Falowniki Fronius to jedno z najbardziej solidnych i wydajnych urządzeń do fotowoltaiki. Poznaj jego możliwości.
Falowniki Sofar Solar – recenzja
Falowniki fotowoltaiczne Sofar Solar to jedne z popularniejszych inwerterów PV na polskim rynku. Ich główną zaletą jest niska cena. Na co jeszcze oprócz, ceny warto zwrócić uwagę w falownikach Sofar? W poniższym artykule opisujemy zalety i wady inwerterów Sofar Solar.
Zobacz, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla Twojego domu
Historia firmy Sofar
Sofar Solar powstał w 2013 roku i specjalizuje się w produkcji falowników do fotowoltaiki do zastosowań domowych oraz komercyjnych. Sofar jest także producentem magazynów energii.
Firma posiada ponad 20 oddziałów oddziałów na całym świecie – m.in. w Polsce, Australii, Indiach, czy Niemczech oraz dwa zakłady produkcyjne – oba znajdują się w Chinach. W 2021 roku Sofar awansował do pierwszej piątki największych producentów falowników hybrydowych na świecie.
Sofar Solar posiada trzy ośrodki badawczo-rozwojowe w których zatrudnionych jest ponad 300 osób.
Nagrody EUPD Top PV Brand
Sofar kilkukrotnie zdobywał wyróżnienia EUPD Top PV Brand m. in. na polskim rynku. Top Brand nagradza najlepsze w swojej klasie marki w całym łańcuchu wartości w zakresie fotowoltaiki za ich wkład w rozwój sektora zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym. Marki są identyfikowane na podstawie dobrych wyników i wysokiego poziomu rekomendacji instalatorów.
Falowniki Sofar Solar
Sofar oferuje falowniki jednofazowe oraz trójfazowe dla zastosowań domowych oraz komercyjnych. Oprócz tego Sofar posiada w swojej ofercie falowniki hybrydowe w wersji zarówno jedno- jak i trójfazowej. Jakie są cechy charakterystyczne inwerterów Sofar?
Wyświetlacz LCD
Falowniki Sofar wyposażone są w wyświetlacze LCD umożliwiające odczyt podstawowych parametrów pray. Dawniej wyświetlacze LCD były standardem w inwerterach, obecnie są rzadko spotykane, ponieważ większość producentów inwerterów zrezygnowała z montażu wyświetlaczy, tłumacząc to ich awaryjnością.
Skanowanie krzywej U-V (I-V curve scan)
Ta funkcja jest przeznaczona do pomiaru krzywej prądowo-napięciowej. Intencją tej funkcji jest detekcja ewentualnych usterek mogących pojawić się w modułach fotowoltaicznych. Usterek typu pęknięcia ogniw, korozja, uszkodzenia podłoża modułu fotowoltaicznego, degradacja PID czy hot-spoty.
Jaka jest różnica pomiędzy algorytmem MPPT a skanowaniem krzywej prądowo-napięciowej? Śledzenie punktu mocy maksymalnej (MPPT) polega na pomiarze napięcia i prądu łańcucha paneli PV w określonym zakresie napięć i wyszukiwanie punktu mocy maksymalnej za pomocą obliczeń i porównań. Skanowanie krzywej napięciowo-prądowej może obejmować pełny zakres napięcia. Dzięki temu pomaga wykrywać łańcuchy o niskiej wydajności lub ich usterki.
Chłodzenie inwerterów
Falowniki Sofar do mocy 12 kW posiadają chłodzenie za pomocą radiatorów zamiast wentylatorów.
Z jednej strony zastosowanie radiatorów zmniejsza awaryjność inwerterów (wentylatory czasami się psują) oraz powoduje, że falownik pracuje cicho. Z drugiej jednak strony, falowniki Solar Solar mają tendencję do silnego nagrzewania się, przez co maleje ich sprawność w trakcie pracy oraz ulega skróceniu żywotność.
Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na trwałość elementów elektronicznych. Niektórzy producenci, np. austriacki Fronius wyposażają swoje inwertery w wentylatory, co obniża temperaturę pracy urządzenia i tym samym zwiększa jego trwałość (jeśli wentylator ulegnie uszkodzeniu, to można go wymienić).
Falowniki jednofazowe
Pierwszą serią inwerterów Sofar Solar były falowniki Mass Energy wprowadzone na rynek w 2014 roku. Kilka lat później zostały one zastąpione serią G2, a obecnie jest dostępna trzecia generacja falowników, zwana G3.
