Fotowoltaika
Instalacja fotowoltaiczna – wszystko co najważniejsze
2024-11-03
12 min
W powiecie wrocławskim można składać wnioski o uzyskanie dofinansowania do montażu instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii oraz pomp ciepła. Finansowanie dofinansowań pochodzi z dotacji celowej na 2025 rok.
Udzielanie dotacji na inwestycje z zakresu ochrony środowiska ma na celu poprawę stanu środowiska z uwzględnieniem zmniejszenia emisji gazów i pyłów do atmosfery, racjonalne wykorzystanie zasobów środowiska oraz propagowanie wśród mieszkańców powiatu wrocławskiego stosowania odnawialnych źródeł energii.
Zobacz, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna do Twojego domu
Dofinansowanie będzie można uzyskać do montażu:
Z dotacji może skorzystać właściciel lub współwłaściciele budynku mieszkalnego jedno- lub wielorodzinnego położonego na terenie powiatu wrocławskiego (m. in. Kąty Wrocławskie, Siechnice, Sobótka, Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków, Żórawina).
Dofinansowanie wynosi 50% kosztów zakupu i montażu instalacji, nie więcej niż 5.000 zł.
Koszty kwalifikowane to koszty zakupu nowych urządzeń OZE oraz podzespoły i elementy potrzebne do montażu instalacji OZE.
Nabór wniosków prowadzony jest od 31 stycznia, jednak powiat informuje, iż środki nadal są dostępne.
Termin wykonania inwestycji musi się odbyć nie później niż 15 listopada 2025 r.
Zobacz, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna do Twojego domu
We Wrocławiu instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW wytworzy rocznie średnio 10.937 kWh w ciągu roku:
Instalacja skierowana na południe (idealny kierunek do 2 stopnie na wschód od południa), w której panele fotowoltaiczne zamontowane są pod kątem 400, wytworzy rocznie ok. 10.937 kWh, a dziennie średnio 29 kWh.
W grudniu jest najmniejsza produkcja 377 kWh, a największa w lipcu 1.308 kWh.