Przejdź do treści

Bloomberg Tier 1 – Aktualny ranking producentów paneli fotowoltaicznych

Ryszard Jesionowski:

tier 1 lista

Inwestor rozważający zakup instalacji fotowoltaicznej musi sobie zadać kilka pytań. Jedno z najważniejszych to, kto wykona montaż oraz jakie zamontować panele fotowoltaiczne. Poniżej spróbujemy wyjaśnić czemu służą i do kogo są adresowane listy rankingowe zwane Tier.

Ranking Bloomberg Tier 1 to system klasyfikacji producentów modułów fotowoltaicznych, stworzony w celu wskazania bankom i inwestorom najbardziej wiarygodnych i stabilnych producentów oferujących produkty wysokiej jakości. Ranking ten, aktualizowany co kwartał, służy jako kluczowe narzędzie dla sektora finansowego do oceny poziomu zaufania do danego producenta.

Dodatkowo, poniżej znajdziesz aktualną listę Bloomberg Tier 1 na drugi kwartał 2024 r, oraz zmiany w porównaniu z poprzednimi edycjami rankingu.

 1. Co to jest panel fotowoltaiczny Tier 1
 2. Co to jest producent Tier 2
 3. Główne różnice pomiędzy Tier 1 a Tier 2
 4. Producenci Tier 1 na polskim rynku
 5. Lista Bloomberg Tier 1
 6. PodsumowanieCo to jest panel fotowoltaiczny Tier 1

Wielu producentów paneli fotowoltaicznych reklamuje swoje produkty jako panele fotowoltaiczne Tier 1. Niestety wiele osób nie wie, co to oznacza.

Ranking producentów paneli fotowoltaicznych Tier 1 został opracowany przez Bloomberg New Energy Finance (BNEF) w celu ustalenia wiodących producentów paneli fotowoltaicznych. Określa on tak zwanych “bankowalnych” producentów – tych, którzy z dużym prawdopodobieństwem uzyskają od banków finansowanie swojej działalności.

Mówiąc po polsku, producent paneli fotowoltaicznych Tier 1 na tyle dobrze radzi sobie na rynku, że banki bez większych problemów pożyczyłyby mu pieniądze na dalszy rozwój. Jest to kryterium czysto finansowe i nie należy tego przekładać na jakość paneli solarnych.

Panele fotowoltaiczne Tier 1 to panele produkowane przez dużych, wiarygodnych producentów. Klasyfikacja ta została pierwotnie stworzona przez Bloomberg w 2012 r. Nie jest to system oceny jakości paneli fotowoltaicznych – jest to miara „akceptowalności producenta paneli solarnych przez banki” i opiera się wyłącznie na kryteriach finansowych.

Inwestorzy budujący farmy fotowoltaiczne, które kosztują dziesiątki lub setki milionów złotych chcą wiedzieć, czy producent zamontowanych na takiej farmie modułów fotowoltaicznych będzie w stanie sfinansować ewentualne reklamacje, jeżeli wystąpią za kilka lat. Ranking Bloomberg Tier 1 ma pomóc w podjęciu takiej decyzji, opierając się jedynie na kryteriach finansowych.

Jednak wiele osób w branży fotowoltaicznej uznało listę Tier 1 za świetny sposób na wyróżnienie dużych producentów modułów fotowoltaicznych. W rezultacie nadużywania listy Tier 1 Bloomberga, w 2020 roku agencja wystosowała komunikat, w którym odradza wykorzystywanie rankingu do oceny jakości paneli fotowoltaicznych.

W praktyce, wszyscy najlepsi producenci paneli fotowoltaicznych albo są w tej chwili producentami Tier 1, albo zostali do nich sklasyfikowani w przeszłości. Ponieważ lista Tier 1 jest aktualizowana kwartalnie, zdarza się jednak, iż producenci z niej wypadają (co widać na zestawieniu poniżej).

Przykładami producentów Tier 1 są LONGi czy Canadian Solar.

