Najpopularniejsze obecnie baterie litowo-jonowe to LFP oraz NMC. Czym się różnią i jakie są jeszcze inne rodzaje ogniw Li-ion.?
Magazyn energii bez wymiany falownika – zalety i wady
Chcesz rozbudować swoją instalację fotowoltaiczną o magazyn energii? A może dopiero przymierzasz się do inwestycji w fotowoltaikę i zastanawiasz się czy powinieneś kupić magazyn energii AC (podłączany po stronie prądu zmiennego) czy magazyn energii podłączany do falownika hybrydowego (DC coupled)? Poniżej wyjaśniamy różnice oraz prezentujemy przykłady magazynów energii AC.
Magazyn energii AC (prąd zmienny) czy DC (prąd stały)?
Na rynku występują dwa rodzaje połączenia magazynu energii z instalacją fotowoltaiczną:
- magazyn energii bez wymiany falownika (sprzężony po stronie AC) – stronie prądu zmiennego. Jest to magazyn energii do zwykłego falownika.
- magazyn energii podłączony po stronie DC – stronie prądu stałego. W takich sytuacjach wymagany jest falownik hybrydowy.
Poniżej zasady działania obu baterii oraz ich zalety i wady.
Zobacz, jak dobrać wielkość magazynu energii.
Magazyn energii bez wymiany falownika AC
Magazyn energii do zwykłego falownika magazynują energię w formie prądu stałego DC. Można je je jednak podłączyć do prądu zmiennego, ponieważ posiadają wbudowany falownik umożliwiający podłączenie do domowej sieci elektrycznej.
Gdy bateria jest rozładowywana, wykorzystuje ona wbudowany inwerter aby przekształcić prąd stały z baterii (DC) na prąd zmienny (AC) umożliwiający zasilanie odbiorników elektrycznych w domu.
Tak więc magazyn energii AC stosuje trzystopniowe przekształcanie:
- Prąd stały (z paneli fotowoltaicznych) przekształcany jest na prąd zmienny (w falowniku fotowoltaicznym) i zasila sieć elektryczną.
- Prąd zmienny domowej sieci elektrycznej przekształcany jest w falowniku zabudowanym w magazynie energii AC na prąd stały, który ładuje baterię.
- Podczas rozładowywania baterii, falownik zabudowany w magazynie energii przekształca prąd stały w prąd zmienny stosowany w gniazdkach elektrycznych w domu.
Zobacz, jaka jest opłacalność magazynów energii.
Magazyn energii AC – zalety i wady
Magazyn energii do zwykłego falownika (AC coupled) to w uproszczeniu bateria z wbudowanym falownikiem.
Falownik w instalacji fotowoltaicznej może pochodzić od jednego producenta, a magazyn energii AC może być innego producenta. Taka sytuacja nazywana jest retrofitem, i występuje na ogół, gdy pierwszy falownik nie jest hybrydowy.
Magazyn energii do zwykłego falownika można zainstalować w dowolnym momencie – nawet kilka lat po montażu instalacji fotowoltaicznej. Nie trzeba się przejmować współpracą obu urządzeń ani dopasowaniem poszczególnych modułów bateryjnych (częsta sytuacja, gdy dodawane są pojedyncze moduły bateryjne do magazynów energii DC).
Te cechy czynią magazyny energii AC tańszym i prostszym rozwiązaniem w przypadku istniejących już instalacji PV, które nie są wyposażone w falowniki hybrydowe.
Zalety magazynu energii AC:
- łatwa rozbudowa klasycznego systemu fotowoltaicznego o magazyn energii AC – jeżeli instalacja fotowoltaiczna posiada zwykły falownik (nie hybrydowy), łatwo ją rozbudować o magazyn energii bez wymiany falownika,
- prosta instalacja – instalacja magazynu energii AC jest prostsza niż baterii podłączanej po stronie DC, w związku z tym koszt samego montażu może być niższy.
Wady magazynu energii AC:
- na ogół nie funkcjonują podczas awarii sieci – podobniej jak klasyczny falownik, podczas awarii sieci energetycznej, magazyn energii AC musi się wyłączyć,
- wymagany jest licznik energii,
- magazyn energii AC jest droższy od baterii DC, gdyż posiada zabudowany falownik.
Magazyn energii bez wymiany falownika to np. sonnen czy Tesla Powerwall, czy Enphase.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej zbudowanej z mikrofalowników, magazyn energii AC jest jedyną dostępną opcją.
