Przejdź do treści

Panele fotowoltaiczne Qcells – opinie, ceny

Ostatnia aktualizacja: 2 listopad 2022 roku

panele fotowoltaiczne qcells

Qcells to liczący się producent paneli fotowoltaicznych. Firma zalicza się do grupy producentów z kategorii Tier 1. Qcells jest najbardziej znany z produkcji modułów fotowoltaicznych, ale obecnie oferuje już całe systemy do fotowoltaiki.

 1. Początki firmy Qcells
 2. Stabilność finansowa
 3. Panele Q.PEAK DUO G-10
 4. Technologia Q.ANTUM DUO PERC
 5. Starsze modele Qcells
 6. Wydajność paneli pv
 7. Jakość modułów pv
 8. Dbałość o środowisko – tablica wyników SVTC
 9. Gwarancja na panele fotowoltaiczne Qcells
 10. Ceny paneli fotowoltaicznych Qcells
 11. Podsumowanie

Historia firmy Qcells

Qcells powstał w 1999 roku w Thalheim w Niemczech. Obecnie należy do holdingu Hanwha Group. Holding Hanwha Group założony w 1952 roku w Korei Południowej jest siódmą największą firmą w Korei Południowej i zajmuje się produkcją całej gamy produktów: od materiałów wybuchowych (od początku istnienia), przez usługi finansowe, po fotowoltaikę. Hanwha przejęła Q Cells, gdy w 2012 r. ogłosił bankructwo. Kilka lat wcześniej, Hanwha przejęła chińskiego producenta modułów solarnych Solarfun, zmieniając nazwę na Hanwha Solar One. W 2015 roku Hanwha Group połączyła obie organizacje tworząc Hanwha Q CELLS.

Panele fotowoltaiczne Qcells są produkowane w Korei Południowej, Malezji, Chinach oraz w USA.

qcells biura i fabryki na świecie
Lokalizacje Qcells na świecie

Moduły solarne Qcells są reklamowane jako “Engineered in Germany” i chociaż od lat nie są już w Niemczech produkowane, centrala działu badań i rozwoju znajduje się właśnie w tym kraju. Dodatkowo, Qcells posiada trzy inne biura R&D na świecie: w Malezji, Korei Południowej oraz w Chinach.

Wg danych portalu PV Tech.org, w 2021 roku Qcells zajął 9 miejsce pod względem wielkości dostaw (mierzonych mocą modułów solarnych) i był jedną z dwóch firm w pierwszej dziesiątce, posiadających centrale poza Chinami.

Obecnie Hanwha Qcells posiada zdolności produkcyjne na poziomie 12 GW modułów fotowoltaicznych rocznie (dla porównania – łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła w maju 2022 roku 10 GW). Dodatkowo, Qcells jest również producentem ogniw fotowoltaicznych a zdolności wytwórcze ogniw wynoszą podobnie jak w przypadku modułów 12 GW rocznie.

W ostatnim czasie Qcells rozszerzył swoją linię produktową o magazyny energii Q.HOME, stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz falowniki hybrydowe. Dodatkowo, posiada również w swojej ofercie systemy mocowań do modułów fotowoltaicznych.

Stabilność finansowa Hanwha Qcells

Magazyn finansowy BloombergNEF Bankability ocenił Qcells w 2019 r. jako jednego z najbardziej wiarygodnych finansowo producentów paneli fotowoltaicznych.

Portal PV Tech.org w raporcie za 2021 r również wysoko ocenił wiarygodność finansową Qcells.

Panele fotowoltaiczne Q.PEAK DUO G-10

Qcells oferuje całą gamę produktów występujących pod generalną nazwą Q.PEAK DUO. Obecna, najnowsza seria DUO-10 składa się z następujących produktów:

 • DUO G-10 / + (120 półogniw): moce 360 – 380 W
 • DUO ML-G10 / + (132 półogniwa): moce 395 – 415 W
 • DUO BLK-G10 / + (120 półogniw): 350 – 370 W
 • DUO XL-G10 (156 półogniw): 475 – 495 W

Moduły solarne w wersji Plus (+) oznaczają wydłużoną do 25 lat gwarancję. Modele ML oraz XL cechują się większymi rozmiarami i w konsekwencji większymi mocami, jednak przy zachowaniu niemal niezmienionej (w stosunku do standardowego DUO-10) sprawności. Modele ML oraz XL są generalnie dedykowane do inwestycji komercyjnych.