Generalnie producenci kategorii Tier 1, to firmy, które:

– produkują panele PV przez minimum pięć lat,
– są notowane na giełdzie lub posiadać solidny bilans (księgowe zestawienie pasywów i aktywów),
– posiadają w pełni zautomatyzowaną produkcję i wysoki stopień integracji pionowej (produkują nie tylko moduły solarne, ale również ogniwa fotowoltaiczne, wafle krzemowe, itp.),
– cieszą się dobrą reputacją dzięki produktom wysokiej jakości i obsłudze klienta.

Agencja Bloomberg wymaga, aby producent Tier 1:

 • w ciągu ostatnich 2 lat dostarczał panele fotowoltaiczne pod własną marką i wyprodukowane we własnych zakładach produkcyjnych do co najmniej 6 projektów budowy farm fotowoltaicznych o mocy min. 5 MW,
 • ww. projekty były finansowane przez 6 różnych banków,
 • nie może być w upadłości, lub w restrukturyzacji finansowej (ochrona przed wierzycielami).

Jak widać zatem, kryteria do osiągnięcia statusu Bloomberg Tier 1 nie biorą pod uwagę jakości samych paneli fotowoltaicznych (ranking, który uwzględnia jakość wykonania i trwałość paneli fotowoltaicznych jest wykonywany przez laboratorium PVEL – zobacz tabelkę poniżej).

Co to jest producent Tier 2

Panele fotowoltaiczne Tier 2 to nazwa określająca wszystkich producentów paneli PV, którzy nie należą do Tier 1.

Bloomberg stworzył jedynie kryteria dla rankingu paneli fotowoltaicznych Tier 1. W związku z tym nie istnieje ranking Tier 2. Jednak branża wymyśliła termin Tier 2, aby sklasyfikować producentów spoza Tier 1.

Główne różnice pomiędzy Tier 1 a Tier 2

Ranking producentów paneli fotowoltaicznych Tier 1 obejmuje kilka procent wszystkich producentów paneli PV. W rankingu Tier 1 na drugi kwartał 2024 r. można znaleźć 34 producentów, natomiast jedna z baz danych producentów fotowoltaiki wymienia 1.472 producentów modułów monokrystalicznych (niektóre źródła podają jednak znacznie większe ilości producentów paneli fotowoltaicznych). Tier 1 Bloomberga zawiera zatem ok. 2% wszystkich firm z branży.

Poniżej trzy różnice, które mogą wystąpić pomiędzy panelami fotowoltaicznymi Tier 1 a Tier 2, czyli pozostałymi ponad 95% firm:

Gwarancja

Główną różnicą między panelami fotowoltaicznymi Tier 1 a panelami fotowoltaicznymi Tier 2 jest wiarygodność gwarancji. W przypadku modułów fotowoltaicznych Tier 1 istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ich wieloletnia gwarancja będzie honorowana.

W przypadku paneli fotowoltaicznych Tier 2, prawdopodobieństwo uznania reklamacji może być niższe.

Jakość

Zarówno producenci Tier 1, jak i Tier 2 wykorzystują linie produkcyjne do budowy ogniw fotowoltaicznych i gotowych modułów solarnych, zaprojektowane i zbudowane przez tych samych dostawców.

Jednak w przypadku paneli fotowoltaicznych Tier 1 prawdopodobieństwo wystąpienia usterek jest niższe.

Koszt

Panele fotowoltaiczne Tier 1 są zazwyczaj o 10 – 20% droższe niż panele fotowoltaiczne Tier 2.

Czy panele fotowoltaiczne Tier 1 są warte swojej ceny?

Pomimo, iż panele solarne Tier 1 są zwykle nieco droższe, na ogół są warte wyższej ceny.

Nie można jednak z całą pewnością stwierdzić, czy moduł Tier 1 będzie mocno się różnił od Tier 2 pod względem jakości czy wydajności w długim terminie. Nie można również z całą pewnością stwierdzić, czy dany producent Tier 1 będzie istniał na rynku za 10 lub 15 lat.

Jednak w przypadku paneli fotowoltaicznych Tier 1 istnieje większa szansa na otrzymanie wysokiej jakości paneli PV i uznanie ewentualnej reklamacji, jeśli taka wystąpi po latach. Można się spodziewać, iż producenci Tier 1 chcąc chronić swoją reputację, będą bardziej skłonni skłonni do uznania reklamacji.

