Przejdź do treści

Panele fotowoltaiczne full black

Ryszard Jesionowski:

Panele full black czy zwykłe

Inwestorzy często poszukują systemów fotowoltaicznych o jak najlepszym stosunku ceny do mocy instalacji. Jednak wygląd paneli fotowoltaicznych bardzo często ma również znaczenie, które ma wpływ na wybór. Gdy estetyka ma znaczenie, najczęściej wybierane są panele full black. Poniżej opisujemy zalety i wady modułów full black.

  1. Panele full black
  2. Rodzaje paneli full black
  3. Którzy producenci oferują moduły full black?
  4. PodsumowaniePanele full black

Nie ma wielu różnic pomiędzy “zwykłymi” panelami fotowoltaicznymi, a całymi czarnymi panelami full black (zwanymi również all black). Klasyczne moduły fotowoltaiczne posiadają białe podłoże, co powoduje powstanie siatki białych linii wokół nich. Standardowe panele mogą posiadać srebrną lub czarną ramę. Panele full black wykorzystują czarne podłoże oraz czarną ramę. Gdy podłoże jest czarne, trudno jest odróżnić powierzchnię podłoża od ogniw i powstaje czarny panel fotowoltaiczny.

Główna różnica pomiędzy panelami standardowymi a full black polega na wydajności. Panele full black nagrzewają się bardziej podczas pracy, więc ich wydajność jest nieco niższa. Czarne podłoże może spowodować spadek wydajności modułu fotowoltaicznego o ok. 0,5%. Wpływ temperatury na wydajność modułu fotowoltaicznego określana jest za pomocą współczynnika temperaturowego mocy.

Do modułów full black najlepiej zastosować czarny system montażowy. Dzięki temu powstanie jednolity i estetycznie przyjemny wygląd. Szczególnie na ciemnym dachu.

Panele full black są droższe i warto je zamontować, gdy estetyka instalacji fotowoltaicznej ma istotne znaczenie. Z upływem czasu mogą jednak zmieniać barwę i czasami po kilku latach nie wyglądają już tak estetycznie jak w momencie montażu.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Moduły fotowoltaiczne wykonane z krzemu monkrystalicznego są ciemne (w przeciwieństwie do modułów z krzemu polikrystalicznego, które są niebieskie). Producenci paneli PV mają dodatkowo jeszcze możliwość poprawy estetyki poprzez dodanie czarnego podłoża oraz czarnej ramy.

Czarna rama – białe podłoże

Najprostszym i najczęstszym sposobem aby poprawić estetykę modułu PV jest zamiana srebrnej ramy na czarną. Podłoże natomiast pozostaje białe.

Panele full black wady
Monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny z czarną ramą i białym podłożem

Czarna rama i czarne podłoże

Zamieniając białe podłoże na czarne, panel fotowoltaiczny będzie niemal cały czarny. Przyglądając mu się z bliska, można jednak zobaczyć malutkie przewody, które, gdy panel znajdzie się już na dachu, będą prawie niewidoczne.

Panele full black wady i zalety
Monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny z czarną ramą i czarnym podłożem

Brak przewodów (busbarów) z przodu modułu

Panel fotowoltaiczny wykonany w technologii back contact, to taki, w którym przewody łączące ogniwa fotowoltaiczne (busbary) zostały umieszczone z tyłu ogniwa. To powoduje, że patrząc na moduł, nie widać charakterystycznych podłużnych srebrnych pasm, przecinających moduł na całej długości. Widać jedynie granice poszczególnych ogniw na białym podłożu.

Panele full black czy zwykłe
Monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny back contact z czarną ramą i białym podłożem

Panel full black w technologii back contact

Zastępując białe podłoże czarnym i wykorzystując technologię back contact uzyskuje się całkowicie czarne moduły, nawet przyglądając się im z bliska.

Panele Full Black opinie
Monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny back contact z czarną ramą i czarnym podłożem

Estetyczna szyba

Niektórzy producenci, stosują w panelach full black oprócz czarnego podłoża, dodatkowo estetyczną szybę. Taka szyba charakteryzuje się podwójną warstwą powłoki antyrefleksyjnej. Dzięki temu uzyskano efekt jednolitej czerni.

trina solar full black na dachu
Trina Solar’s Vertex S Aesthetic Module. Źródło: Trina

Podsumowanie

  • Moduły fotowoltaiczne full black są bardzo estetyczne i bardzo dobrze wyglądają na ciemnych dachach, powodują jednak wzrost ceny instalacji fotowoltaicznej.
  • Podczas pracy nagrzewają się bardziej niż klasyczne panele, przez co ich sprawność zmniejsza się.
  • Wraz z upływem czasu, może ulec zmianie ciemny odcień ogniw fotowoltaicznych powodując pogorszenie estetyki.


Może Cię zainteresować