Falowniki jednofazowe dostępne są w zakresie mocy od 1,1 kW do 10,5 kW.
Minimalne napięcie na łańcuchu wynosi 50 V, można więc stworzyć łańcuch nawet z dwóch modułów solarnych. Sprawność europejska inwerterów wynosi od 96,9% do 97,3%.
Falowniki trójfazowe
Falowniki trójfazowe Sofar Solar pierwszej generacji, nazywały się podobnie jak ich jednofazowe odpowiedniki: Mass Energy, następnie pojawiła się seria KTLX-G2, a obecnie dostępne są inwertery trzeciej generacji KTLX-G3.
Najnowsza generacja inwerterów G3, obejmuje falowniki o mocy 3,3 kW do 12 kW w wersji z chłodzeniem grawitacyjnym (bez wentylatora), mocach 15 kW – 24 kW z wentylatorem oraz 25 kW – 50 kW, również z wentylatorem. Sprawności europejskie osiągają od 97,5% do 98,2%.
Falowniki hybrydowe
Sofar posiada w swojej ofercie również falowniki hybrydowe jednofazowe oraz trójfazowe.
Inwertery hybrydowe jednofazowe są dostępne o mocach 3 kW do 6 kW oraz trójfazowe o mocach 5 kW do 50 kW.
Falowniki hybrydowe po zamontowaniu magazynu energii mogą pracować również w czasie awarii sieci energetycznej. Czas załączenia zasilanie po zaniku napięcia wynosi poniżej 10 ms, jest więc bardzo krótki.
Hybrydowe jednofazowe
HYD-3000-ES do HYD-6000-ES – pierwsza generacja
HYD-3000-EP do HYD-6000-EP – druga generacja.
Sprawność europejska od 97,2% do 97,3%.
Hybrydowe trójfazowe
HYD-5KTL-3PH do HYD-20KTL-3PH.
Sprawność europejska od 97,5% do 97,7%.
Tryby magazynowania energii w falowniku hybrydowym
Inwertery hybrydowe Sofar Solar z podłączonym magazynem energii posiadają cztery tryby pracy: Samoobsługowy, Czasu Użytkowania, Magazynowania Energii oraz Interwałowy.
Tryb Auto Mode – Samoobsługowy
W trybie Samoobsługowym falownik automatycznie ładuje i rozładowuje baterię. W zależności od sytuacji, falownik pracuje w jednym z poniższych wariantów:
- jeśli produkcja prądu z fotowoltaiki jest równa zużyciu prądu w domu, falownik nie ładuje akumulatora,
- jeśli produkcja z fotowoltaiki jest większa niż zużycie, nadwyżka trafia do magazynu energii,
- jeśli magazyn energii jest naładowany, nadwyżka prądu jest wysyłana do sieci,
- jeśli produkcja z fotowoltaiki jest mniejsza od zapotrzebowania w domu, falownik rozładowuje baterię,
- jeśli produkcja z fotowoltaiki plus zapas energii w baterii są mniejsze niż zapotrzebowanie w domu, inwerter pobierze różnicę z sieci.
Tryb Czasu Użytkowania – Time of Use Mode
Tryb Czasu Użytkowania jest przydatny, gdy występują znaczne różnice w cenach prądu w różnych okresach w ciągu doby. Można ustawić godziny ładowania i rozładowywania magazynu.
Inwerter można nastawić na ładowanie w godzinach, gdy prąd jest tani. W okresie poza tymi godzinami inwerter pracuje w trybie Samoobsługowym. Tryb Czasu Użytkowania na ogół nie jest stosowany w okresie wiosenno-letnim, gdyż produkcja energii z instalacji PV jest wystarczająca, aby naładować baterie. Można go jednak stosować zimą, gdy produkcja jest znacząco niższa.
Wadą jest to, iż magazyn będzie się wówczas ładował niezależnie od tego, czy instalacja PV będzie produkowała nadwyżkę prądu czy nie. Dodatkowo, będzie się rozładowywał niezależnie od potrzeb. Okresy ładowania nie mogą się pokrywać z okresami rozładowania.
Tryb magazynowania energii (Time of Use) nie działa jednocześnie w trybie autokonsumpcji.
Poza zdefiniowanymi godzinami pracy w trybie pracy użytkownika, falownik pracuje w trybie automatycznym.