Moduły solarne Q.PEAK DUO-G10 są wykonane w technologii Q.ANTUM DUO Z, gdzie literka Z oznaczająca tzw. bezszczelinowy układ ogniw solarnych. Dzięki temu można zmieścić większą ilość ogniw na tej samej powierzchni panela fotowoltaicznego co skutkuje większą produkcją energii w porównaniu z innymi modułami solarnymi.

qcells sprawność paneli fotowoltaicznych
Zasada działania technologii bezszczelinowej Zero-gap w modułach Qcells. Źródło: Qcells

Technologia Q.ANTUM DUO PERC

W 2012 roku Qcells zastosował technologię PERC w swoich modułach PV, której celem jest zwiększenie sprawności ogniw solarnych. Qcells nazwał swoją technologię Q.ANTUM DUO.

panele fotowoltaiczne qcells technologia quantum
Jak działa technologia Q.ANTUM. Źródło: Qcells

Panele fotowoltaiczne wykonane w technologii PERC posiadają dodatkową warstwę w dolnej części ogniwa fotowoltaicznego. Dzięki temu ogniwo może przechwycić większą ilość energii z odbitego od tej dodatkowej warstwy promieniowania słonecznego, które w przeciwnym wypadku zostałoby niewykorzystane. Dzięki temu odbiciu, fotony mają drugą szansę na wytworzenie prądu.

Odbicie nośników ładunku zwiększa generowaną moc szczególnie w zakresie promieniowania podczerwonego poprawiając uzyski przy słabym natężeniu promieniowania słonecznego.

Qcells zaimplementował technologię PERC pod nazwą Q.ANTUM DUO.

Ochrona przed degradacją – ANTI LID

Panele fotowoltaiczne wykonane w technologii PERC umożliwiają wzrost mocy jednak jednocześnie są narażone na przyspieszoną degradację. LID to zjawisko szybkiej, lecz krótkotrwałej degradacji pod wpływem padającego na ogniwo promieniowania słonecznego. Skutki takiej degradacji mogą nawet powodować obniżenie wydajności w stosunku do ogniw solarnych produkowanych tradycyjną technologią.

Qcells opracował technologię umożliwiającą ograniczenie wpływu efektu LID na moc panela PV. W skrócie, polega ona na dezaktywacji związków chemicznych wywołujących efekt LID.

Ochrona przed degradacją – ANTI PID

Degradacja PID występuje z powodu różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy ogniwami fotowoltaicznymi a ramą modułu. PID może zmniejszyć wydajność modułu PV nawet o 30%.

Hanwha Qcells analizowała efekt PID od 2008 roku i w 2012 r. wprowadziła technologię Anty PID do swoich produktów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu technologia ta umożliwia ograniczenie efektu PID na pracę paneli fotowoltaicznych poprzez dezaktywację wiązań borowo-tlenowych w ogniwach, wywołujących efekt PID.

Wykrywanie hot-spotów – HOT-SPOT PROTECT

qcells hot spot
Źródło: Qcells

Obróbka wafli krzemowych może powodować wady, które z kolei przyczyniają się do powstania hot-spotów. Hot-spot (punktowe przegrzewanie się ogniwa solarnego) może z upływem czasu prowadzić do rozwarstwienia oraz utraty mocy gdy podkład z tworzywa sztucznego będzie degradował w wysokiej temperaturze. Qcells stosuje kamery na podczerwień co umożliwia 100% wykrywalność i usunięcie z procesu produkcyjnego uszkodzonych ogniw.

Znakowanie ogniw – TRA.Q

qcells panel fotowoltaiczny numer seryjny
Źródło: Qcells

System identyfikowalności – Traceable Quality – pozwala prześledzić proces produkcyjny ogniwa solarnego od wytworzenia wafla krzemowego po montaż instalacji PV.

TRA.Q to pole kodu kreskowego naniesione na ogniwie fotowoltaicznym.