Krótko mówiąc, kupując panele fotowoltaiczne Tier 1, kupujesz wysokiej jakości panele PV z największą szansą na zachowanie gwarancji. Ta ostatnia kwestia jest istotna, ponieważ moduły fotowoltaiczne mają bardzo długą trwałość i gwarancje – zwykle 12 lat, a coraz częściej znacznie dłuższe.

Zobacz porównanie, ile kosztują panele fotowoltaiczne różnych producentów.

Producenci Tier 1 na polskim rynku

Rankingi są dobrym przewodnikiem po produktach i firmach, które za nimi stoją. Jednak dla polskich nabywców niektóre ważne kryteria dotyczą zdolności producentów paneli PV do obsługi klientów na lokalnym rynku i ich obecności w Polsce, ew. w Unii Europejskiej.

Dobra firma będzie w stanie wykazać się dużym zaangażowaniem na lokalnym rynku poprzez obsługę klienta, wsparcie techniczne i lokalną obsługę w zakresie roszczeń gwarancyjnych. I nie chodzi tutaj tylko o sprzedaż modułów solarnych za pośrednictwem dystrybutora, ale obecność samego producenta na polskim rynku.

Najlepiej byłoby, gdyby firma przez co najmniej kilka lat dostarczała znaczące ilości paneli fotowoltaicznych, udowadniając, że nie jest przypadkowym producentem.

Lista Bloomberg Tier 1

Poniżej zestawienie producentów, którzy spełnili kryteria Bloomberg Tier 1 (BNEF Tier 1) w czwartym kwartale 2023 r oraz w pierwszym i drugim kwartale 2024 r. W 2024 r. lista producentów Tier 1 uległa skróceniu, ponieważ kryteria zostały zaostrzone.

Dodatkowo, w kolumnie pod nazwą PVEL znajduje się informacja, w ilu latach moduły solarne danego producenta zdały przynajmniej jeden test przeprowadzony przez laboratorium PVEL. Laboratorium PVEL to najbardziej renomowany ośrodek testowania paneli fotowoltaicznych. Obecność w rankingu PVEL świadczy o dobrej jakości modułu PV (więcej o testach PVEL w artykule Najlepsze panele fotowoltaiczne).

NazwaSiedzibaPVELQ4/2023 Q1/2024Q2/2024
Adani6taktak
AE Solar1taktak
Akcome1tak
Astronergy7taktaktak
BYDtaktak
Canadian Solar2taktaktak
DAH Solartak
DMEGC3taktaktak
Eging1taktaktak
ET Solar3taktaktak
Exiom Grouptak
First Solar5taktaktak
GCLtaktaktak
Haitaitak
Hanersuntaktaktak
Hansol Technicstak
Heliene3tak
HT-SAAE5taktaktak
JA Solar8taktaktak
Jetiontak
Jinko9taktak
Jinergytak
Jolywoodtak
Leapton Energytaktak
LONGi6taktaktak
Luxentaktak
Maxeon / Sunpower6taktak
Qcells8taktak
Recomtak
Renesolataktaktak
Risen3taktaktak
Runergy / Hyperiontaktaktak
Seraphim5taktaktak
SolarSpace1taktak
Sumec / Phono Solar6taktak
Sunova / Thornovataktaktak
Sunpro Powertaktak
Suntech5taktak
Taoistic Solartak
Tongweitaktaktak
Trina9taktaktak
Ulica Solartak
Neo Solar Power / UREtaktak
Vikram6taktak
VSUN Solar3tak
Waaree1tak
Yingli5taktak
ZN Shine5taktaktak

Podsumowanie

 • W fotowoltaice funkcjonuje ranking paneli fotowoltaicznych Tier 1 stworzony przez agencję Bloomberg, który dotyczy jedynie kryteriów finansowych.
 • Producenci modułów PV Tier 1 stanowią ok. 2% procent wszystkich producentów paneli fotowoltaicznych.
 • Bloomberg odradza stosowanie swojego rankingu Tier 1 do oceny jakości paneli fotowoltaicznych


Może Cię zainteresować