Magazyny energii
Na ile wystarczy magazyn energii 10 kW?
2025-01-09
7 min
W powiecie łomżyńskim prowadzony będzie nabór wniosków od osób zainteresowanych uzyskaniem dotacji do montażu magazynu energii.
Projekt pod nazwą „Samorządy wspierają poprawę sprawność wykorzystywania energii z OZE – budujemy magazyny energii elektrycznej i magazyny ciepła” ma być realizowany w gminach Jedwabne, Kolno, Sokoły, Zambrów i Zbójna.
Zobacz, ile kosztuje magazyn energii do Twojego domu
Dofinansowanie może być być przeznaczone do montażu:
do istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Pod adresem wymienionym we wniosku musi funkcjonować instalacja fotowoltaiczna.
Dotacje przeznaczone są dla osób fizycznych, mieszkańców gmin Jedwabne, Kolno, Sokoły, Zambrów i Zbójna, które w swoich budynkach mieszkalnych posiadają instalację PV.
Energia może być przeznaczona wyłącznie na własne potrzeby mieszkańców. Nie jest dopuszczalne wykorzystanie energii na potrzeby działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej.
Poziom dofinansowania wynosi 85%.
Projekt grantowy polega na udzielaniu grantów w postaci refundacji środków poniesionych na zakup i montaż magazynów energii do już istniejących instalacji fotowoltaicznych. Wnioskodawca może złożyć więcej niż jeden wniosek o przyznanie grantu w ramach projektu, jeśli posiada więcej niż jeden budynek mieszkalny na terenie gminy/powiatu.
Koszty kwalifikowane w ramach projektu stanowią zakup i montaż magazynów energii na potrzeby funkcjonującej instalacji OZE oraz inne, niezbędne wydatki wymagane specyfiką projektu.
Wnioski można będzie składać od 20 czerwca do 21 lipca 2025 r w biurze Związku Powiatowo-Gminnego „Łomżyńskie Forum Samorządowe”, które mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Łomży; ul. Szosa Zambrowska 1/27, 18-400 Łomża.
Im większa jest pojemność magazynu energii, tym większy jest poziom autokonsumpcji, czyli zużycia energii w domu, bez odsprzedaży jej do sieci (po bardzo niskich cenach) – jest to oczywista zależność. Jednak, czy zakup baterii o bardzo dużej pojemności ma bardzo duże znaczenie?
Poniżej wykres przedstawiający wzrost autokonsumpcji w zależności od pojemności baterii dla domu o rocznym zużyciu prądu 5.000 kWh oraz instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW.
Jak widać, od pewnej wielkości baterii – ok. 8 kWh – wzrost bezpośredniego zużycia energii już niewielki. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na konkretną pojemność.
Na wykresie pasek niebieski to zużycie bezpośrednie bez baterii, a czerwony to gromadzenie prądu w magazynie energii.
Policz oszczędności z instalacji fotowoltaicznej