Starsze modele Qcells

Oprócz modeli serii G10, na rynku można spotkać cały czas starsze serie produktów. Są one również bardzo dobrymi modułami, a dodatkowo, mogą pozwolić zaoszczędzić kilka złotych w porównaniu do najnowszej serii.

panele fotowoltaiczne qcells
Starsze modele Qcells. Źródło: Qcells

Qcells wprowadził na rynek sześć serii modułów solarnych, od Q.PEAK DUO G5 do G9 oraz najnowsza G10, wszystkie wykorzystują technologię Q.ANTUM DUO. Moduły fotowoltaiczne Q.PEAK DUO wykonane są z połówkowych, monokrystalicznych ogniw solarnych typu PERC.

W rzeczywistości, wszystkie moduły fotowoltaiczne Q.PEAK DUO wykorzystują bardzo podobne ogniwa fotowoltaiczne, różniące się jedynie nieznacznie drobnymi zmianami konstrukcyjnymi, rozmiarem ogniwa, liczbą busbarów (cienka metalowa taśma łącząca ze sobą ogniwa), liczbą ogniw czy sposobem ułożenia ogniw w module.

Poniżej zestawienie paneli fotowoltaicznych z serii Q.PEAK DUO:

SeriaRozmiar [mm]BusbaryWsp. temp. mocySprawnośćMoc
Q.PEAK DUO-G91673 x 1030 x 3212– 0,3520,6335 – 355
Q.PEAK DUO-G81740 x 1030 x 3212– 0,3520,1340 – 360
Q.PEAK DUO-G71685 x 1000 x 3212– 0,3519,9325 – 335
Q.PEAK DUO-G61740 x 1030 x 326– 0,3620,1340 – 360
Q.PEAK DUO-G51685 X 1000 X 326– 0,3619,9315 – 335
Moduły solarne Qcells serii Q.PEAK DUO

Wydajność paneli fotowoltaicznych Qcells

Większość modułów fotowoltaicznych na rynku charakteryzuje się sprawnością pomiędzy 15 a 20%, najlepsze osiągają 22% i więcej.

Panele fotowoltaiczne Qcells uzyskują sprawność w okolicach 20%, a Q.PEAK DUO-G10 osiąga 21,2%, co oznacza iż są to produkty o wysokiej sprawności, ale nie najwyższej.

Z upływem lat w wyniku degradacji, panele PV tracą moc i w przypadku serii Q.PEAK DUO-G10 po 10 latach moc powinna wynosić minimum 93,5%, natomiast po 25 latach minimum 86% mocy nominalnej.

qcells degradacja ubytek mocy
Qcells PEAK DUO G-10 Ubytek mocy w wyniku degradacji Źródło: Qcells

Moc paneli fotowoltaicznych jest ustalana dla temperatury ogniwa 250C, jednak na ogół temperatura pracy modułu jest wyższa – sam moduł jest na ogół czarny (co sprzyja nagrzewaniu), dodatkowo od świecącego na niego słońce szybko się nagrzewa. Dla każdych 100C wzrostu temperatury, zmniejsza się moc panela fotowoltaicznego o 3 – 5%. Ten ubytek mocy nazywany jest związany z temperaturowym współczynnikiem temperaturowym mocy.

Typowy panel fotowoltaiczny Qcells charakteryzuje się temperaturowym współczynnikiem mocy w wysokości 0,35%, co wypada pozytywnie na tle branży. Współczynnik temperaturowy mocy o wartości 0,35% oznacza, iż dla każdych 100C powyżej 250C moduł fotowoltaiczny zmniejszy swoją moc o 3,5%. Z tego właśnie powodu w słoneczny letni dzień, szczególnie gdy temperatura na południowej połaci dachu może osiągnąć powyżej 600C, instalacja fotowoltaiczna nie pracuje z pełną mocą. Z drugiej strony, oznacza to również, iż zimą w niskich temperaturach moce modułów solarnych rosną.

Jakość modułów Qcells

Hanwha Qcells jako pierwszy producent otrzymał certyfikat jakości kontroli PV – Quality Controlled PV (QCPV) – wystawiony przez jednostkę certyfikującą TÜV Rheinland. Program QCPV obejmuje wizyty ekspertów TÜV Rheinland w zakładach produkcyjnych oraz centrach testowania modułów, gdzie sprawdzane są losowo wybrane moduły. Program obejmuje również monitorowanie dostawców oraz materiałów w celu zapewnienia jednolitej jakości.

Organizacja pod nazwą PVEL co roku przeprowadza testy paneli fotowoltaicznych w celu oceny ich jakości. Panele fotowoltaiczne Qcells od 7 lat są zaliczane są do kategorii “Top Performer” czyli najlepszych. W raporcie z 2022 roku, wśród dostępnych na rynku polskim modułów Qcells, najlepiej wypadł model Qcells Q.PEAK DUO BLK ML-G9+, który pozytywnie przeszedł pięć z sześciu testów, jakim poddawane są moduły.

Dbałość o środowisko – tablica wyników SVTC (Solar Scorecard)

Organizacja pod nazwą Silicon Valley Toxic Coalition, w skrócie SVTC opracowuje ranking producentów paneli fotowoltaicznych biorąc pod uwagę odpowiedzialność środowiskową oraz odpowiedzialność społeczną biznesu.

W ostatniej dostępnej edycji z 2019 roku, Qcells uzyskał 90 punktów na 100 możliwych i zajął piąte miejsce, tym samym plasując się w grupie określonej mianem liderów.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne Qcells

Panele fotowoltaiczne serii Q.PEAK DUO posiadają 12 letnie gwarancje lub 25 letnie gwarancje produktowe – te drugie oznaczone znakiem + (Plus).

W przypadku reklamacji modułów Qcells, klient pokrywa koszt dostarczenia reklamowanego modułu do Qcells. Natomiast Qcells pokrywa koszty inspekcji technicznej i koszty transportu, jeśli roszczenie zostanie potwierdzone w trakcie inspekcji. W przeciwnym wypadku, klient pokrywa powyższe koszty.

W gwarancji znajduje się dość niejasny zapis dotyczący reklamacji związanej z pęknięciem szkła. Punkt Gwarancji 4b brzmi:

qcells gwarancja wymagania
Q CELLS HQCQDC Warunki Gwarancji seria Q.PEAK DUO-G9-G11 2021-06 Rev02 PL

Nie wiadomo co producent ma tutaj na myśli.

Zgodnie z punktem 2a Gwarancji, zachowa ona ważność, jeśli przestrzegana jest Instrukcja Montażu:

qcells gwarancja produktowa
Gwarancja Qcells

Instrukcja Instalacji i Eksploatacji natomiast wymaga, aby unikać miejsc zacienionych.

qcells gwarancja zacienienie paneli
Qcells: Instrukcja Instalacji i Eksploatacji

Warto zatem przed dokonaniem montażu w miejscu zacienionym, czy nawet częściowo zacienionym upewnić się u instalatora czy dany moduł PV zachowa gwarancję.

Gwarancja liniowa na moc wynosi 25 lat, jednak tak jak w przypadku innych producentów, raczej nie warto zbyt przywiązywać się do niej (ze względu na trudności pomiaru mocy poszczególnych paneli).

Ceny paneli fotowoltaicznych Qcells

Moduły serii Q.PEAK DUO-G10 kosztują ok 1,8 – 1,9 zł netto za Wp, natomiast wariant BLK (całe czarne) to wydatek ok 2,0 – 2,2 zł netto / Wp.

Q.PEAK DUO G-10Q.PEAK DUO BLK ML-G9Q.PEAK DUO BLK ML-G9+
Moc nominalna [Wp]370375385
Sprawność [%]20,619,820,3
Wsp. temperaturowy mocy Pmx [%/C]-0,34-0,35-0,35
Wymiary [mm x mm x mm]1717 x 1045 x 321840 x 1030 x 321840 x 1030 x 32
Gwarancja [lata]121212
Karta katologowaPanele fotowoltaiczne Q Cells cenapanele fotowoltaiczne qcellspanele fotowoltaiczne q cells opinie
Cena [zł]690 zł *715 zł *790 * zł
*  cena netto zł za moduł – listopad 2022

Podsumowanie

 • Qcells to jeden z najbardziej uznanych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie
 • Qcells regularnie wprowadza innowacje technologiczne zwiększające wydajność swoich modułów
 • Firma jest stabilna, notowana na giełdzie, dzięki czemu można łatwo ocenić jej sytuację finansową


Może Cię zainteresować