Falowniki Fronius to jedno z najbardziej solidnych i wydajnych urządzeń do fotowoltaiki. Poznaj jego możliwości.
Falownik Huawei – opinie, ceny
Huawei ma opinię lidera w branży komunikacyjnej oraz telefonii komórkowej a od kilku lat jest również jednym z przodujących producentów wśród producentów falowników do domowych instalacji fotowoltaicznych.
Oprócz falowników, Huawei produkuje również magazyny energii, optymalizatory mocy i stacje ładowania samochodów elektrycznych. Poniżej dowiesz się zalet i wad falowników Huawei oraz oraz co je wyróżnia na tle konkurencji.
Zobacz, ile kosztuje fotowoltaika
Najlepsi instalatorzy w Twojej okolicy
Huawei – informacje podstawowe
Huawei to chiński producent elektroniki użytkowej oraz sprzętu i rozwiązań informatycznych założony w 1987 roku, z siedzibą w Shenzhen. Opracowywane przez Unię Europejską zestawienie firm inwestujących największe środki w badania i rozwój w edycji z roku 2023 umieściło Huawei na piątym miejscu na świecie. Pomimo tego, iż przychody Huawei wynoszą ok. jednej czwartej tego co w Apple, wydatki na badania i rozwój są w Huawei niewiele mniejsze, niż u amerykańskiego giganta.
Według raportu firmy konsultingowej Wood Mackenzie, w 2022 r. Huawei po raz kolejny znalazł się na pierwszym miejscu wśród największych producentów falowników solarnych na świecie, z udziałem 29% w rynku. W 2021 r. udział Huawei w światowym rynku wynosił 23%. Zestawienie dotyczy produkcji wszystkich falowników, nie tylko do instalacji domkowych, ale również przemysłowych oraz farmowych.
W Huawei jest obecnie zatrudnionych ponad 194 tys. osób, natomiast w działach badawczo-rozwojowych pracuje ponad 96 tys. osób, czyli niemal połowa zatrudnionych osób zajmuje się opracowywaniem nowych produktów i technologii.
Produkty Huawei dla instalacji PV do domu
Huawei posiada w swojej ofercie falowniki, optymalizatory mocy, magazyny energii LUNA2000, domowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych, liczniki energii oraz tzw. back-up box (moduł back-up box umożliwia pracę instalacji fotowoltaicznej w przypadku awarii sieci energetycznej).
Falowniki jednofazowe
Falowniki jednofazowe Huawei SUN2000-2-6 KTL-L1 mają moce od 2 do 6 kW (w Polsce maksymalnie 3,6 kW na jedną fazę). Falowniki jednofazowe mogą pracować w trybie pracy wyspowej w sposób ciągły, czyli falownik może być zamontowany w miejscu, gdzie nie ma sieci publicznej (off-grid).
Falownik posiada dwa wyjścia MPPT, czyli można podłączyć dwa obwody paneli fotowoltaicznych zamontowane np. pod różnym kątem.
Jest to falownik hybrydowy, współpracujący z magazynem energii Huawei LUNA2000.
Technologia
Inwerter Huawei jest standardowo wyposażony w ograniczniki przepięć typ II, jeden po stronie prądu stałego (DC) oraz oraz jeden po stronie prądu zmiennego (AC). Oznacza to, iż nie ma konieczności montażu dodatkowych ograniczników przepięć (chyba że, wymagany jest typ I).
Chłodzenie jest pasywne, tzn. brak wentylatorów, co wpływa na niski poziom hałasu. Wentylatory mają jednak tę zaletę, iż skuteczniej obniżają temperaturę pracy elektroniki przyczyniając się w ten sposób do jej zwiększonej żywotności.
Falownik Huawei posiada funkcję wykrywania i przerywania łuku elektrycznego (AFCI – Arc-Fault Circuit Interrupter czasami nazywany również AFDD – Arc-Fault Detection Device). Łuk elektryczny może powstać, np. gdy są luźne połączenia elektryczne. Mechanizm powstawania łuku elektrycznego można zobaczyć na filmie poniżej:
Huawei AFCI powoduje detekcję łuku i wyłączenie falownika, jednak zdarza się iż system błędnie interpretuje dane i niepotrzebnie wyłącza falownik. Ponowne włączenie falownika może wymagać ingerencji instalatora.
Falowniki trójfazowe
Falowniki trójfazowe o mocach do 40 kW obejmują trzy serie produktowe:
SUN2000 3-10KTL-M1 – zakres mocy 3 kW do 10 kW
SUN2000 12-25KTL-MB0 – zakres mocy 12 kW do 25 kW
SUN2000 30/36/40KTL-M3 – zakres mocy 30 kW do 40 kW
Huawei SUN2000 serii M1 oraz MB0 współpracuje z magazynem energii Huawei LUNA2000.