Tryb Interwałowy – Timing Mode
W trybie Interwałowym następuje wymuszenie ładowania / rozładowania magazynu energii. Ten tryb umożliwia wybranie godzin, w których bateria ładuje się, lub rozładowuje się z określoną mocą. Tryb ten jest stosowany na ogół do sprawdzenia, czy magazyn energii pracuje z nastawionymi mocami i raczej nie stosuje się go w praktyce codziennej.
Tryb Pasywny – Passive Mode
W trybie Pasywnym falownik może zostać wysterowany przez zarządzanie inteligentnego domu.
W każdym z ww. trybów można wybrać osobny tryb pracy dla różnych dni tygodnia.
Współpraca z magazynami energii
Inwertery hybrydowe Sofar mogą pracować z magazynami Sofar AMASS, a także z Pylontech, Weco, Dynes, Dowell, oraz z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi.
Obwód krytyczny – ustawienia EPS
W przypadku awarii sieci energetycznej, falownik może pracować w trybie EPS (Emergency Power Supply), wykorzystując energię zgromadzoną w baterii, do zasilania urządzeń podłączonych do obwodu krytycznego. Przy dobrej pogodzie i odpowiedniej produkcji prądu z fotowoltaiki, inwerter może dodatkowo ładować magazyn energii, co nie zawsze jest możliwe w przypadku konkurencyjnych falowników.
Urządzenia, które powinny utrzymać zasilanie gdy wystąpi awaria sieci, powinny być podłączone do obwodu krytycznego. Oznacza to, iż w przypadku awarii sieci, jedynie urządzenia podłączone do obwodu krytycznego, będą miały zasilanie.
Sofar Box
Inwertery hybrydowe Sofar Solar zostały zaprojektowane do awaryjnego podtrzymywania obwodu krytycznego, a nie całej instalacji domowej. Jeżeli cała instalacja domowa jest podłączona do wyjścia krytycznego (awaryjnego), a wystąpi usterka falownika, wówczas nie będzie zasilania w całym domu.
Aby tego uniknąć, należy zastosować Sofar Box, który umożliwia automatyczne pominięcie inwertera gdy dojdzie do jego awarii. Alternatywnie, można również wyposażyć instalację w prosty układ ręcznego przełączania.
Jeżeli nie chcemy montować Sofar Box, wówczas należy wybrać urządzenia, które mają pracować podczas awarii sieci (off-grid) i podłączyć je do tzw. obwodu krytycznego. W takiej sytuacji, podczas awarii, odbiorniki w obwodzie krytycznym będą zasilane, a odbiorniki znajdujące się poza obwodem krytycznym nie będą zasilane.
Gwarancja na inwertery Sofar
Klasyczne inwertery sieciowe Sofar Solar posiadają 12-letnią gwarancję, natomiast falowniki hybrydowe (3 – 20 kW) posiadają 5-letnią gwarancję. Dodatkowe komponenty, np. dongle wifi lub licznik smart mater są objęte 2-letnią gwarancją.
Jeśli uważasz, że pojawił się problem z inwerterem, w pierwszej kolejności skontaktuj się z instalatorem, który go montował. Jeśli instalatora już nie ma, wówczas można poszukać innego instalatora aby sprawdził usterkę.
Można również próbować kontaktować się bezpośrednio z wsparciem technicznym Sofar. Nr telefonu na infolinię w Polsce to 22 428 50 99.
Ceny falowników Sofar
Falowniki Sofar Solar są konkurencyjne cenowo i ich ceny są czasami sporo niższe od np. inwerterów SMA. Jednofazowe kosztują od ok. 1 500 zł brutto za inwerter Sofar Solar 1100 TL-G3 do 2 800 zł brutto za Sofar Solar 3KTLM-G3.
Inwertery trójfazowe to wydatek od ok. 3 450 zł brutto za Sofar 3.3 KTLX-G3, przez 4 900 zł za Sofar 12KTLX-G3, po 12 000 zł za Sofar 50KTLX-G3.
Ceny inwerterów hybrydowych wynoszą od 5 700 zł za Sofar HYD3000-ES do 11 500 zł za Sofar HYD20KTL.
Zobacz, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla Twojego domu
Podsumowanie
- Falowniki Sofar to jedne z popularniejszych falowników w Polsce.
- Klasyczne inwertery sieciowe posiadają 12 lat gwarancji a hybrydowe 5 lat.
- Inwertery Sofar bardzo się nagrzewają podczas pracy, co może niekorzystnie wpływać na ich wydajność i trwałość.
Autor: Ryszard Jesionowski