, co jeszcze wchodzi w skład kosztu instalacji fotowoltaicznej:

 • panele fotowoltaiczne,
 • falownik,
 • system montażowy,
 • koszty robocizny.

Ceny paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, gdy myślimy o fotowoltaice. Ceny paneli fotowoltaicznych stanowią niespełna 40% kosztu instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW.

Ceny paneli fotowoltaicznych zależą od marki i jakości paneli. Systemy PV z modułami SunPower, znanymi ze swojej wydajności, jakości oraz warunków gwarancyjnych, potrafią kosztować znacznie więcej niż konkurencyjne. To jest właśnie odpowiednik BMW. Jednak, jeżeli kryterium montażu instalacji PV jest opłacalność, to taki wybór może nie być najlepszy.

Falownik

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy również od falowników, jednak ich wpływ na koszt fotowoltaiki jest mniejszy. Falowniki przekształcają prąd stały z modułów solarnych w prąd zmienny stosowany w domach, oraz zarządzają instalacją PV. Udział kosztu falownika w cenie instalacji fotowoltaicznej 5 kW wynosi średnio 20%.

Jeżeli instalacja PV ma być zbudowana z wykorzystaniem mikroinwerterów lub optymalizatorów mocy, cena instalacji może być wyższa o ok. 20% od wartości w tabelce.

Mikrofalowniki oraz optymalizatory mocy stosuje się na ogół na skomplikowanych, wielopłaszczyznowych dachach lub gdy występuje częste zacienienie modułów. W większości sytuacji nie ma potrzeby ich stosowania.

System montażowy

System montażowy służy do przytwierdzenia modułów solarnych do dachu lub do gruntu. Cena fotowoltaiki jest w niewielkim stopniu uzależniona od ceny systemu montażowego.

Udział kosztu systemu montażowego w cenie instalacji fotowoltaicznej 5 kW wynosi na ogół ok. 10%, gdy montaż odbywa się na dachu, lub nieco więcej, gdy konstrukcja wsporcza jest mocowana do gruntu.

Koszty robocizny

Kolejną pozycją, która ma wpływ na cenę fotowoltaiki jest cena robocizny. Instalatorzy stosują różne stawki za swoje usługi. Ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej jaką oferują zależy od ich doświadczenia, warunków gwarancji na montaż, oraz kosztów operacyjnych.

Renomowana firma instalacyjna, oferująca dobre warunki gwarancyjne może wycenić koszt fotowoltaiki wyżej niż konkurencja i często taka oferta może być warta tych pieniędzy. Cena robocizny stanowi niespełna 20% kosztu instalacji fotowoltaicznej 5 kW.

Co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej

Oprócz zastosowanych komponentów oraz wybranego instalatora, koszt instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony od innych czynników, związanych z wielkością zużycia prądu oraz cech budynku. Wielkość instalacji fotowoltaicznej, która pokryje rachunki za prąd oraz kształt dachu również mają wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej.

Moc instalacji fotowoltaicznej

To jest stosunkowo intuicyjne – większe systemy fotowoltaiczne produkują więcej energii i jednocześnie kosztują więcej. Jednak występuje tutaj zależność kosztowa pomiędzy wielkością systemu fotowoltaicznego a ceną. Większe instalacje charakteryzują się niższą ceną w zł / kW. To trochę jak zakupy hurtowe: cena łączna jest wyższa, ale cena jednostkowa jest niższa.

Dach i jego cechy

instalacja fotowoltaiczna cena

Kształt dachu oraz jego skomplikowanie wpływają na koszt instalacji fotowoltaicznej. Im lepsza ekspozycja dachu na słońce, tym mniej paneli fotowoltaicznych trzeba montować aby zmniejszyć rachunki za prąd. Montaż paneli na dachu w kierunku południowym, nachylonym pod kątem 30 stopni i bez zacienień będzie stosunkowo łatwy i tani.

Jeśli jednak dach posiada wiele płaszczyzn, wykuszy czy okien dachowych, montaż będzie wymagał więcej komponentów oraz robocizny i koszt instalacji fotowoltaicznej wzrośnie. Rozmiar paneli fotowoltaicznych ma wpływ na możliwość ich odpowiedniego rozmieszczenia.

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

Aby zmniejszyć koszty fotowoltaiki albo rozłożyć je nieco w czasie można:

 • wziąć kredyt na zakup fotowoltaiki – można skredytować całość lub część inwestycji,
 • zamontować mniejszy system PV – zmniejszenie mocy jest sposobem na obniżenie ceny instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo, mniejsza instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się na ogół krótszym okresem spłaty, gdyż większa część energii z fotowoltaiki jest zużywana na bieżąco (autokonsumpcja); ewentualnie można rozbudować instalację w późniejszym terminie.
 • wybrać tańsze komponenty – zamiast mikrofalowników można zamontować klasyczny falownik.

Podsumowanie

 • Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna 7 kW kosztuje ok. 25.900 zł.
 • Największy wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej ma jakość zastosowanych komponentów.
 • Mniejsze instalacje PV są na ogół bardziej opłacalne od większych instalacji.


Może Cię zainteresować