Sprawność inwerterów Huawei, czyli jak skutecznie falownik wykorzystuje energię z paneli fotowoltaicznych, wynosi pomiędzy 96,7% a 98,1% (sprawność europejska), w zależności od modelu falownika i jest zbliżona do sprawności konkurencyjnych urządzeń.
Technologia
Falowniki trójfazowe Huawei, podobnie jak jednofazowe są wyposażone w ograniczniki przepięć po stronie AC i DC, posiadają funkcję wykrywania i przerywania łuku elektrycznego AFCI, oraz chłodzenie pasywne – za wyjątkiem serii M5, która jest wyposażona w wentylator Smart Cooling.
Wentylator Smart Cooling – obecnie coraz więcej rzeczy jest inteligentnych (smart). Do tego zaszczytnego grona dołączył teraz inteligentny wentylator w inwerterze Huawei serii M5. Inteligencja wentylatora polega na początkowym obracaniu się w przeciwnym kierunku przez ok. jedną minutę, aby pozbyć się zalegającego kurzu. Dopiero po tym procesie, rozpoczyna się praca wentylatora we właściwym kierunku. Wentylator pracuje ze zmienną prędkością obrotową, dostosowując prędkość do warunków, co wpływa nieco na ograniczenie generowanego hałasu.
Inwertery trójfazowe Huawei wyposażone są ponadto w tzw. funkcję PID Recovery. Fachowo nazywa się to funkcją redukcji wpływu degradacji modułów potencjałem indukowanym. Zjawisko PID (Potential Induced Degradation) w modułach fotowoltaicznych to proces, w którym dochodzi do stopniowego spadku wydajności modułów fotowoltaicznych z powodu wysokiej różnicy potencjałów. Domyślnie funkcja PID Recovery jest wyłączona.
Funkcja PID Recovery może być szczególnie przydatna, jeśli potrzeba wymienić inwerter w kilku- lub kilkunasto-letniej instalacji fotowoltaicznej, w której moduły fotowoltaiczne mogą być podatne na degradację PID. Może ona wówczas pomóc w częściowym odzyskaniu wydajności. W nowoczesnych panelach solarnych zjawisko PID jest rzadko spotykane – większość producentów modułów potrafi zapobiegać powstawaniu temu niekorzystnemu zjawisku.
Inwertery serii M1 można podłączyć do magazynu energii LUNA2000. Serie M5 oraz M3 nie mają obecnie takiej możliwości, aczkolwiek Huawei pracuje nad wersją hybrydową falowników serii M5 (12 kW do 25 kW).
Optymalizatory Huawei
Optymalizatory Huawei to zaawansowane technologicznie urządzenia do optymalizacji wydajności systemu fotowoltaicznego. Umożliwiają minimalizację efektów zacienienia, aby zwiększyć wydajność systemu fotowoltaicznego.
Optymalizatory Huawei umożliwiają pracę modułu PV w punkcie mocy maksymalnej (MPPT), czyli zamiast pracy w punkcie pracy maksymalnej dla szeregu modułów PV. Dodatkowo, pozwalają na redukcję napięcia paneli fotowoltaicznych do zera woltów i monitorowanie pojedynczego modułu fotowoltaicznego.
Redukcja napięcia modułów solarnych PV (rapid shutdown) powoduje wyłączenie przepływu prądu w module solarnym, umożliwiając np. bezpieczny przegląd instalacji fotowoltaicznej – wymaga to jednak montażu optymalizatorów na wszystkich modułach. W modułach bez optymalizatorów nie ma możliwości ich wyłączenia – chyba że, zostaną zakryte np. kocem.
Huawei pozwala na selektywne zastosowanie optymalizatorów, dzięki czemu stosujemy je jedynie na tych panelach, które są zacieniane (konkurencyjny Solar Edge wymaga montażu optymalizatorów na wszystkich panelach fotowoltaicznych).
Optymalizatory Huawei umożliwiają monitoring pracy pojedynczych paneli fotowoltaicznych – w aplikacji można odczytać np. moc generowaną przez moduł, czy ilość wyprodukowanej energii np. w danym dniu, czy tygodniu.
Optymalizatory mocy warto stosować wówczas, gdy występuje znaczne zacienienie paneli PV. W przypadku braku zacienienia, lub niewielkiego zacienienia, optymalizatory na ogół nie mają ekonomicznego sensu, gdyż ich sprawność wynosi 96% – 97%, czyli część energii tracą na pracę własną i przy niewielkim zacienieniu korzyści z ich zastosowania nie przewyższą generowanych strat.