Zobacz, ile kosztuje magazyn energii do Twojego domu
Magazyn energii na prąd stały (DC coupled)
W magazynach energii podłączanych do falownika hybrydowego, prąd jest przekształcany tylko raz (zamiast trzech razy jak w magazynie energii AC). Energia prądu stałego z paneli fotowoltaicznych jest wykorzystywana niemal bezpośrednio (odbywa się regulacja napięcia) do ładowania akumulatora. Podczas rozładowywania akumulatora, falownik hybrydowy przekształca prąd ze stałego w zmienny zasilający odbiorniki elektryczne w domu.
Magazyn energii komunikuje się z falownikiem za pomocą systemu sterowania BMS, aby kontrolować proces ładowania oraz rozładowywania.
Zalety i wady magazynów energii na prąd stały (DC coupled)
Producenci magazynów energii oraz producenci falowników współpracują ze sobą aby umożliwić komunikację akumulatorów z falownikami hybrydowymi. Akumulator litowo-jonowy musi się komunikować z falownikiem aby zarówno ładowanie jak i rozładowywanie odbywało się w określony sposób.
Niestety, nie należy do rzadkości sytuacja, gdy pojawiają się problemy jedni zwalają winę na drugich i klient (oraz instalator) zostają z problemem. Dotyczy to zarówno tanich jak i nie-tanich producentów, generalnie wszystkich. Dlatego dużo bezpieczniej jest montować zarówno falownik jak i baterię tego samego producenta. Nie wyeliminuje to co prawda problemów, ale uniknie się dzięki temu ping-ponga pomiędzy producentami.
Można podłączyć magazyn energii DC po stronie prądu zmiennego, jednak wymaga to montażu dodatkowego falownika do sterowania akumulatorem. Przykładem takiego rozwiązania jest magazyn energii Luna2000, który wymaga jednak dodatkowo montażu falownika Huawei.
Magazyny energii AC nie posiadają problemów związanych z komunikacją z falownikiem ponieważ falownik jest wbudowany w magazyn energii.
Zalety magazynu energii na prąd stały:
- mają wyższą sprawność niż magazyny energii AC, ponieważ liczba przekształceń prądu jest mniejsza,
- umożliwiają ładowanie baterii podczas awarii sieci elektroenergetycznej (aczkolwiek nie wszystkie falowniki posiadają taką możliwość),
- umożliwiają pracę w trybie rezerwowym, gdy wystąpi awaria sieci (jeżeli falownik posiada funkcję pracy wyspowej).
Wady magazynu energii na prąd stały:
- wymagają falownika hybrydowego do sterowania ładowaniem oraz rozładowaniem baterii,
- bardziej skomplikowana instalacja niż w przypadku magazynu energii AC.
Magazyny energii DC oferuje np. Huawei czy LG RESU.
Magazyn energii bez wymiany falownika – oferta rynkowa
Na rynku nie ma wielkiego wyboru jeśli chodzi o magazyny energii do zwykłego falownika. Poniżej kilka przykładów.
sonnenBatterie10
Niemiecki producent sonnen oferuje model magazynu energii sonnenBatterie 10 o pojemnościach 5 kWh, 10 kWh oraz 20 kWh.
Tesla Powerwall
Tesla Powerwall to jeden z najpopularniejszych magazynów energii AC.
Enphase IQ
Amerykański Enphase jest producentem mikrofalowników. Posiada w swojej ofercie magazyn energii do zwykłego falownika Enphase IQ.
Ładowarka AC
Innym sposobem na dodanie akumulatora do instalacji domowej, oprócz magazynu energii AC z zabudowanym falownikiem, jest zastosowanie tzw. ładowarki AC. Ładowarka AC dodaje funkcję magazynowania prądu w istniejącej instalacji fotowoltaicznej poprzez umożliwienie podłączenia do niej magazynu energii.
Przykładem ładowarki AC jest inwerter do magazynowania energii Sofar ME-3000SP, który można podłączyć zarówno do akumulatorów litowo-jonowych, jak i kwasowo-ołowiowych.
Czy magazyn energii wlicza się do mocy przyłączeniowej?
Na ogół magazyn energii nie jest wliczany do mocy przyłączeniowej. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady: gdy moc paneli fotowoltaicznych jest większa od mocy falownika, lub gdy moc paneli fotowoltaicznych jest mniejsza od mocy magazynu energii.
Zobacz na przykładach, kiedy moc magazynu energii jest wliczana do mocy przyłączeniowej.
Zobacz, ile kosztuje magazyn energii do Twojego domu
Podsumowanie
- Magazyn energii AC przeznaczony jest do instalacji fotowoltaicznych ze zwykłym falownikiem.
- Aby zamontować magazyn energii DC w instalacji PV ze zwykłym falownikiem, potrzebny jest dodatkowy falownik sterujący.
- Magazyny energii AC są droższe od magazynów DC, gdyż zawierają w sobie zabudowany falownik.