Magazyny energii
Magazyn energii 10 kW na ile wystarczy?
2024-09-04
5 min
W gminie Słupia Konecka odbywa się nabór ankiet od osób zainteresowanych uzyskaniem dotacji do montażu magazynu energii.
Gmina planuje wspólnie ze Staropolskim Związkiem Miast i Gmin złożyć wniosek o pozyskanie dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ankiety posłużą do oszacowania zainteresowania mieszkańców montażem magazynów energii na terenie gminy Słupia Konecka.
Dofinansowanie może być być przeznaczone do zakupu magazynu energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej.
Pod adresem wymienionym we wniosku musi funkcjonować instalacja fotowoltaiczna.
Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób fizycznych, będących właścicielami domów jednorodzinnych posiadających instalację fotowoltaiczną na terenie gminy Słupia Konecka.
Dofinansowanie może wynieść 85% kosztów zakupu i montażu magazynu energii.
–
Ankiety można składać w Punkcie Obsługi Interesanta do 6 września. Ankietę można również pobrać z portalu gminy Słupia Konecka. Deklaracja nie oznacza przystąpienia do programu, służy do zebrania informacji o liczbie osób zainteresowanych uzyskaniem dotacji do montażu magazynu energii.
Wartość pojemności magazynu energii nie może przekraczać wartości mocy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli instalacja fotowoltaiczna nie jest wyposażona w falownik hybrydowy, dofinansowanie ma objąć również dostawę takiego falownika.
Im większa jest pojemność magazynu energii, tym większy jest poziom autokonsumpcji, czyli zużycia energii w domu, bez odsprzedaży jej do sieci (po bardzo niskich cenach) – jest to oczywista zależność. Jednak, czy zakup baterii o bardzo dużej pojemności ma bardzo duże znaczenie?
Poniżej wykres przedstawiający wzrost autokonsumpcji w zależności od pojemności baterii dla domu o rocznym zużyciu prądu 5.000 kWh oraz instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW.
Jak widać, od pewnej wielkości baterii – ok. 8 kWh – wzrost bezpośredniego zużycia energii już niewielki. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na konkretną pojemność.
Na wykresie pasek niebieski to zużycie bezpośrednie bez baterii, a czerwony to gromadzenie prądu w magazynie energii.
Obliczenia wykonano na podstawie danych opracowanych przez niemiecką uczelnię HTW.