Przejdź do treści

Fotowoltaika na balkonie

Ostatnia aktualizacja: 6 styczeń 2022 roku

fotowoltaika balkonowa

Fotowoltaika na balkonie robi się coraz popularniejsza z powodu rosnących cen prądu. W niektórych krajach można kupić zestawy do samodzielnego montażu fotowoltaiki podłączanej do gniazdka.

 1. Co to jest fotowoltaika na balkonie i jak działa?
 2. Czy panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na moim balkonie?
 3. Czy fotowoltaika na balkonie się opłaca?
 4. Wymogi formalne
 5. Podsumowanie

Co to jest fotowoltaika na balkonie i jak działa?

Jeżeli jesteś mieszkańcem bloku, kamienicy czy domu jednorodzinnego i posiadasz balkon, możesz na balkonie zamontować niewielką instalację fotowoltaiczną. Instalacja fotowoltaiczna podłączana do gniazdka może być również zamontowana na elewacji budynku czy w ogrodzie, jeżeli tylko jest miejsce. Będzie ona znacznie mniejsza od typowych instalacji montowanych na dachach domów jednorodzinnych jednak umożliwia obniżenie rachunków za prąd.

Moduł fotowoltaiczny produkuje energię elektryczną, którą falownik przekształca w prąd zasilający odbiorniki w domu czy w biurze. W najprostszej wersji wystarczy wpiąć się do zwykłego gniazdka jednofazowego.

Prąd z instalacji balkonowej płynie do gniazdka a stamtąd do lodówki, pralki czy telewizora, które są podłączone do innych wtyczek w mieszkaniu. Dzięki temu licznik prądu nalicza mniejsze opłaty, gdyż mniej prądu jest pobierane z elektrowni. Gdy prądu z balkonu jest zbyt mało aby zasilić urządzenia w domu, wówczas pobierany jest prąd z sieci publicznej.

Fotowoltaika na balkonie nie produkuje prądu jeśli nie będzie podłączona do gniazdka lub przyłączona do rozdzielnicy. Panele fotowoltaiczne montowane na kamperach są wyposażone w innego rodzaju falowniki i najczęściej współpracują z baterią.

Fotowoltaika na balkonie najczęściej składa się z 2 – 4 modułów fotowoltaicznych oraz z inwertera (falownika). W zależności od wyposażenia mogą występować inne elementy.

Różnica pomiędzy fotowoltaiką na balkonie a instalacją fotowoltaiczną

W polskich przepisach nie występuje podział na typową instalację fotowoltaiczną oraz na fotowoltaikę balkonową. Taki podział pojawia się natomiast w innych krajach. Na przykład w Niemczech są to instalacje o mocy do 600W a w Austrii do 800W. Taka instalacja może zostać samodzielnie zamontowana przez użytkownika. Można ją później zdemontować i zamontować w innym miejscu, np. po przeprowadzce do innego mieszkania.

W Polsce obecnie należy zgłaszać do operatora sieci każdą instalację PV niezależnie od mocy. Zgłoszenie fotowoltaiki balkonowej spowoduje wymianę licznika energii na tzw. licznik dwukierunkowy, który zlicza zarówno prąd pobrany w mieszkaniu jak i wyeksportowany z instalacji PV do sieci.

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej inwertery o mocy nie przekraczającej 800W nie wymagają certyfikatu zgodności z tzw. kodeksem NC RfG (kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci). Oznacza to iż falownik o mocy nie przekraczającej 800W zastosowany w fotowoltaice na balkonie nie musi posiadać certyfikatu zgodności NC RfG.

Czy panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na moim balkonie?

Generalnie fotowoltaika może zostać zamontowana w mieszkaniu:

 • z balkonem,
 • z tarasem,
 • nad oknem,
 • na dachu garażu,
 • innej odpowiednio nasłonecznionej powierzchni.

Fotowoltaika balkonowa jest tańsza od typowej instalacji fotowoltaicznej dlatego jest dostępna również dla osób o niższych dochodach.

Czy fotowoltaika na balkonie jest bezpieczna?

W wielu krajach coraz bardziej upowszechnia się fotowoltaika podłączana do gniazdka elektrycznego, tzw. PV plug and play. W Niemczech, gdzie taką fotowoltaikę podłączaną do gniazdka montuje się najczęściej samodzielnie, pracuje ponad 190 tys. takich instalacji. Póki co nie stwierdzono tam zagrożeń związanych z eksploatacją fotowoltaiki podłączanej do gniazdka.

Ile miejsca zajmuje fotowoltaika na balkonie?

panele fotowoltaiczne jako elewacja balkonowa

Na ogół instalacja balkonowa składa się z kilku modułów PV. Jeden moduł w zależności od producenta ma wymiary ok. 1 m x 1,8 m i moc 330W – 380W.

Alternatywnie można zastosować również mniejsze i lżejsze moduły fotowoltaiczne, które łatwiej zamontować na balustradzie balkonu. Mają moc 100W – 160W.

Aby uzyskać jak największe zużycie własne (autokonsumpcję) wytworzonego prądu korzystniej jest zamontować zestaw o mniejszej mocy np. jeden moduł PV o mocy 350W – 380W. Dzięki temu niemal cała produkcja prądu z fotowoltaiki zostanie wykorzystana w mieszkaniu i nie będzie wysyłana do sieci. W ten sposób uzyskuje się największe oszczędności na rachunkach za prąd.

Czy fotowoltaika na balkonie się opłaca?

Wielkość produkcji prądu zależy od kierunku montażu paneli fotowoltaicznych oraz od ich kąta nachylenia.

produkcja prądu z fotowoltaiki w zależności od kierunku paneli
Produkcja prądu w zależności od kierunku i kąta ułożenia paneli fotowoltaicznych

W tabeli przedstawiono średnioroczną wielkość produkcji prądu z instalacji PV o mocy 1 kWp w różnych miastach. Produkcja została podzielona w zależności od kierunku ułożenia paneli fotowoltaicznych oraz ich kąta nachylenia.

MiastoPłd 350Płd 900Z 350Z 900W 900
Gdańsk1055766817525523
Kraków1075769837523521
Szczecin1018733795512517
Warszawa1049749815513523
Wrocław1092787847537529
Średnioroczna produkcja w kWh z instalacji PV o mocy 1 kWp

Instalacja PV w Gdańsku o mocy 700Wp (2 moduły fotowoltaiczne) niezacieniona i zamontowana w kierunku południowym pod kątem 350 wyprodukuje 739 kWh rocznie. Jeżeli cała produkcja z instalacji zostałaby zużyta bezpośrednio (autokonsumpcja) wówczas rachunki za prąd zmniejszyłyby się o 739 kWh x 1,32 zł/kWh = 975 zł (cena w Enerdze za 1 kWh po przekroczeniu progu 2000 kWh rocznie). W praktyce na ogół nie udaje się zużyć całej produkcji z fotowoltaiki bezpośrednio w domu, co oznacza iż, oszczędności będą nieco mniejsze.

Wielkość autokonsumpcji ma zasadnicze znaczenie dla opłacalności instalacji PV. Niewykorzystany w domu prąd z fotowoltaiki jest sprzedawany do sieci po cenach, które na ogół są znacznie niższe od cen jego zakupu i zmieniają się co miesiąc a od lipca 2024 roku będą się zmieniać co godzinę. Ceny sprzedaży prądu z fotowoltaiki można zobaczyć w linku.

Niewskazane miejsca do montażu:

 • moduły PV schowane za balustradą balkonową,
 • na ścianie pod balkonem,
 • miejsca w których występuje cień, np. od drzewa, latarni czy sąsiedniego budynku.

Często występujący cień bądź intensywne zabrudzenie mogą wpłynąć negatywnie na produkcję energii elektrycznej, szczególnie iż jest to niewielka instalacja, dlatego warto dobrze wybrać miejsce montażu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie – wymogi formalne

Przed montażem paneli fotowoltaicznych na balkonie należy uzyskać zgodę spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Wynika to odpowiedzialności zarządcy obiektem za stan techniczny balkonu i wynikające z niego bezpieczeństwo jego użytkowania. Dodatkowo, zarządzający budynkiem mógł określić wymagania dotyczące estetyki budynku definiując np. kolorystykę modułów lub sposób ich ułożenia.

Podsumowanie

 • W najprostszej wersji instalacja jest podłączana do gniazdka elektrycznego.
 • Dwa panele fotowoltaiczne na balkonie mogą obniżyć rachunki za prąd nawet o ok. 975 zł rocznie.
 • Popularnym producentem mikroinwerterów do fotowoltaiki balkonowej jest Hoymiles


Może Cię zainteresować