Współpraca z magazynem energii
Falowniki Huawei współpracują z magazynem energii Huawei LUNA2000.
Magazyn energii LUNA2000 może pracować w jednym z trzech trybów: zużycie własne (maximum self-consumption), czas użytkowania (TOU – time of use), oraz nadwyżka energii oddawana do sieci (fully fed to grid).
Tryb zużycie własne
W tym trybie cała nadwyżka energii z instalacji fotowoltaicznej trafia do akumulatora. Gdy energia z fotowoltaiki jest niewystarczająca, lub jej w ogóle brak (np. w nocy), akumulator dostarcza energii do domu, zwiększając poziom autokonsumpcji.
Warto ten tryb stosować, gdy odsprzedaż nadwyżek energii do sieci odbywa się po bardzo niskich cenach – np. dla cen zmieniających się co 15 minut w taryfie dynamicznej – najniższe ceny odkupu energii będą na ogół w godzinach południowych.
Tryb czas użytkowania
Ten tryb umożliwia ustawienie przedziałów czasowych, w których bateria będzie się ładowała oraz rozładowywała. Korzystając np. z dwustrefowej taryfy opłat za prąd G12, można zimą doładowywać baterię np. w nocy, gdy cena prądu jest niższa, a instalacja fotowoltaiczna nie była w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia.
Tryb oddawanie do sieci
W tym trybie energia do sieci wysyłana jest z mocą maksymalną falownika – następuje maksymalny eksport energii do sieci.
Jeżeli np. moduły fotowoltaiczne generują 8 kW, inwerter SUN2000-5KTL eksportuje do sieci 5,5 kW, a akumulator ładowany jest z mocą 2,5 kW. Natomiast, jeśli pogoda się pogorszy i moduły generują 3 kW, magazyn energii oddaje 2,5 kW, aby falownik mógł eksportować do sieci pełną moc 5,5 kW.
Ten tryb może być przydatny, jeśli np. w taryfie dynamicznej, po południu ceny prądu mocno rosną, ze względu na zwiększony zużycie energii w domach, to wówczas może opłacać się odsprzedaż energii z fotowoltaiki.
Praca instalacji w trybie wyspowym (off-grid)
Inwertery Huawei umożliwiają pracę wyspową w ograniczonym zakresie (gdy np. wystąpi awaria sieci). Oprócz magazynu energii do pracy wyspowej potrzebny jest dodatkowo tzw. back-up box. Dzięki modułowi back-up box w razie awarii sieci energetycznej, inwerter Huawei przechodzi w stan pracy wyspowej. Po usunięciu awarii inwerter przełącza się do pracy w sieci (on-grid).
Pełna funkcjonalność do pracy wyspowej jest dostępna jedynie w przypadku falowników jednofazowych: w przypadku awarii sieci korzystamy z prądu w magazynie energii oraz instalacja PV może ładować akumulator (jeżeli generowana jest nadwyżka mocy).
W przypadku falowników trójfazowych dostępna jest jedynie ograniczona funkcjonalność. W razie awarii dostępne jest zasilanie z baterii na jednej fazie. Aby zatem mieć możliwość korzystania z prądu podczas awarii sieci należałoby stworzyć osobny obwód elektryczny, w którym byłyby wszystkie odbiorniki, które chcielibyśmy, aby funkcjonowały w czasie awarii. Chyba że, na jednej z już istniejących faz są wpięte właśnie akurat te urządzenia, co jest jednak mało prawdopodobne.
Niestety brak jest funkcji ładowania baterii w trybie pracy wyspowej falownika 3-fazowego – korzystamy jedynie z energii dostępnej w magazynie do jej wyczerpania.
Ładowarka do samochodów Huawei
Ładowarka Huawei występuje w wersji trójfazowej 22 kW, oraz jednofazowej 7 kW.
Ładowarka posiada trzy tryby pracy: ładowanie nadwyżką mocy z instalacji PV, standardowy oraz z harmonogramem (zaplanowanym czasem użycia).
Ładowanie nadwyżką energii z instalacji fotowoltaicznej
Tak jak nazwa sugeruje, samochód jest ładowany, gdy występuje nadwyżka energii z fotowoltaiki. Jest to najtańszy sposób na naładowanie auta – potrzebne jest jedynie światło słoneczne.
