Fotowoltaika
Falownik i magazyn energii Deye – recenzja
2024-10-03
4 min
Szukasz dobrego falownika do fotowoltaiki, ale masz ograniczony budżet? Nie martw się! Możesz mieć „Słońce” tylko dla siebie. A mówiąc „Słońce”, mam na myśli falownik Solis – nazwa Solis pochodzi od łacińskiego słowa „solis”, które oznacza właśnie „słońce”.
W tym artykule przeprowadzę Cię przez wszystkie aspekty inwerterów Solis, które pomogą Ci zdecydować, czy warto wybrać tę firmę. Dowiesz się również jak oceniane są falowniki Solis przez użytkowników.
Zobacz, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla Twojego domu
Solis należy do koncernu Ningbo Ginlong Technologies Co Ltd, założonego w 2005 roku, mają więc na swoim koncie wiele lat doświadczenia. Solis posiada biura i centra obsługi klienta w Australii, Wielkiej Brytanii, USA, Brazylii, RPA, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Rumunii itp.
Solis posiada polską wersję strony internetowej, jednak infolinia dla polskich klientów jest dostępna pod brytyjskim numerem telefonu +44 113 328 0870.
Według Wood Mackenzie, Solis był trzecim co do wielkości dostawcą falowników na świecie w 2023 roku:
Solis posiada dwie fabryki w Chinach, starsza ma 20 GW (giga watów) zdolności produkcyjnych rocznie, druga, otwarta w 2021 r. może produkować 40 GW inwerterów rocznie. W 2023 r. została otwarta trzecia fabryka, tym razem w Wietnamie, jej zdolności produkcyjne wynoszą 4 GW.
Firma audytorska Sinovoltaics, w swoim raporcie za trzeci kwartał 2024 r. oceniła sytuację finansową Ginlong Solis jako przeciętną (grey zone). Najlepiej oceniane przez Sinovoltaics firmy znajdują się strefie bezpiecznej (safe zone), a najgorzej oceniane w strefie niebezpiecznej (distress zone).
W 2023 r. Ginlong Solis osiągnęła 780 mln RMB (440 mln zł) zysku, przy sprzedaży na poziomie ponad 6 mld RMB (3,4 mld zł).
Inwertery Solis są porównywalne z Growatt, SolaX, czy Sofar w kategorii falowników budżetowych, aczkolwiek w wielu sytuacjach są całkowicie wystarczające.
Użytkownicy zgłaszają wysoką temperaturę pracy podczas intensywnej produkcji energii, co może powodować, iż falowniki Solis nie będą działać dużo dłużej niż wynosi ich gwarancja. Standardowy falownik (nie hybrydowy) wyłącza się w nocy, i może wówczas się „schłodzić”, natomiast falownik hybrydowy pracuje 24 godziny na dobę.
Podczas procesu przekształcania prądu stałego z paneli fotowoltaicznych lub z baterii w prąd przemienny stosowany w domu wydzielają się znaczne ilości ciepła, a komponenty znajdujące się w falowniku muszą być w stanie poradzić sobie z tym, jeśli mają pracować przez wiele lat.
Dlatego np. Fronius stosuje wentylatory w swoich falownikach, które sprawiają, że komponenty nie nagrzewają się tak bardzo. Dlatego falowniki Fronius mają szansę funkcjonować znacznie dłużej niż wynosi ich okres gwarancyjny.
Solis posiada w ofercie gamę falowników jednofazowych, trójfazowych i hybrydowych.
Falownik S6 to falownik hybrydowy, o mocy od 3 kW do 10 kW i może współpracować z wieloma magazynami energii. Cechą wyróżniającą jest liczba MPPT – 3 lub 4 w zależności od modelu. Może pracować w instalacjach off-grid. Solis S6 może pochwalić się maksymalną mocą ładowania/rozładowania do 50A/10kW (dla inwerterów Solis 8 kW oraz Solis 10 kW) i czasem przełączania poziomu UPS (<10ms).
Hybrydowy Solis S6 jest dość potężny i w wersji 10 kW waży ponad 30 kg. Sprawność europejska falownika wynosi od 95,5% dla Solis 3 kW do 97,5% dla Solis 10 kW.
Możesz porównać szacunkowe ceny i niektóre parametry falowników Solis dostępnych w Polsce z falownikami hybrydowymi innych producentów, korzystając z tabeli porównawczej falowników Akademii Fotowoltaiki.
Falowniki Solis były pierwotnie dostarczane ze standardową 5-letnią gwarancją, którą można było opcjonalnie przedłużyć do 8, lub nawet 10 lat. Jednak falowniki do instalacji fotowoltaicznych domkowych o mocy do 20 kW zainstalowane od początku 2021 r. są objęte 10-letnią gwarancją, którą można przedłużyć do 15 lub nawet 20 lat. Dziesięcioletnia gwarancja na falowniki w tym przedziale cenowym jest dużym atutem.
Należy pamiętać, że gwarancja nie obejmuje kosztów transportu czy robocizny, które mogą być poniesione w wyniku roszczenia gwarancyjnego.
Jeśli jesteś właścicielem falownika Solis i masz problem z falownikiem, pierwszym punktem kontaktowym powinna być firma, która zainstalowała urządzenie. Niezależnie od ich deklaracji, to oni są stroną odpowiedzialną za naprawę/wymianę wadliwego falownika, jeśli urządzenie nadal znajduje się w okresie gwarancyjnym.
Solis radzi, aby klienci, którzy nie mogą już skontaktować się z pierwotnym instalatorem, odwiedzili ich stronę internetową i wypełnili formularz zgłoszenia serwisowego, dostępny tutaj.
Policz oszczędności z instalacji fotowoltaicznej
Poniżej opinie na temat falowników Solis z największych portali branżowych na świecie: