Magazyny energii
Jaka wielkość magazynu energii do fotowoltaiki?
2024-12-05
8 min
W gminie Wolbrom odbywa się nabór ankiet od osób zainteresowanych uzyskaniem dotacji do montażu instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii oraz pompy ciepła.
Gmina Wolbrom planuje pozyskać środki do realizacji projektu z Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021 – 2027: Rozwój wykorzystania OZE oraz Rozwój obszarów zrównoważonych energetycznie.
Zobacz, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna do Twojego domu
Dofinansowanie może być być przeznaczone do montażu:
Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób fizycznych, będących właścicielami domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy Wolbrom.
Dofinansowanie ma wynieść 85% kosztów kwalifikowanych.
–
Ankiety można składać do 4 listopada. Projekt będzie realizowany w formule projektu parasolowego, w którym gmina koordynuje cały proces od przeprowadzenia naboru ankiet, przez wybór wykonawcy, po nadzór nad realizacją projektu.
W Wolbromiu, instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW ma średnią wydajność rocznie 10.883 kWh w ciągu roku:
Instalacja skierowana na południe (idealny kierunek to 20 na wschód od południa), w której panele fotowoltaiczne zamontowane są pod kątem 390, wytworzy rocznie ok. 10.883 kWh, a dziennie 30 kWh.
W grudniu jest najmniejsza produkcja 333 kWh, a największa w lipcu 1.320 kWh.
Sprzedaż energii z fotowoltaiki jest rozliczana w systemie net billing.
Im większa jest pojemność magazynu energii, tym większy jest poziom autokonsumpcji, czyli zużycia energii w domu, bez odsprzedaży jej do sieci (po bardzo niskich cenach) – jest to oczywista zależność. Jednak, czy zakup baterii o bardzo dużej pojemności ma bardzo duże znaczenie?
Poniżej wykres przedstawiający wzrost autokonsumpcji w zależności od pojemności baterii dla domu o rocznym zużyciu prądu 5.000 kWh oraz instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW.
Jak widać, od pewnej wielkości baterii – ok. 8 kWh – wzrost bezpośredniego zużycia energii już niewielki. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na konkretną pojemność.
Na wykresie pasek niebieski to zużycie bezpośrednie bez baterii, a czerwony to gromadzenie prądu w magazynie energii.
Obliczenia wykonano na podstawie danych opracowanych przez niemiecką uczelnię HTW.