Ładowanie standardowe z dynamiczną regulacją mocy
Ładowanie samochodu rozpoczyna się od razu po podłączeniu do ładowarki. Funkcja dynamicznej regulacji mocy dostosowuje poziom ładowania do mocy dostępnej w budynku (aby nie przeciążyć zabezpieczeń elektrycznych). Funkcja dynamicznej regulacji mocy wymaga podłączenia ładowarki do licznika energii.
Ładowanie z zaplanowanym czasem użycia
Tryb ładowania z harmonogramem (zaplanowanym czasem użycia) umożliwia nastawienie godzin, w których samochód ma być ładowany. Tryb może być użyteczny, np. gdy korzystamy z taryf dynamicznych – można nastawić ładowanie auta na określone pory dnia lub nocy, gdy prąd jest najtańszy.
Eksploatacja
Instrukcja obsługi ostrzega przed dotykaniem obudowy pracującego inwertera co może sugerować wysoką temperaturę pracy. W praktyce jednak temperatura obudowy falownika nie przekracza 45 stopni celsjusza co w przypadku dotknięcia oznacza ciepłą (ale nie gorącą) obudowę.
Instrukcja obsługi zaleca wykonywanie rutynowej konserwacji falownika SUN2000 co generalnie sprowadza się do oględzin urządzenia raz na sześć miesięcy i upewnienia się czy przewody są prawidłowo zamocowane oraz czy falownik nie wydaje nieprawidłowych dźwięków.
Instrukcja zaleca również sprawdzenie czy radiatory nie są zakurzone i jest to o tyle istotne, iż ze względu na brak wentylatora chłodzenie odbywające się za pomocą radiatorów wymaga aby nie było na nich kurzu. Pył i kurz powodują bowiem pogorszenie odprowadzania ciepła co może przyczynić się do wzrostu temperatury pracy a to z kolei może spowodować przyspieszone usterkę falownika.
Monitoring systemu – FusionSolar
Portal monitoringu FusionSolar funkcjonujący w chmurze umożliwia pomiar pracy instalacji fotowoltaicznej. Jest on dość intuicyjny i umożliwia odczyt podstawowych parametrów pracy.
Analiza krzywej prądowo-napieciowej (IV curve)
Za pomocą aplikacji FusionSolar można przeprowadzić analizę krzywej prądowo-napięciowej łańcucha paneli fotowoltaicznych. Funkcja ta daje możliwość identyfikacji informacji o możliwych defektach modułów solarnych, np. uszkodzenie diody bypass, ryzyko wystąpienia degradacji PID, wystąpienia gorącego punktu (hotspot), rozszczelnienie powłoki ochronnej ogniw fotowoltaicznych, czy uszkodzenia kabla łączącego panele PV.
Gwarancja na inwertery Huawei
Gwarancja fabryczna na falowniki Huawei wynosi 10 lat na inwertery trójfazowe SUN2000 xxx KTL-M0, SUN2000 xxx KTL-M1 oraz na inwertery jednofazowe SUN2000L. Gwarancja rozpoczyna się 30 dni po wysyłce z fabryki Huawei.
Gwarancja na falowniki Huawei serii M1 oraz MB0 wynosi 10 lat. Seria M3 posiada 5-letnią gwarancję. Gwarancja może zostać przedłużona do 15 lub 20 lat. Gwarancja rozpoczyna się 30 dni po wysyłce z fabryki Huawei, nie ma potrzeby rejestracji falownika na stronie www producenta.
Długość pozostałego okresu gwarancyjnego można sprawdzić na stronie Huawei, wprowadzając numer seryjny urządzenia.
Ceny falowników Huawei
Falownik jednofazowy Huawei 2 kW kosztuje ok. 1.900 zł, a 3,68 kW ok. 2.950 zł brutto. Falownik trójfazowy 3 kW to wydatek ok. 4.700 zł, natomiast 10 kW kosztuje ok. 7.800 zł.
Falowniki Huawei opinie
Poniżej opinie użytkowników na temat Huawei pochodzące z australijskiego portalu branżowego:
- SolarQuotes Australia: 4,8/5 na podstawie 756 opinii.
Zobacz, ile kosztuje fotowoltaika
Najlepsi instalatorzy w Twojej okolicy
Podsumowanie
- Falowniki Huawei to estetyczne i zaawansowane technologicznie urządzenia umożliwiające pracę z magazynem energii.
- Umożliwiają pracę zarówno z optymalizatorami jak i bez nich, co jest sporą zaletą, gdyż można optymalizować jedynie najbardziej zacienione panele PV.
- Inwertery Huawei do instalacji domowych posiadają 10-letnią gwarancję z możliwością przedłużenia do 20 lat.